REKLAMA

Rosjanie wydali miliony dolarów na ubezpieczenia od koronawirusa

2020-11-25 07:05
publikacja
2020-11-25 07:05
fot. Sergey Bezgodov / Shutterstock

Rosyjskie firmy ubezpieczeniowe sprzedały polisy, zawierające ubezpieczenie na wypadek koronawirusa na sumę 1,6 mld rubli (ponad 21 mln USD) - podał we wtorek portal VTimes. Wypłaty z tych polis wyniosły 109 mln rubli (ponad 1,4 mln USD).

W Rosji polisy tego rodzaju sprzedaje 17 ubezpieczycieli. Przedstawiciel banku centralnego Iwan Kozłow z działu ochrony praw konsumentów poinformował, że firmy te sprzedały łącznie 300 tys. polis obejmujących ryzyko zakażenia koronawirusem. Na podstawie polis zaoferowały ochronę ubezpieczeniową 496 tys. osób. Niektóre polisy były bowiem zbiorowe - kupowały je firmy dla swych pracowników.

Ubezpieczyciele zaczęli oferować "koronawirusowe" polisy wraz z wybuchem pandemii. Zaczęli też dopisywać ryzyko Covid-19 do już istniejących ubezpieczeń od nieszczęśliwych wypadków i chorób. Bank centralny skontrolował w czerwcu br. funkcjonowanie tych polis i uznał, że dość często ich regulamin pozwala ubezpieczycielom na odmówienie klientom odszkodowań lub na ich odroczenie. Warunki ubezpieczenia zawierają bowiem wykluczające się zapisy, np. o tym, że wypłata może być anulowana bądź odroczona w razie wystąpienia "siły wyższej", jaką są epidemie i pandemie.

Ani w umowie, ani w warunkach ubezpieczenia nie zapisano przy tym, że w razie zakażenia koronawirusem nie są brane pod uwagę okoliczności "siły wyższej".

Niemniej, ubezpieczenia od koronawirusa okazały się dochodowe: wysokość wypłat jest 15 razy niższa niż wartość sprzedanych polis.

Przedstawiciel banku centralnego komentując ten fakt wskazał, że osoby, które wykupują ubezpieczenia mogą być po prostu bardziej sumienne w przestrzeganiu norm sanitarnych.

Z Moskwy Anna Wróbel (PAP)

awl/ mal/

Źródło:PAP
Tematy
Załóż Konto Przekorzystne na selfie

Załóż Konto Przekorzystne na selfie

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Epidemia koronawirusa z Chin

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki