Sąd w USA nakazał przejęcie irańskiego tankowca Grace 1

Sąd w Waszyngtonie w piątek (czasu lokalnego) zarządził przejęcie cumującego u wybrzeży Gibraltaru irańskiego tankowca Grace 1, argumentując to rzekomym łamaniem przez jednostkę m.in. amerykańskich sankcji. Nie jest jasne, jakie skutki może mieć ta decyzja.

(fot. JON NAZCA / Reuters)

Amerykański sąd w uzasadnieniu swojej decyzji podał, że statek naruszył nałożone przez USA sankcje, a także przepisy o walce z praniem brudnych pieniędzy i terroryzmem.

Ponadto waszyngtoński sąd zarządził konfiskatę transportowanego przez tankowiec ładunku ropy naftowej oraz wynoszącego blisko 1 mln dolarów majątku fikcyjnej firmy, która zdaniem sądu powiązana jest z tym statkiem.

Amerykańska prokuratura twierdzi, że tankowiec stanowi element planu irańskiej Gwardii Rewolucyjnej, polegającego na nielegalnym transporcie irańskiej do Syrii.

Władze Gibraltaru wydały w czwartek decyzję o zwolnieniu irańskiego tankowca mimo apelu ministerstwa sprawiedliwości USA o zablokowanie tej decyzji. Władze USA w konsekwencji zwróciły się w tej sprawie do sądu.

Od tego czasu statek nie zmienił jednak swojego położenia. Jak podał internetowy serwis monitorujący ruch statków, tankowiec w nocy z piątku na sobotę nadal znajdował się u wybrzeży Gibraltaru.

Władze Gibraltaru odrzuciły w niedzielę wniosek USA o skonfiskowanie irańskiego tankowca Grace 1 i przewożonej nim ropy. Jak wyjaśniły, w świetle prawa Unii Europejskiej nie ma ku temu podstaw.

"To, że rząd Gibraltaru nie jest w stanie uwzględnić nakazu, wynika z obowiązywania (na jego terytorium) prawa Unii Europejskiej oraz różnic między reżimami sankcji, nałożonych na Iran przez UE i USA" - głosi rządowy komunikat. Dodaje, że "unijny reżim sankcji wobec Iranu - który obowiązuje w Gibraltarze - jest znacznie łagodniejszy od tego, jaki wprowadziły USA".

Grace 1 został zatrzymany 4 lipca przez brytyjską piechotę morską w pobliżu Gibraltaru, a następnie odprowadzony do tego portu. Według gibraltarskich władz, statek wiózł irańską ropę do rafinerii w syryjskim mieście Banijas, co było pogwałceniem sankcji Unii Europejskiej wobec Syrii. Rząd Syrii jest bliskim sojusznikiem Iranu.

Dwa tygodnie później Iran zatrzymał w cieśninie Ormuz płynący pod flagą brytyjską tankowiec Stena Impero. Oba tankowce stały się pionkami w rozgrywce między Iranem oraz USA i UE. Krążą pogłoski, że Teheran chciał wymienić ten statek na swój tankowiec.

Jak informują media, władze Gibraltaru otrzymały pisemne zapewnienia Iranu, że statek nie wyładuje ropy w Syrii.(PAP)

akl/

++++

Iran nie podjął żadnych zobowiązań w celu uwolnienia zaaresztowanego tankowca na Gibraltarze - oświadczył w piątek rzecznik irańskiego rządu Abbas Musawi. Powtórzył, że Grace 1 nigdy nie był związany z Syrią, "jak twierdzą jego porywacze".

Jak w czwartek poinformował Fabian Picardo, pierwszy minister Gibraltaru - brytyjskiego terytorium zamorskiego - podjął on decyzję o odwołaniu nakazu zatrzymania, bowiem otrzymał od Iranu gwarancje na piśmie, iż tankowiec nie wyładuje przewożonej ropy w Syrii.

"Iran nie zobowiązał się do (działań na rzecz) zwolnienia tankowca Grace 1. Jak powiedzieliśmy wcześniej (...) Syria nie była celem (rejsu) i podtrzymaliśmy to samo (...) i powtórzyliśmy, że to nie jest niczyja sprawa, nawet jeśli chodziłoby o Syrię" - powiedział Musawi, cytowany przez irańską agencję Tasnim.

O zablokowanie decyzji zwolnienia statku zwróciło się do władz Gibraltaru ministerstwo sprawiedliwości USA.

Zapytany o wniosek USA Picardo oświadczył, że zostanie on rozpatrzony przez władze "w sposób obiektywny i niezależny", a następnie sprawa ponownie będzie podlegać jurysdykcji Sądu Najwyższego Gibraltaru.

Grace 1 został zatrzymany 4 lipca przez brytyjską piechotę morską w pobliżu Gibraltaru, a następnie doprowadzony do tego portu. Według gibraltarskich władz, statek wiózł irańską ropę do rafinerii w syryjskim mieście Banijas, co było pogwałceniem sankcji Unii Europejskiej wobec Syrii. Rząd Syrii jest bliskim sojusznikiem Iranu.

Dwa tygodnie później Iran zatrzymał w cieśninie Ormuz płynący pod flagą brytyjską tankowiec Stena Impero. Oba tankowce stały się pionkami w rozgrywce między Iranem oraz USA i UE. Krążą pogłoski, że Teheran chciał wymienić ten statek na swój tankowiec. (PAP)

cyk/ bjn/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
3 16 prs

"Iran nie zobowiązał się do zwolnienia tankowca Grace 1. Jak powiedzieliśmy wcześniej Syria nie była celem i podtrzymaliśmy to samo i powtórzyliśmy, że to nie jest niczyja sprawa, nawet jeśli chodziłoby o Syrię"

Niczyja sprawa nawet jezeli chodziloby o Syrie!!!

Szacun za proste slowa.
Brawo!
Tez nie toleruje gdy ktos wtraca sie w nie swoje sprawy.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
14 16 prs

~marxs

You can blow me.
Rozumiesz?

! Odpowiedz
53 30 marxs

bedziecie PISie polaczki i to już wkrótce gorzko płakać za to że wybraliście PISi nierząd sterowany z Waszyngtonu zapoznacie się osobiście i rodzinnie z losem Palestyńczyków

! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
6 14 misiosnechacz

Wykonalność tego orzeczenia wątpliwa. To tylko zaogni stosunki pomiędzy krajami.

! Odpowiedz
38 90 nhl

Poczekajmy trochę aż zainstalują się na dobre na polskiej ziemi amerykańskie wojska , wtedy amerykański sąd na wniosek żydowskiej organizacji domagającej się odszkodowań za mienie bezspadkowe zasądzi np. przepadek polskiego złota znajdującego się w banku Anglii na rzecz tej organizacji . , czy idąc wzorem Trumpa przekazującego syryjskie Wzgórza Golan Izraelczykom przekaże spory kawałek np. Pomorza z Gdańskiem w ramach zadośćuczynienia wiadomej nacji .
Ot taka demokracja po amerykańsku , znając nasze sądy i standardy polskich sędziów niejeden z nich ochoczo przyklepie swoim wyrokiem taką decyzję .

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
32 62 talmud

tak wyglada "niezalezny demokratyczny sprawiedliwy" sad....- moze zasadzic pol polski w ramach odszkodowan & lokalni szabesgoje beda mieli g**** do gadania...

! Odpowiedz
8 47 sel

Jak ta biedna zrujnowana prze Islamistów Syria ma się odbudować i dać pracę Syryjczykom żeby wrócili do kraju? z Europy bez ropy?

! Odpowiedz
10 37 sel

Inna sprawa ,że mają dużo swojej ropy i gazu tylko że im terroryści z Europy zabezpieczyli..wydobycie..

! Odpowiedz
8 22 sel odpowiada sel

I z USA..

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
ROPA 0,59% 65,01
2019-09-23 02:22:00
ZŁOTO -0,14% 1 521,95
2019-09-23 02:24:00
MIEDŹ 0,33% 5 776,25
2019-09-23 02:25:00
SREBRO 0,22% 18,10
2019-09-23 02:25:00
PLATYNA 0,74% 954,30
2019-09-23 02:25:00

Znajdź profil