REKLAMA
ZAGŁOSUJ

Sąd w Wisconsin odrzucił skargę wyborczą Trumpa

2020-12-11 23:46
publikacja
2020-12-11 23:46
Sąd w Wisconsin odrzucił skargę wyborczą Trumpa
Sąd w Wisconsin odrzucił skargę wyborczą Trumpa
fot. Alex Gakos / / Shutterstock

Sąd w stanie Wisconsin odrzucił w piątek skargę wyborczą prezydenta Donalda Trumpa. Próbowano w niej unieważnić ponad 220 tys. głosów, co pozwoliłoby "odbić" Republikaninowi ten stan po wygranej w nim Demokraty Joe Bidena.

Sędzia Stephen Simanek odrzucił argumenty z pozwu Trumpa i stwierdził, że proces wyborczy w Wisconsin przebiegł prawidłowo. "Najważniejsze jest to, by sąd robił wszystko, by zwyciężyła wola wyborców" - dodał.

W Wisconsin z przewagą ponad 20 tys. głosów wygrał Biden. Po wniosku sztabu Trumpa ponownie przeliczono głosy w dwóch największych hrabstwach stanu, Milwaukee i Dane. Procedura ta nie wpłynęła w znaczący sposób na ostateczny rezultat.

Otoczenie prezydenta chce unieważnić karty wyborcze oddane w głosowaniu wczesnym w Wisconsin, argumentując że w wielu przypadkach wnioski o nie powinny nie być uwzględniane. W związku z epidemią koronawirusa w Wisconsin ułatwiono taką formę spełnienia obywatelskiego obowiązku.

Równocześnie 19 stanowych prokuratorów generalnych zawnioskowało w Sądzie Najwyższym, by w głosowaniu Kolegium Elektorów nie uwzględniano reprezentantów Georgii, Michigan, Pensylwanii oraz Wisconsin. We wszystkich z tych czterech stanów wygrał Demokrata Joe Biden.

Kolegium Elektorów będzie wybierać prezydenta USA 14 grudnia. Większość stanów prawnie zobowiązuje swoich elektorów do opowiedzenia się za wygranym kandydatem w głosowaniu powszechnym w danym stanie. W historii USA zdarzały się przypadki "wiarołomstwa elektorów", ale nigdy nie miały wpływu na ostateczny rezultat. Z uwagi na wyraźną przewagę Bidena (306 do 232) oczekuje się jego pewnego zwycięstwa.

Zgodnie z procedurą decyzja Kolegium Elektorów zostanie przyjęta przez Kongres 6 stycznia. Dwa tygodnie później Biden zostanie zaprzysiężony na 46. prezydenta USA.

Donald Trump nie uznaje wygranej rywala i uważa, że w głosowaniu dochodziło do masowych fałszerstw. W wyborczych skargach nie udało mu się jednak przed sądami zmienić na swoją korzyść sytuacji w żadnym ze stanów, w których wygrał Biden. Prawnicy prezydenta przegrali w ponad 50 sądowych sprawach. Trump deklarował, że w grudniu i styczniu zamierza walczyć w Sądzie Najwyższym.(PAP)

mobr/ sp/

Źródło:PAP
Tematy
Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Komentarze (6)

dodaj komentarz
darius19
procedury prawne dzialaja - oplowanie systemu dzialajacego od 200-lat wyglada co najmniej zalosnie
pstrzezek
Znowu słychać wycie? Znakomicie :) Pomarańczowa małpa przegrała różnicą ponad 4 mln głosów a i tak fanatycy węszą spisek. Kto stoi na czele służb specjalnych w USA? Bo zdaje się że prezydent. To co, sam uknuł spisek przeciwko sobie by oskarżać Bidena? Ależ ugla że skczyła się ta groteska
eveddd
Ehhh. Cała ta sytuacja obnaża skalę korupcji elit w USA. Trump wygrał wybory w USA z 10-15% przewagą, tyle że dochodziło do tak kolosalnych oszustw w wielu kluczowych stanach, że wyniki elekcji są policzone - marginalnie - na korzyść Bidena. W samym Wisconsin sytuacja jest kuriozalna. Prawnicy Trumpa wykazali, że wg. Ehhh. Cała ta sytuacja obnaża skalę korupcji elit w USA. Trump wygrał wybory w USA z 10-15% przewagą, tyle że dochodziło do tak kolosalnych oszustw w wielu kluczowych stanach, że wyniki elekcji są policzone - marginalnie - na korzyść Bidena. W samym Wisconsin sytuacja jest kuriozalna. Prawnicy Trumpa wykazali, że wg. prawa wyborczego w Wisconsin możliwość głosowania korespondencyjnego miało 200 tyś zarejestrowanych obywateli (ballots są imienne, o głosowanie korespondencyjne występuje się wcześniej z wnioskiem imiennym) a głosów pocztowych było ponad 400.000. O 200.000 więcej niż to możliwe. Jakoś sędziemu to nie przeszkadza, że minimum 200.000 głosów jest fałszywych. To jest wojna establiszmentu przeciw narodowi i wolnym wyborom. Media o tym nie piszą, jest wręcz cenzura BigTech i Mainstream. Elity nie mają ochoty oddać władzy w ręce ludzi w wolnych wyborach.
jkl777
Ty w PiSie masz chyba kierownicze stanowisko.
grab
Opowiadasz bzdury jakbyś był tam we wszystkich komisjach wyborczych.
Biden wygrał i demokracja będzie wprowadzana, rownież w Polsce.
Inaczej wojska USA zostaną rozlokowane poza naszym krajem.

Powiązane: Wybory w USA

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki