REKLAMA

Wzrost PKB w Stanach Zjednoczonych przekroczył oczekiwania. Jest piątka z przodu

Krzysztof Kolany2023-11-29 14:30główny analityk Bankier.pl
publikacja
2023-11-29 14:30

Rządowe Biuro Analiz Ekonomicznych zrewidowało w górę wstępny odczyt produktu krajowego brutto Stanów Zjednoczonych. Wynika z nich, że w poprzednim kwartale największa gospodarka świata rosła w annualizowanym tempie przeszło 5%.

Wzrost PKB w Stanach Zjednoczonych przekroczył oczekiwania. Jest piątka z przodu
Wzrost PKB w Stanach Zjednoczonych przekroczył oczekiwania. Jest piątka z przodu
fot. dwphotos / / Shutterstock

W III kw. 2023 roku produkt krajowy brutto (wyrównany sezonowo) Stanów Zjednoczonych odnotował wzrost o 5,2 proc. w ujęciu annualizowanym – poinformowało Biuro Analiz Ekonomicznych (BEA). To pierwszy „regularny” szacunek tych statystyk. W ramach „szybkiego szacunku" miesiąc temu wynik III kwartału oszacowano na 4,9% w ujęciu annualizowanym.

Ekonomiści spodziewali się odczytu na poziomie 5,0%, czyli możemy mówić o pozytywnym zaskoczeniu. Dyskusji nie podlega też fakt, że odnotowaliśmy wyraźne przyspieszenie kwartalnego wzrostu gospodarczego w USA. Finalne dane za II kwartał pokazały annualizowany wzrost PKB USA na poziomie 2,1 proc. wobec 2,0 proc. odnotowanych w I kwartale.

Amerykanie podają dynamikę PKB w ujęciu annualizowanym. Annualizacja oznacza przekształcenie danych krótkoterminowych w dane całoroczne. Wynik annualizowany jest swego rodzaju ekstrapolacją i pokazuje, jaką wartość w ujęciu całorocznym przyjąłby dany wskaźnik, gdyby rósł w takim samym tempie jak w danym okresie. Więcej na ten temat można przeczytać w tekście zatytułowanym: „Czym jest annualizowany PKB? Tłumaczymy”.

Licząc „po europejsku”, dynamika produktu krajowego brutto Stanów Zjednoczonych w III kwartale 2023 roku wyniosła 1,26% kdk oraz 3,0% rdr. Kwartał wcześniej było to 0,51% kdk oraz 2,4% rdr.

Wraz z przyspieszeniem annualizowanej dynamiki PKB wyraźnie wzrósł też deflator PKB – czyli najszersza miara zmiany cen w całej gospodarce. W III kwartale deflator PKB rósł w annualizowanym tempie 3,5% wobec 1,7% odnotowanym w kwartale poprzednim. Ekonomiści prognozowali wzrost o 2,5%. Bazowy deflator wydatków konsumenckich (PCED core) wyniósł 2,3% względem 3,7% kwartał wcześniej. Tu oczekiwano wzrostu rzędu 2,4%.

Solidny kwartał amerykańskiej gospodarki, napędzały wydatki konsumpcyjne, wspomagane przez wzrost inwestycji, wydatków rządowych i przyrost zapasów. Największy wkład do wzrostu PKB w III kwartale wniosła konsumpcja, która dodała 2,44 pkt. proc. do annualizowanej dynamiki tego wskaźnika. Inwestycje dodały tylko 0,42  pkt proc. Eksport netto osłabił wynik o 0,04 pkt. proc., a wydatki federalne i stanowe "dosypały" 0,94 pkt. proc. Zmiana zapasów dodała 1,40 pkt. proc.

Warto pamiętać, że piszemy tu o danych już mocno historycznych. III kwartał skończył się prawie dwa miesiące temu, a za miesiąc skończy się kwartał IV. Według modelu prognostycznego Fedu z Atlanty bieżący kwartał przyniesie znacznie niższą dynamikę PKB Stanów Zjednoczonych. Obecne szacunki mówią o wzroście rzędu 2,1% w ujęciu annualizowanym (czyli ok. 0,5% kdk).

W 2022 roku gospodarka Stanów Zjednoczonych urosła o 2,1% po tym, jak w rok wcześniej PKB zwiększył się realnie aż o 5,9%. Natomiast w 2020 roku odnotowano spadek PKB o 2,8%. Na skutek efektu niskiej bazy wynik odnotowany w 2021 był najwyższy od roku 1984.

Źródło:
Krzysztof Kolany
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Absolwent Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Analityk rynków finansowych i gospodarki. Analizuje trendy makroekonomiczne i bada ich przełożenie na rynki finansowe. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Inwestor giełdowy z 20-letnim stażem. Jest trzykrotnym laureatem prestiżowego konkursu Narodowego Banku Polskiego dla dziennikarzy ekonomicznych. W 2016 roku otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Telefon: 697 660 684

Tematy
Kredyt hipoteczny własny kąt 0% prowizji (RRSO: 9,83%)

Kredyt hipoteczny własny kąt 0% prowizji (RRSO: 9,83%)

Komentarze (23)

dodaj komentarz
mesten
Wbrew ruskim, USA idzie ostro w góre
sterl
Wystarczy dużo kupować na kredyt i PKB rośnie.. ale kto i kiedy to spłaci?
jas2
Annualizacja oznacza przekształcenie danych krótkoterminowych w dane całoroczne, ale czy dane amerykańskie uwzględniają inflację? Czy maja swój "deflator" jak w Polsce?
szprotkafinansjery
Nie, tam są na to za głupi, Glapa musi ich przeszkolić.
darius19
doszedł w sukurs "zoomek","samsza","ministerprawdy". Trollnia oburzona wymową artykulu. Gnijaca Ameryka w upadku ma miec wzrost PKB? Ohyda
simonsoft8
dane jest nawsze kolorowanio
abcx
Przemysł zbrojeniowy rozgrzany do czerwoności, myślę że rozpoczęcie 3 konfliktu zbrojnego z dostawami sprzętu z USA pozwoliło by na nawet i 10% wzrostu :)
zoomek
To doliczyli do PKB fenantyl czy jak tam się to świństwo zowie?
ministerprawdy
FED zdławił inflację stopami procentowymi i zacieśnianiem podaży pieniądza-jest realny wzrost i optymizm. U nas wyznawcy inflacji pompują ile wlezie. Kto ma rację? Wzorst u nas jest papierowy - wystarczy popatrzeć na statyski upadku firm.
samsza
Taki wyskok, ma wrócić do 2,1%, ok.

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki