Santander zabiera głos ws. wakacji kredytowych i kwestionowanych klauzul

Santander Bank Polska nie stosuje wspomnianych przez Rzecznika Finansowego (RF) klauzul w aneksach do umów dotyczących odraczania rat kredytowych; stanowisko Rzecznika i orzeczenie sądu w tej sprawie nie będą miały praktycznego wymiaru - poinformował bank w środę.

(fot. Manuel Esteban / Shutterstock)

Biuro Rzecznika Finansowego (RF) poinformowało w środę, że warszawski Sąd Okręgowy zdecydował, iż bank Santander nie może stosować postanowień aneksów umów odnoszących się do „wakacji kredytowych” zawierających potwierdzenie przez klienta wysokości bezspornego zadłużenia względem banku. Jak wyjaśniono, w praktyce decyzja sądu oznacza natychmiastowy obowiązek zaniechania stosowania nieuczciwej praktyki rynkowej przez bank.

"Zapoznaliśmy się z dzisiejszym komunikatem Rzecznika Finansowego oraz treścią postanowienia Sądu. Chcemy podkreślić, że Santander Bank Polska nie stosuje już wspomnianych klauzul w aneksach do umów zawieranych w zakresie odraczania rat kredytowych" - zapewnił cytowany w komunikacie banku Piotr Bodył-Szymala, dyrektor Obszaru Prawnego Santander Bank Polska.

Dodał, że decyzja banku o wykluczeniu tych zapisów podyktowana jest nie tyle względami czysto prawnymi, ile dążeniem do tego, by jak największa grupa klientów mogła bez jakichkolwiek obaw skorzystać z tego rozwiązania.

"O podjętych przez nas działaniach informowaliśmy już Rzecznika Finansowego oraz regulatorów rynku. Dlatego, zarówno stanowisko Rzecznika Finansowego, jak i orzeczenie Sądu Okręgowego o ustanowieniu zabezpieczenia w postaci zakazu stosowania - de facto już niestosowanych klauzul, nie będzie pewnie miało wymiaru praktycznego oraz w niezwykle ograniczonym stopniu wpływa na obecną działalność Santander Bank Polska" - zauważył przedstawiciel banku Santander.

Na początku maja br. Rzecznik Finansowy skierował do sądu wniosek o zakazanie stosowania przez bank Santander nieuczciwych praktyk związanych z udzielaniem tzw. wakacji kredytowych. Chodzi o zapis, w którym klient potwierdza, że bank posiada wobec niego bezsporną wierzytelność z tytułu kredytu.

Praktyka, którą Rzecznik uznał za nieuczciwą polegała na zawieraniu w aneksach dotyczących "wakacji kredytowych" postanowień potwierdzających, jakoby bank posiadał bezsporną wierzytelność względem klienta - napisano w komunikacie. W ocenie ekspertów Rzecznika takie postanowienie nie jest równoznaczne ze zrzeczeniem się przez klienta prawa do dochodzenia unieważnienia umowy albo usunięcia z niej klauzul niedozwolonych.

"Uważam jednak, że takie postanowienie może zniekształcać zachowanie rynkowe konsumenta poprzez zniechęcenie go do dochodzenia swoich praw w przyszłości" - informował Golecki. Jego zdaniem zagrożenie takie dotyczy szczególnie klientów związanych umowami o kredyty indeksowane lub denominowane do walut obcych. "Praktyka zniekształcająca lub mogąca zniekształcić zachowania konsumenta jest nieuczciwa i zakazana" – podkreślił Rzecznik. (PAP)

Autor: Marcin Musiał

mmu/ drag/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
5 2 minirekin

Nie po raz pierwszy Rzecznik Finasowy, UOKK i KNF idą za daleko.

! Odpowiedz
0 12 ekonometrysta

A mnie dzisiaj poinformowała pani z infolinii Santandera, że zarząd nie podjął decyzji o obniżeniu rat leasingu. Na moją uwagę, że w umowie jest jak byk , że raty są wyliczane w oparciu o WIBOR 1M , odpowiedziała , że to znaczy , iz leasingodawca MOŻE obniżyć raty , ale nie musi.

! Odpowiedz
1 7 jes

Tak samo było przy kredytach a w sądzie okazało się, że jednak MUSI a nie MOŻE. Polecam wziąć jakąś bardzo drogą kancelarię bo to pewniak.

! Odpowiedz
0 1 mwl

a jak jest faktycznie w umowie?

! Odpowiedz
0 15 tergal

Drzewiej szefem Wubeku był Morawiecki, historyk z wykształcenia :)

! Odpowiedz
1 9 jkl777

Szatander

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,8% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil