Rosyjska prasa: Turcja po puczu weźmie kurs na Wschód

Turcja po puczu weźmie kurs na Wschód - przewiduje "Rossijskaja Gazieta". Dziennik sugeruje, że prezydent Recep Tayyip Erdogan będzie dążył do zbliżenia z Rosją, krajami azjatyckimi, a także postara się zwiększyć rolę Ankary na Bliskim Wschodzie.

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan
Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan (fot. Murad Sezer / FORUM)

Nieudany zamach w Turcji wróży wielkie zmiany, w pierwszej kolejności czystki w armii i ograniczenie politycznych ambicji oficerów.

"Moskiewski Komsomolec" analizuje wcześniejsze pucze w Turcji i dochodzi do wniosku, że tym razem armii puściły nerwy ze względu na: islamizację państwa i brak szacunku władz cywilnych dla wojska. Dziennik zastanawia się, czy o przygotowywanym przewrocie wiedzieli nadzorujący turecką armię amerykańscy generałowie, a jeśli wiedzieli, to dlaczego nie uprzedzili prezydenta Erdogana.

"Kommiersant" wieszczy zacieśnienie współpracy Moskwy z Ankarą. W ocenie dziennika, Turcja straci swoje wpływy w regionie, będzie musiała pożegnać się ze swoimi ambicjami lidera i rozpocząć nowy etap współpracy z Rosją.

Odmiennego zdania są komentatorzy "Niezawisimoj Gaziety". W ich opinii, turecki pucz popsuje szyki i Moskwie, i Waszyngtonowi, które już zdążyły poczynić ustalenia w sprawie Syrii. Dodatkowo ochłodzą się stosunki Ankary z Unią Europejską.

Chaotyczny bunt nie był zamachem

Chaotyczny bunt nie był zamachem

Podczas szczytu NATO w Warszawie prezydent Erdogan był jednym z najważniejszych uczestników. Turcja jest przecież głównym filarem południowej flanki sojuszu.

Do familijnej fotografii ustawiony został w samym centrum, dwa miejsca od Baracka Obamy. Dlatego naturalny był niepokój wszystkich wielkich o los kolegi ze zdjęcia — i ich oddech ulgi, gdy „standardy demokratyczne zostały w Turcji przywrócone”. Ale charakterystyczny był brak takich deklaracji od razu w nocy z piątku na sobotę, gdy bezosobowa Rada Pokoju (cóż za nazwa…) przejęła telewizję publiczną.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Maciej Jastrzębski/Moskwa/dj

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 0 ~Javier5

"Dziennik zastanawia się, czy o przygotowywanym przewrocie wiedzieli nadzorujący turecką armię amerykańscy generałowie..."

ci ruscy to naprawdę maja nasra.. w głowię tą propagandą

! Odpowiedz
1 2 ~gosc

ISIS moze spac spokojnie, Turcja bedzie kalifatem - a wlasciwie juz jest - kwestia jest tylko rozprawa z wojskiem, Kurdami i opozycja.

! Odpowiedz
4 3 ~ola

A co na wszystko Komisja Wenecka? Coś żaden tetryk nie stanął w obronie demokracji w Turcji.

! Odpowiedz
1 4 ~Piotr

Turcja zamiast sie łasić do Zachodu postawi na zbudowanie swojej mocnej pozycji w regionie i to wtedy Zachód sie bedzie do niej łasić . Na dzien dobry da paru milion uchodzcow obywatelstwo . Potem jeszcze kilku milionom chetnym . Postawi na Islam przyciagnie radykałów z sasiadnich krajów a potem bedzie chciało wchłonąć tereny objete chaosem tworzac cos na kształt Imperum Osmanskiego .

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
8 1 ~ak

Im silniejsza Turcja, tym lepiej. Geopolityki, jak fizyki, nie oszukasz. Turcja o Kaukaz i Azję Środkową będzie rywalizować z Rosją. Tam mieszkają ich krewni.

! Odpowiedz
3 4 ~Jasko

A Tatarzy krymscy to krewni Moskali?

! Odpowiedz
4 9 ~ivan

Na Rosję zrzucić winę za pucz. Za samolot, za całokształt. Dawno wojny nie było

! Odpowiedz
13 5 ~tedi

Rosja miesza gdzie tylko może, więc wszystko jest możliwe

! Odpowiedz
0 16 ~ggrr

niestety to pucz samego ergogana i faktycznie zaciesnienie wspolpracy z rosja, ktora juz przeciez wspolnie z usa walczy na bliskim wschodzie.
generalnie umocnienie wladzy i zwiekszenie zamordyzmu nie jest dla nas dobre, to nieprzewidywalny sasiad jak pisal bankier a mamy niespokojne czasy

! Odpowiedz
3 11 ~sz

Amerykańscy funkcjonariusze służb na pewno wiedzieli, o ile sami tej prowokacji nie przygotowali.
Trzy dni przed japońskim atakiem na Pearl Harbor (7 grudnia 1941 r.) prezydent USA Franklin Delano Roosevelt otrzymał notkę od wywiadu. Amerykańskie władze wiedziały o planowanym ataku na Pearl Harbor, ale nie zrobiły nic, by mieć powód włączenia się do II wojny światowej.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% VI 2019
PKB rdr 4,7% I kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,3% VI 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 057,82 zł V 2019
Produkcja przemysłowa rdr -2,7% VI 2019

Znajdź profil