REKLAMA
WEBINAR

Rozporządzenie metanowe. Parlament UE poparł korzystne dla polskiego górnictwa poprawki

2023-05-09 12:12, akt.2023-05-09 19:03
publikacja
2023-05-09 12:12
aktualizacja
2023-05-09 19:03

Parlament Europejski poparł we wtorek kompromisowe poprawki dotyczące rozporządzenia metanowego. To rozwiązanie korzystne dla polskich kopalń. "Po raz pierwszy - od bardzo dawna - w tej najbardziej zradykalizowanej unijnej instytucji rozsądek zwyciężył nad ideologią" - powiedziała PAP Europosłanka Izabela Kloc (PiS) po głosowaniu.

Rozporządzenie metanowe. Parlament UE poparł korzystne dla polskiego górnictwa poprawki
Rozporządzenie metanowe. Parlament UE poparł korzystne dla polskiego górnictwa poprawki
fot. KPRM / / Flickr

Projekt rozporządzenia zakłada m.in. znaczne ograniczenie emisji metanu z kopalń. Oznacza to dla nich konieczność dużych inwestycji w technologie jego wychwytywania. Krytycy obecnego kształtu projektu, głównie ponadpartyjna koalicja polskich posłów w PE, wskazywali, że zapisane w nim limity emisji mogą spowodować, że kopalnie znajdą się na skraju bankructwa. Restrykcyjnych zapisów broniły lewicowe ugrupowania w PE z wyjątkiem części socjaldemokratów.

Wniosek Komisji Europejskiej mówi o limicie 0,5 tony metanu na kilotonę wydobytego węgla w kopalniach. W toku negocjacji w PE europosłanki Izabela Kloc (PiS) i Anna Zalewska (PiS) złożyły jednak do dokumentu szereg łagodzących poprawek. W toku negocjacji ustalono zwiększenie limitu do 5 ton metanu na kilotonę wydobytego węgla oraz zapis, aby ten próg stosować na operatora, jeżeli jeden podmiot prowadzi kilka kopalń. We wtorkowym głosowaniu ostatecznie te poprawki uzyskały większość.

"W głosowaniu nad rozporządzeniem +metanowym+ Parlament Europejski przyjął kompromisowe rozwiązanie, korzystne dla polskich kopalń. Po raz pierwszy - od bardzo dawna - w tej najbardziej zradykalizowanej, unijnej instytucji, rozsądek zwyciężył nad ideologią. Stało się coś, co zgodnie z unijną logiką nie miało prawa się wydarzyć. Można powiedzieć, że Polacy górniczymi kilofami powstrzymali unijny walec i jest to swoisty cud nad Renem" - powiedziała PAP Kloc po głosowaniu.

W poprawkach udało się też zamienić zapisane w projekcie kary za łamanie przepisów na opłaty, które będą trafiały do budżetu państwa członkowskiego, a następnie będą przekazywane kopalniom na inwestycje w technologie ograniczenia emisji metanu.

Głosowanie w PE oznacza, że europarlament ma mandat negocjacyjny do rozmów nad ostatecznym kształtem nowych regulacji z Radą UE.

Szef śląsko-dąbrowskiej "S": Rozporządzenie metanowe obciążeniem dla górnictwa, ale nie wyrokiem śmierci

Lider regionalnej "S" Dominik Kolorz zauważył, że wtorkowa decyzja PE to jeszcze nie koniec procesu legislacyjnego. Jego kolejnym etapem jest tzw. trilog - trójstronne negocjacje między przedstawicielami Komisji Europejskiej, Parlamentu Europejskiego i Rady UE, w trakcie których uzgodniona zostanie ostateczna treść rozporządzenia.

"Zagrożenie zostało oddalone, ale jeszcze nie całkowicie zażegnane. Jednak wynik tego głosowania jest bezdyskusyjnie dobry dla Polski. To sukces, którego by nie było, gdyby nie współpraca związków zawodowych i śląskich eurodeputowanych ze wszystkich opcji politycznych" - powiedział Kolorz.

"Rozporządzenie metanowe nadal jest oczywiście obciążeniem dla górnictwa, ale nie ma już w nim zapisów oznaczających wyrok śmierci. Przypomnę, że jeszcze kilka tygodni temu na stole leżała wersja tego dokumentu, która wymusiłaby likwidację większości śląskich kopalń już w 2027 roku" – dodał przewodniczący.

mab/ mmu/

Ze Strasburga Łukasz Osiński (PAP)

luo/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Advertisement

Komentarze (3)

dodaj komentarz
samsza
Dla polskich kopalń "najkorzystniejsze" jest brak stawiania podobnych barier węglu napływającemu spoza UE, choćby w jakiś opłatach za metan.
:)

Powiązane: Rezygnacja z węgla

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki