REKLAMA

Rosjanie piorą pieniądze w Czechach. Rząd chce z tym skończyć

2023-07-31 10:54
publikacja
2023-07-31 10:54

Przez Czechy wciąż płynie strumień brudnych pieniędzy z Rosji - napisał w poniedziałek dziennik "Lidove Noviny". Przez krajowy system finansowy w ciągu dwóch lat przepłynęło ponad 4 mld euro - dodano. Obecne przepisy są niewystarczajace, by zwalczyć ten proceder, dlatego też opracowywany jest plan zapobiegający przestępczemu procederowi.

Rosjanie piorą pieniądze w Czechach. Rząd chce z tym skończyć
Rosjanie piorą pieniądze w Czechach. Rząd chce z tym skończyć
fot. shutterstock.com / / shutterstock.com

"Lidove Noviny" dotarły do materiału ministerstwa sprawiedliwości, które doszło do wniosku, że w myśl obecnych przepisów, po zamrożeniu przelewu bankowego, na władzach ciąży obowiązek udowodnienie, że środki związane są z działalności przestępczą lub mają związek z systemem sankcji.

Czescy śledczy spotykają się z niechęcią krajów spoza Unii Europejskiej do współpracy i dotyczy to głównie obszaru dawnego Związku Sowieckiego. Partnerzy z tych państw często ignorują zapytania.

Resort sprawiedliwości Czech zaproponował trzy warianty postępowania, w których to nie władze a zainteresowany podmiot musiałby udowodnić pochodzenie pieniędzy. Pierwszy, to postępowanie cywilne prowadzone przez prokuraturę. Drugą opcją jest przejęcie podejrzanych środków w drodze postępowania administracyjnego, które byłoby prowadzone bezpośrednio przez specjalistyczną jednostkę bezpieczeństwa cybernetycznego. Trzecią opcją jest postępowanie karne, ale prowadzone nie przeciwko osobie, ale w sprawie.

Autorzy opracowania, a za nimi dziennikarze podkreślają, że potrzebne są daleko idące zmiany w ustawodawstwie oraz wykształcenie specjalistów, także sędziów, mogących prowadzić tak skomplikowane procesy cywilne i karne.

Z Pragi Piotr Górecki (PAP)

ptg/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Komentarze (10)

dodaj komentarz
jarunia
piorą w Czechach i sikają do Bugu
prawda_
Swoja droga ciekawe kiedy wezma sie za brudne pieniadze prane przez Ukraincow. Przyjezdzaja do Polski i za gotowke kupuja nieruchomosci. Oczywiscie, ciezko im udowodnic zrodlo pochodzenia gotowki.
prawda_
" na władzach ciąży obowiązek udowodnienie, że środki związane są z działalności przestępczą lub mają związek z systemem sankcji." A co w tym dziwnego? Kazde przestepstwo trzeba udowodnic w innym przypadku nie ma podstaw do restrykcji.
sterl
Ja Rosjanie to na pewno przestępcy w odróżnieniu od całej reszty..

Powiązane: Gospodarcze skutki inwazji Rosji na Ukrainę

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki