Santander ostrzega przed cash trappingiem

Santander Bank Polska ostrzega swoich klientów przed kolejnym niebezpieczeństwem mogącym czyhać w bankomatach. W ostatnim czasie odnotowano coraz częstsze przypadki cash trappingu.

(fot. Jan Morek / FORUM)

Cash trapping polega na umieszczeniu w bankomacie przez przestępców specjalnej nakładki klejowej, która zatrzymuje wychodzące z maszyny banknoty. Nakładka montowana jest na elemencie wydającym pieniądze. Kiedy bankomat wydaje pieniądze, następuje zablokowanie nakładki i banknoty nie wychodzą z urządzenia. Gdy klient odejdzie od maszyny, oszust zdejmuje nakładkę i zabiera pieniądze.

Santander Bank Polska radzi, by przed skorzystaniem z bankomatu upewnić się, czy na urządzeniu nie ma śladów kleju (przestępcy czasem przez przypadek brudzą klejem np. klawiaturę lub inne części bankomatu), sprawdzić, czy w miejscu skąd odbierane są pieniądze nie jest przyklejona dodatkowa część i rozejrzeć się, czy ktoś nie obserwuje bankomatu. W przypadku wątpliwości lepiej nie pobierać gotówki i skorzystać z innego urządzenia.

Cash trapping to kolejny termin określający atak na użytkowników bankomatów. Do tej pory najczęściej słyszeliśmy o tzw. skimmingu, czyli kopiowaniu paska magnetycznego karty wkładanej do bankomatu. Na szczelinie, do której wkładamy kartę zamieszczana jest specjalna nakładka, która odczytuje dane z paska. Następnie dane te nanoszone są czystą kartę płatniczą i służą do wyprowadzania pieniędzy z konta ofiary.

Wojciech Boczoń

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
4 79 forfun

bankomat to urządzenie banku lub operatora i to na nim spoczywa odpowiedzialność więc odwalcie sie od klientów tylko monitorujcie własne urządzenia i bierzcie za nie odpowiedzialność

! Odpowiedz
4 45 szymon_xyz

Wystarczyłoby zrezygnować z paska i problem skanowania karty zostałby rozwiązany. W przypadku cash trappingu wystarczy zmienić sposób wypłaty gotówki (np. do podobnego jaki stosuje Euronet w przypadku opcji wpłatomatowej). Ciekawe dlaczego banki wolą scedować odpowiedzialność na klienta za fraudy zamiast rozwiązać problem dostarczając bezpieczne usługi...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
9 35 1zed2

ależ szpece w tym santanderze.... niech jeszcze przed skimmingiem ostrzegą, albo phishingiem

! Odpowiedz
2 37 linspace

i rimmingiem

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne