REKLAMA

Rosną koszty utrzymania w Hiszpanii. Drogi prąd, paliwo i żywność

2021-10-16 14:33
publikacja
2021-10-16 14:33
Rosną koszty utrzymania w Hiszpanii. Drogi prąd, paliwo i żywność
Rosną koszty utrzymania w Hiszpanii. Drogi prąd, paliwo i żywność
fot. Jordi Boixareu / / Reuters

Zgodnie z danymi Krajowego Instytutu Statystyki (INE) w Hiszpanii od 7 miesięcy stale rosną koszty utrzymania. Gwałtownie podskoczyła cena prądu - o prawie 11 proc. od sierpnia do września, i aż o 44 proc. w porównaniu z 2020 r. Hiszpania, Francja i Grecja chcą, by KE zajęła się tą sprawą.

Ceny benzyny wzrosły w Hiszpanii w ciągu roku o ponad 22 proc., a oleju napędowego - o 23 proc. Inflacja na poziomie 4 proc. jest najwyższa od 13 lat. Jest to jednak tendencja globalna, gdyż w Stanach Zjednoczonych wskaźnik inflacji wynosi 5,4 proc, a w strefie euro - 3,4 proc.

W związku ze wzrostem cen energii elektrycznej w obliczu zbliżającej się zimy zaniepokojonych jest miliony hiszpańskich rodzin. Cena energii elektrycznej w ub. piątek osiągnęła cenę prawie 232 euro za megawatogodzinę. To drugi tak wysoki pułap po ponad 288,53 euro za megawatogodzinę, jaki zarejestrowano w ubiegły czwartek. W porównaniu z 15 października ub.r. oznacza to wzrost o 489 proc.

Hiszpania, Francja i Grecja proponowały Komisji Europejskiej wspólne poszukiwanie rozwiązań, jednak sfera ta pozostaje w kompetencji władz państw członkowskich - jak podkreśla KE. Państwa mają do dyspozycji mechanizmy przeciwstawienia się wzrostom cen energii, jak udzielanie wsparcia najbiedniejszym gospodarstwom domowym, doraźna pomoc przedsiębiorstwom (np. w warunkach epidemii) czy obniżenie podatków.

Rząd hiszpański wyraził rozczarowanie niepodjęciem przez Komisję skoordynowanych działań w tej "wyjątkowej sytuacji". Trzecia wicepremier i minister ds. transformacji ekologicznej Teresa Ribera uznała podejście KE za "ewidentnie niespójne". Według niej należałoby promować bilateralne umowy energetyczne, kontrolować rynek energii elektrycznej oraz rynek emisji CO2 tak, by ceny gazu nie wypływały w takim stopniu na ceny energii elektrycznej.

Te ostatnie przekładają się na wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych. Według danych organizacji konsumentów OCU, w hiszpańskim sektorze hotelarstwa ceny wzrosły o 10,8 proc. w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego, a ubezpieczenia zdrowotne o 5 proc.

Wzrosły też ceny wielu podstawowych produktów żywnościowych - eksperci twierdzą, że dotyczy to 55 proc. takich towarów. Popularny w hiszpańskiej kuchni olej z oliwek podrożał o 25,6 proc., wzrosły też ceny jajek, mięsa drobiowego i mleka - zgodnie z ostatnimi danymi OCU.

Z Saragossy Grażyna Opińska

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź ile możesz zyskać z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź ile możesz zyskać z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (20)

dodaj komentarz
frank_deleos
Naprawdę te tęgie głowy w EU nie wiedzą co robić??? Skoro potrafili wydrukować z powietrza mld euro to co za problem wydrukować prawa do emisji np. każdy kraj dostaje 30% rocznych emisji. Pomysł prosty, wykonanie to w sumie jeden podpis ( bo większość państw byłaby za). Także moja ekspertyza jest za darmo. Jutro poddać Naprawdę te tęgie głowy w EU nie wiedzą co robić??? Skoro potrafili wydrukować z powietrza mld euro to co za problem wydrukować prawa do emisji np. każdy kraj dostaje 30% rocznych emisji. Pomysł prosty, wykonanie to w sumie jeden podpis ( bo większość państw byłaby za). Także moja ekspertyza jest za darmo. Jutro poddać pomysł, we wtorek głosować, w środę wprowadzić w życie. Po tygodniu ceny energii idą w dół, ceny produktów nie rosną, inflacja zahamowana. Prognoza od mnie również free :)
grzegorzkubik
15% bezrobocia jak u nas za Tuska. Hiszpanię mamy już odhaczoną. Za chwilę zejdzie niżej gospodarczo za Polskę.
300_pala
Za za IV RP było większe
kimdzongtusk
Na prawdę rosną koszty???!!! No niemożliwe !!! Przecież banksterzy centralni z szaleńcem Powellem z FED-u na czele mówili, że mozna "drukować" biliony a inflacja jak sie pojawi to będzie tyci tyci malutka i w dodatku pojawi się na chwilę. No chyba szefowie Bańków Centralnych by nie kłamali? Albo nie daj Boże Na prawdę rosną koszty???!!! No niemożliwe !!! Przecież banksterzy centralni z szaleńcem Powellem z FED-u na czele mówili, że mozna "drukować" biliony a inflacja jak sie pojawi to będzie tyci tyci malutka i w dodatku pojawi się na chwilę. No chyba szefowie Bańków Centralnych by nie kłamali? Albo nie daj Boże chyba znają się na ekonomii? Bo moja babcia, starsza juz kobieta mówiła mi juz jakis czas temu, że idzie drożyzna... no ale to prosta, niewykształcona na harvardach i innych yeale uniwersytetach kobieta, to co ona tam się zna.
Trzeba zwiększyć i przedłużyć QE, żeby tłuste koty z Wall Strett były jeszcze tłustsze a my najwy żej zapłacimy wyższe rachunki ( sporo wyższe). No ale czego sie nie robi dla bezosów, musków i innych cukierkowych z 1% najbogatszych ubermenschen?
xiven
inflacja 20% może przejść do standardu w nowym porzadku świata, będzie zapobiegać zjawisku posiadania mieszkań aut czy mebli a otworzy drogę do wynajmu i niekończącego się płacenia za wszystko
demeryt_69
Kiedy tak będzie? Wiesz coś?

demeryt_69
Komisja prawna Parlamentu Europejskiego w czwartek wieczorem przegłosowała skierowanie pozwu przeciwko Komisji Europejskiej do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej za jej opieszałość w stosowaniu mechanizmu "pieniądze za praworządność".

Chodzi tu m.in. o wstrzymane wypłaty dla Polski środków,
Komisja prawna Parlamentu Europejskiego w czwartek wieczorem przegłosowała skierowanie pozwu przeciwko Komisji Europejskiej do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej za jej opieszałość w stosowaniu mechanizmu "pieniądze za praworządność".

Chodzi tu m.in. o wstrzymane wypłaty dla Polski środków, które miały sfinansować Krajowy Plan Odbudowy.

prs
Dwutlenku wegla komisja do sadu nie podala?..
Ze "zbyt wolno Ziemie dociepla"?..

Az dziwne..
jas2
Widać, że Tusk nadal ma tam wpływy.
300_pala odpowiada jas2
Tusk wszechmogący… nie to ci Jarozbaw

Powiązane: Budżet rodziny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki