REKLAMA

Rynek nieruchomości komercyjnych w Polsce zmniejszył się o 28 proc. w 2020 roku

2021-03-29 13:53
publikacja
2021-03-29 13:53

W 2020 r. wolumen transakcji na rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce spadł o 28 proc. w ujęciu rocznym, do poziomu 5,6 mld euro - wynika z najnowszego badania rynku przeprowadzonego przez firmę doradczą EY, którego wyniki opublikowano w poniedziałek.

Rynek nieruchomości komercyjnych w Polsce zmniejszył się o 28 proc. w 2020 roku
Rynek nieruchomości komercyjnych w Polsce zmniejszył się o 28 proc. w 2020 roku
fot. SevenStorm JUHASZIMRUS / / Pexels

Połowa transakcji na rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce w 2020 r. dotyczyła rynku magazynowego, nie zaś - jak to miało miejsce wcześniej - rynku biurowego, który skurczył się do 39 proc. z wartością transakcji wynoszącą 2 mld euro. Pierwszy kwartał 2020 r. zakończył się z wynikiem 1,7 mld euro, jednak - jak wynika z raportu EY - marcowa blokada gospodarki i kolejne ograniczenia w związku z pandemią koronawirusa, jak i niepewność otoczenia, wyhamowały inwestycje.

Mimo tego, w ubiegłym roku polski rynek nieruchomości komercyjnych zachował się relatywnie stabilnie w porównaniu do bardziej rozwiniętych rynków w Europie Zachodniej, Ameryce Północnej i Azji - ocenia EY.

Polskiej logistyce pomogło centralne położenie na mapie Europy i stosunkowo stabilna sytuacja makroekonomiczna. W całym 2020 r. wartość transakcji w obszarze magazynów wyniosła 2,8 mld euro, co dało temu sektorowi 50 proc. udziału w rynku.

Blokady gospodarki uderzyły w sektor handlu, gdzie wartość transakcji zmalała do 650 mln euro w 2020 r. z 2 mld euro w 2019 r.

Z najtrudniejszą sytuacją boryka się sektor hotelowy. Hotele w Polsce, których liczba w ostatnich latach rosła, przyciągały coraz więcej turystów i inwestorów. W 2020 r. w hotelach zatrzymało się blisko 11 mln turystów, czyli o niemal 70 proc. mniej, niż w 2019 r. Według EY obszar ten pozostaje atrakcyjny dla inwestorów, ale wstrzymują się oni z decyzjami czekając na koniec pandemii koronawirusa.

Według ekspertów EY pierwsze miesiące 2021 roku pozwalają na ostrożny optymizm względem aktywności inwestorów w całym roku. "Spodziewamy się poprawy sentymentu w tym roku na rynku inwestycji w nieruchomości komercyjne. Polska, największy kraj w Europie Środkowo-Wschodniej, wciąż jest atrakcyjna dla inwestorów dzięki dobrej sytuacji gospodarczej, stabilnemu popytowi najemców i stopom zwrotu wciąż wyższym o 1-1.5 pkt proc. niż w krajach Europy Zachodniej" - oceniła partner EY Anna Kicińska. Jej zdaniem największym zainteresowaniem będą cieszyć się magazyny i logistyka, następnie zaś biura. "Najemcy mogą oczekiwać zapewnienia większej elastyczności operacyjnej wyrażającej się m.in. w długości umów najmu i rodzaju wynajmowanej powierzchni" - dodała specjalistka.

Kryzysowi oparł się sektor mieszkaniowy, który w Polsce jest według EY największy w Europie Środkowo-Wschodniej. W 2020 r. sprzedano 53 tys. mieszkań i domów w porównaniu do 65,4 tys. w 2019 r.

Wzrost cen wyrósł 6 proc., a trend ten powinien utrzymać się również w 2021 r.

Według menedżerki Zespołu Prawnego Grupy Rynku Nieruchomości Anny Palczewskiej w ub. roku w Polsce weszły największe zmiany prawne w prawie budowlanym od lat, mające na celu uproszczenie i przyspieszenie procesu budowlanego, jednak "obecny brak planów zagospodarowania (przestrzennego - PAP) dla wielu lokalizacji może doprowadzić do zahamowania inwestycji" - ocenia ekspertka. (PAP)

mfr/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto firmowe w Banku Millennium i zgarnij PREMIĘ

Otwórz konto firmowe w Banku Millennium i zgarnij PREMIĘ

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki