REKLAMA
PIT 2023

S&P500 "nie dowiózł" zysków do końca sesji

2023-11-29 22:18
publikacja
2023-11-29 22:18

Środowa sesja na Wall Street zakończyła się niewielkimi zmianami głównych indeksów. Inwestorzy analizują perspektywy dla rynków akcji w najbliższym czasie oraz politykę monetarną Fed przed piątkowym wystąpieniem prezesa Jerome'a Powella.

S&P500 "nie dowiózł" zysków do końca sesji
S&P500 "nie dowiózł" zysków do końca sesji
fot. BRENDAN MCDERMID / /  Reuters / Forum

Dow Jones Industrial na zamknięciu zwyżkował o 0,04 proc. i wyniósł 35.430,42 pkt. S&P 500 na koniec dnia spadł o 0,09 proc. i wyniósł 4.550,58 pkt. Nasdaq Composite stracił 0,16 proc. i zamknął sesję na poziomie 14.258,49 pkt.

Gubernator Fedu Christopher Waller, uważany za jastrzębia, zasugerował we wtorek możliwość obniżenia stóp procentowych w nadchodzących miesiącach, jeśli inflacja będzie w dalszym ciągu spadać, podczas gdy prezes Fedu w Chicago Austan Goolsbee wyraził obawy dotyczące utrzymywania stóp procentowych na zbyt wysokimi poziomie przez zbyt długi czas. Z kolei gubernatorka Fedu Michelle Bowman wspomniała we wtorek o możliwości kolejnej podwyżki stóp procentowych.

- To był pierwszy raz, kiedy przedstawiciel Fedu omawiał możliwość obniżki i być może dlatego uczestnicy rynku zignorowali uwagi gubernator Bowman, że konieczna może być podwyżka stóp, aby sprowadzić inflację z powrotem do 2-proc. celu – powiedział Charalampos Pissouros, starszy analityk inwestycyjny w XM w notatce.

- Teraz pozostaje pytanie: czy Fed zamierza ponownie zacząć agresywnie sprzeciwiać się obniżkom stóp procentowych oczekiwanym na przyszły rok? Trzeba też pamiętać, że opublikowanych będzie wiele ważnych danych ekonomicznych, które poznamy od teraz do następnego posiedzenia Fedu. Myślę, że inwestorzy po prostu czekają na jasność w tej kwestii – powiedział założyciel i prezes Vital Knowledge Adam Crisafulli.

Ed Yardeni z Yardeni Research wskazywał, że chociaż obniżki stóp procentowych przez Fed są możliwe w przyszłym roku, to nie przewiduje radykalnego złagodzenia polityki pieniężnej przez bank centralny.

- Wydaje się, że obecnie toczy się wielka debata wokół tego, kiedy i o ile Fed obniży stopy procentowe. Stopa funduszy federalnych osiągała szczyt tuż przed ośmioma z ostatnich dziesięciu recesji. W trakcie każdej z nich stopy mocno spadały. Optymiści (w tym także i ja) nie spodziewają się recesji do końca 2024 r., więc spodziewam się, że wszelkie obniżki stóp procentowych dokonane przez Fed w przyszłym roku będą ograniczone, być może do 2-4 obniżek po 25 pb. każda – napisał Yardeni w raporcie.

Produkt Krajowy Brutto USA w trzecim kwartale wzrósł o 5,2 proc. w ujęciu zanualizowanym (SAAR) kwartał do kwartału - podał Departament Handlu w drugim wyliczeniu. Oczekiwano 5 proc. wobec +4,9 proc. w I wyliczeniu. W II kw. PKB USA wzrósł o 2,1 proc., a I kw. PKB wzrósł o 2,0 proc. Konsumpcja prywatna wzrosła w III kw. o 3,6 proc., wobec 0,8 proc. w poprzednim kwartale. Oczekiwano 4 proc.

Bazowy deflator PCE wyniósł w III kw. w ujęciu zanualizowanym kdk 2,3 proc., wobec prognoz 2,4 proc. i 3,7 proc. w poprzednim kwartale. Deflator PCE to preferowana przez amerykańską Rezerwę Federalną miara inflacji.

Zapasy amerykańskich hurtowników w październiku spadły o 0,2 proc. w ujęciu miesiąc do miesiąca - poinformował we wstępnym odczycie Departament Handlu. Oczekiwano +0,2 proc. Miesiąc wcześniej zapasy wzrosły o 0,1 proc., po korekcie z +0,2 proc.

Niższe stopy procentowe zwiększyły w listopadzie popyt na aktywa długoterminowe, w szczególności na akcje wzrostowe w sektorze technologicznym i cyklicznym - wskazuje analityk Barclays Emmanuel Cau.

Akcje osiągnęły w listopadzie najwyższe poziomy od marca 2022 r. Cau zauważył, że zarówno inwestorzy długoterminowi, jak i detaliczni stali za wzrostem pokrywania krótkich pozycji i kupowania akcji za prawdziwe pieniądze.

- Rajd wygląda na wyczerpany, ale ogólna ekspozycja na akcje jest tylko mniej więcej neutralna, a zasoby gotówki są wysokie. Chociaż miękkie lądowanie wydaje się konsensusem, słabe zwroty [funduszy inwestycyjnych] w listopadzie sugerują, że pozycjonowanie jest defensywne – napisał Cau w środowej notatce.

Na rynku ropy kontrakty na WTI na styczeń są wyceniane po 77,36 USD za baryłkę, po wzroście o 1,77 proc., a styczniowe futures na Brent rosną o 1,71 proc. do 83,02 USD/b.

Zapasy ropy naftowej w USA w ubiegłym tygodniu wzrosły o 1,61 mln baryłek, czyli o 0,36 proc., do 449,66 mln baryłek. Zapasy benzyny wzrosły w tym czasie o 1,76 mln baryłek, czyli o 0,82 proc., do 218,18 mln baryłek.

Rezerwy paliw destylowanych, w tym oleju opałowego, wzrosły o 5,22 mln baryłek, czyli o 4,94 proc., do 110,78 mln baryłek. (PAP Biznes)

pr/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Kredyt hipoteczny własny kąt 0% prowizji (RRSO: 9,83%)

Kredyt hipoteczny własny kąt 0% prowizji (RRSO: 9,83%)

Komentarze (3)

dodaj komentarz
od_redakcji
Oczywiście, nic nie może być bardziej ekscytującego niż niewielkie zmiany na Wall Street! Toż to emocje sięgające zenitu! Analitycy trzymają się na skraju foteli, a inwestorzy ledwo oddychają wyczekując tych fascynujących perspektyw dla rynków akcji. To takie wciągające, że nie mogę się doczekać, aż podzielą się ze mną wszystkimi Oczywiście, nic nie może być bardziej ekscytującego niż niewielkie zmiany na Wall Street! Toż to emocje sięgające zenitu! Analitycy trzymają się na skraju foteli, a inwestorzy ledwo oddychają wyczekując tych fascynujących perspektyw dla rynków akcji. To takie wciągające, że nie mogę się doczekać, aż podzielą się ze mną wszystkimi drobnymi szczegółami na temat zmian o wielkości molekuły!
od_redakcji
Środowa sesja na Wall Street to najbardziej ekscytujące wydarzenie tygodnia! Zmiany były tak niewielkie, że inwestorzy muszą teraz zaciągnąć kredyty na powiększenie lup w okularach, by dostrzec jakiekolwiek zmiany na wykresach. Analiza perspektyw dla rynków akcji? Tak, bo przecież nie ma nic bardziej ekscytującego niż godziny spędzone Środowa sesja na Wall Street to najbardziej ekscytujące wydarzenie tygodnia! Zmiany były tak niewielkie, że inwestorzy muszą teraz zaciągnąć kredyty na powiększenie lup w okularach, by dostrzec jakiekolwiek zmiany na wykresach. Analiza perspektyw dla rynków akcji? Tak, bo przecież nie ma nic bardziej ekscytującego niż godziny spędzone na spekulacji i przewidywaniu przyszłości na podstawie kawowych fusów. A polityka monetarna Fed przed wystąpieniem prezesa? Oczywiście, to jest jak Super Bowl dla fanów finansów - wszyscy wstrzymują oddech, czekając na kolejną porcję skomplikowanego żargonu, który przetłumaczy nam znaczenie słów 'możliwe', 'prawdopodobne' i 'ewentualnie'."

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki