REKLAMA

Rzecznik rządu po awarii w Bełchatowie: to pokazuje potrzebę budowy elektrowni atomowej

2021-05-20 08:37
publikacja
2021-05-20 08:37
Rzecznik rządu po awarii w Bełchatowie: to pokazuje potrzebę budowy elektrowni atomowej
Rzecznik rządu po awarii w Bełchatowie: to pokazuje potrzebę budowy elektrowni atomowej
fot. Andrzej Hulimka / / FORUM

Podczas awarii w Elektrowni Bełchatów zadziały wszystkie systemy bezpieczeństwa; mogliśmy importować energię z innych krajów - powiedział w czwartek rzecznik rządu Piotr Müller. Jego zdaniem, zdarzenie to pokazuje wyzwania związane z transformacją energetyczną, w tym potrzebę budowy elektrowni atomowej.

Rzecznik rządu był pytany w TVP Info, czy awaria w Elektrowni Bełchatów zagroziła bezpieczeństwu energetycznemu Polski. "Tutaj zadziwiały na szczęście wszystkie systemy bezpieczeństwa w tym zakresie. Dzięki temu, że mamy sieci połączone z innymi krajami mogliśmy w tym czasie importować energię po to, aby zachować stabilność systemu energetycznego" - wskazał.

Jego zdaniem, awaria ta pokazuje jakie" mamy wyzwania związane z transformacją energetyczną". "Chociażby budowa elektrowni atomowej, która był w innym miejscu kraju, spowodowałaby stabilizację w tym zakresie" - dodał.

W poniedziałek ok. godz. 16.30 doszło do zakłócenia na stacji elektroenergetycznej Rogowiec, należącej do operatora przesyłu energii, PSE. Wskutek zadziałania automatyki stacyjnej nastąpiło wyłączenie 10 bloków w Elektrowni Bełchatów, należącej do spółki PGE GiEK. Utracono 3.640 MW mocy.

Awaria w rozdzielni w Rogowcu została usunięta w poniedziałek. Prawdopodobną przyczyną było zwarcie. Dokładne okoliczności wystąpienia zakłócenia zbada zespół ekspertów.

Jak podawała PSE, mimo awarii krajowy system energetyczny pracował stabilne. Było to możliwe dzięki krajowej rezerwie operatora, uruchomieniu mechanizmów obrony systemu elektroenergetycznego przed blackoutem oraz skorzystaniu z importu awaryjnego m.in. z Czech, Słowacji i Niemiec.

Elektrownia Bełchatów jest największym dostawcą energii elektrycznej w Polsce. Produkuje ponad 20 proc. krajowej energii. Trafia ona do 11,5 mln gospodarstw domowych. Moc pracujących na terenie elektrowni bloków wynosi 5298 MW. (PAP)

Autor: Mateusz Mikowski

mm/ robs/

Źródło:PAP
Tematy
Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Komentarze (16)

dodaj komentarz
piotr76
Jak ustawienie koordynacji zabezpieczeń w stacji przerosło fachowców, to ciekawe jak sobie poradzą z obsługą reaktora...
itso_argumentum_ad_ignorantiam
no chłopie właśnie udowodniłeś coś zupełnie innego swoim brakiem wiedzy
barysza51
Bo ta jak pie... to już nie będzie czego zbierać.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
lipsk
Ciekawe skąd on to wie. Pewnie w szkole miał pałę z fizyki. Jeszcze jeden wszystkowiedzący ekspert. Pewnie humanista lub ignorant.
pozhoga
Pan rzecznik nie rozumie o czym mówi. Ta awaria pokazuje coś zupełnie innego: zły stan infrastruktury przesyłowej (zapuszczonej przez 30 lat od nieświętej magdalenki, a wcześniej przez 10 lat za Wojciecha Spawacza). Przecież gdyby w tym miejscu stała atomówka, to i tak ją trzeba by wyłączyć - bo awaria była w stacji Pan rzecznik nie rozumie o czym mówi. Ta awaria pokazuje coś zupełnie innego: zły stan infrastruktury przesyłowej (zapuszczonej przez 30 lat od nieświętej magdalenki, a wcześniej przez 10 lat za Wojciecha Spawacza). Przecież gdyby w tym miejscu stała atomówka, to i tak ją trzeba by wyłączyć - bo awaria była w stacji przesyłowej, prawda? Odrobinę logiki...
_jasko
Oficjalną przyczyną awarii był błąd ludzki.
Rzecznik rządu:
"to pokazuje potrzebę budowy elektrowni atomowej".
Czarnobyl II
sel
Już kupiliśmy kompletną elektrownię atomową w Żarnowcu i sprzedaliśmy Finlandii za 5% ceny zakupu gdzie pracuje do dzisiaj po protestach całej DZISIEJSZEJ PRAWICY
sel
Dlatego w Żarnowcu bo tam brakowało węgla a na południu był dostatek.
_jasko
Jeden z reaktorów sprzedaliśmy do Finlandii. Wbrew plotkom był zupełnie inny od tego w Czarnobylu. Do dzisiaj w fińskiej elektrowni w Loviisa pracują podzespoły z Żarnowca...

Powiązane: Energetyka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki