Rostowski: na razie możemy zapomnieć o euro

24.11. Warszawa (PAP) - Polska obecnie nie może myśleć o wejściu do strefy euro w jej obecnym kształcie, może to zrobić wtedy, kiedy będzie to bezpieczne dla polskiej gospodarki - uważa minister finansów Jacek Rostowski.

"Obecnie nie możemy myśleć o tym, by przystąpić do strefy euro tak, jak ona jest dzisiaj skonstruowana. Ona jest w przebudowie" - powiedział Rostowski w środę późnym wieczorem w TVP 1.

"Możemy to zrobić (przyjąć euro - PAP) tylko wtedy, kiedy będzie to bezpieczne dla polskiej gospodarki. (...) Obecnie strefa euro (...) nie funkcjonuje tak jak powinna i nie jest bezpieczna dla jej członków" - dodał.

Rostowski spytany co zadecyduje o tym, który z wariantów budżetu na 2012 r. zostanie przyjęty, odpowiedział: "W 100 procentach to, co dzieje się na Zachodzie. (...) To, co się dzieje we Włoszech, czy one będą wypłacalne, czy nie". Dodał, że jeśli Włochy nie będą wypłacalne, "to nam też grozi recesja"."Pytanie, jak będzie działał EBC, by zażegnać ten kryzys, (...) czy się zdecyduje uspokoić te turbulencje" - powiedział minister finansów.

9 listopada Rostowski poinformował, że Ministerstwo Finansów na przyszły rok przygotuje trzy warianty budżetu, zakładające odpowiednio wzrost PKB o 3,2 proc., 2,5 proc. i spadek PKB o 1 proc. (PAP)

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~inflaczek

No niech będzie jeden zero ale to nie zwalnia banku centralnego z odpowiedzialności za stabilność cen w Polsce A może rada ma inne ważniejsze zajęcia
PANOWI BIERZCIE SIĘ DO ROBOTY BO HIPERINFLACJA PUKA DO DRZWI
RECESJA JEST WYNIKIEM UMOCNIENIA SIĘ WALUTY A NIE OSŁABIENIA

A teraz idę do baru na flaczki

! Odpowiedz
0 0 ~Janusz

Jak tak dalej rząd będzie karmił ludzi pesymizmem to na pewno będzie recesja - trochę optymizmu on jest zarazliwy.

! Odpowiedz
0 0 ~Leszek

jest wspolautorem niestety nie. I bedzie nam z tym dlugiem coraz ciezej, bo reformy, o ktorych mowil Tusk w ekspoze winny byc zrealizowane w ciagu ostatnich 4 lat.
Za zaniechania Tuska i Rostowskiego zaplacimy - my obywatele RP - podwojna cene.

! Odpowiedz
0 0 ~miś

złotówka jest na miarę możliwości
słaba oddala od celu
droga wpędza w recesje

inflacja to jest prawdziwy test dla polski jeżeli ją pokonamy doczłapiemy się do euro

! Odpowiedz
0 0 ~Tomeczek_888

Nareszcie jakas dobra wiadomosc! Nie wykoncza nas tak szybko.

! Odpowiedz
0 0 ~Ela z Ustki

Jarek, dziękujemy !!

! Odpowiedz
0 0 ~5k,o8

jakie to wszystko proste dlaczego debile tego nie robią -przyjąć opcje zerową wszędzie -zero długów i po problemie przecież to wszystko jest wirtualne a drukarki zawsze nadążą z drukiem kasy

! Odpowiedz
0 0 ~sklerotyk

racja głupcio
Ludzie zapomnieli już o tym jak PIS trąbił że trzeba zwiększyć deficyt, że jesteśmy ostatnim krajem który tego nie robi! Niesamowite jak niewiele dzieliło nas od katastrofy, choć wierze że to był tylko bezsensowny bełkot tej części opozycji, która zawsze jest przeciwna

! Odpowiedz
0 0 ~vip

A Ty zapomniałeś czyją interpretację słów PIS-u czytałeś. Myślę że ''sklerotyk'' w sam raz pasuje to Ciebie.

! Odpowiedz
0 0 ~tomtabac

Takie głupoty piszesz ze az czytac tego sie nie da, mozna to skwitowac że Tusk posłuchał opozycji, zadłużył kraj na ponad 300 mld ( a to nie koniec), wyprzedał majątek i właśnie doprowadził do katastrofy. Nie zakrzyczysz faktów sklerotyku.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,4% I 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% I 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 282,8 zł I 2020
Produkcja przemysłowa rdr 1,1% I 2020

Znajdź profil