REKLAMA

Rozdano nagrody Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich

2008-12-13 15:30
publikacja
2008-12-13 15:30
Nagrodę Główną Wolności Słowa otrzymały autorki dokumentu pod tytułem "Trzech kumpli": Ewa Stankiewicz i Anna Ferens . To wyróżnienie przyznawane przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich za publikacje w obronie demokracji i praworządności.

Film dokumentalny "Trzech kumpli" wyemitowany w TVN przedstawia losy trzech przyjaciół - zamordowanego przez bezpiekę Stanisława Pyjasa, esbeckiego konfidenta Lesława Maleszki i publicysty Bronisława Wildsteina. Autorki odbierając nagrodę powiedziały, że swoim reportażem chciały poszerzyć wolność słowa w Polsce, co - ich zdaniem - zostało docenione.

Nagrodę specjalną "Dziennikarski Laur" otrzymał reporter, pisarz, nauczyciel wielu pokoleń dziennikarzy Krzysztof Kąkolewski. Jury przyznało mu wyróżnienie za "wysokie postawienie zawodowej poprzeczki". 78-letni laureat odbierając "Laur" przyznał, że jest to jedna z niewielu nagród w jego życiu. Dodał, że pobyt na takich uroczystościach przeszkadza mu w pracy, jednak z przyjemnością wziął udział w gali.Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich przyznało także tytuł "Hieny 2008 roku". Otrzymał ją koncern Axel Springer Verlag. Jak mówi prezes Stowarzyszenia Krystyna Mokrosińska, wydawnictwo w pełni sobie na to zasłużyło. W trakcie mistrzostw Europy w piłce nożnej niemiecki "Bild" oraz polski "Fakt" poprzez bulwersujące zdjęcia i teksty podjudzały przeciwko sobie Niemców i Polaków. Krystyna Mokrosińska przypominiała, że stowarzyszenia polskich oraz niemieckich dziennikarzy zdecydowanie potępiły takie zachowanie. Kapituła konkursu przyznała także Nagrodę Watergate za dziennikarstwo śledcze. Otrzymali ją Przemysław Wojciechowski i Witold Gadowski za reportaż telewizyjny "Rosyjska mafia, polski rząd i gaz". Wyróżnienia w wielu kategoriach otrzymali także reporterzy Polskiego Radia z Katowic, Białegostoku, Lublina i Gdańska. Jury zwróciło również uwagę na reportaże Eweliny Karpacz-Oboładze oraz Julii Prus ze Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia.
Źródło:IAR
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki