REKLAMA

Rosja wydała mieszkańcom Donbasu prawie 200 tys. paszportów

2020-01-02 15:05
publikacja
2020-01-02 15:05

Prawie 200 tys. paszportów Rosji wydano w ubiegłym roku mieszkańcom Donbasu na wschodzie Ukrainy, gdzie od niemal sześciu lat toczy się konflikt zbrojny ze wspieranymi przez Moskwę separatystami - podały w czwartek ukraińskie media.

fot. Alexander Ermochenko / / Reuters

„W chwili obecnej ponad 196 tys. osób nabyło obywatelstwo Federacji Rosyjskiej” - napisała gazeta internetowa „Ukrainska Prawda” z powołaniem na rosyjskie agencje informacyjne. Z tej liczby 136 tys. osób to mieszkańcy samozwańczych republik ludowych, donieckiej i ługańskiej, zaś około 60 tys. to mieszkańcy innych rejonów Donbasu.

W kwietniu ubiegłego roku prezydent Rosji Władimir Putin zdecydował, iż obywatelstwo jego kraju będzie przyznawane mieszkańcom tzw. republik ludowych w Donbasie, czyli terytoriów kontrolowanych przez prorosyjskich separatystów.

W lipcu Putin podpisał dekret, zgodnie z którym uproszczony tryb uzyskiwania obywatelstwa rosyjskiego rozszerzył się na Ukraińców, którzy znajdują się obecnie na terytorium Rosji, a wcześniej mieszkali w Donbasie.

Ukraińska dyplomacja oświadczyła wówczas, że decyzja Kremla o uproszczonym przyznawaniu obywatelstwa mieszkańcom obwodów donieckiego i ługańskiego na Ukrainie jest nie tylko otwartą ingerencją w jej sprawy wewnętrzne, ale i zagrożeniem dla bezpieczeństwa Europy.

Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)

jjk/ mal/

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź jak zyskać 300 zł z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać 300 zł z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (1)

dodaj komentarz
drabio
Nie dziwię się tym ludziom że wzięli te paszporty. Na Ukrainie raczej życia nie mają. Animozje ukraińsko rosyjskie mają etniczne podstawy. Ukraińcy są mocno radykalni jeżeli chodzi o obcokrajowców i ludzi innych kultur. Przykład? Nikogo nie skazano za zadźganie cyganów niedaleko Lwowa, kamienie lecą w szyby polskich Nie dziwię się tym ludziom że wzięli te paszporty. Na Ukrainie raczej życia nie mają. Animozje ukraińsko rosyjskie mają etniczne podstawy. Ukraińcy są mocno radykalni jeżeli chodzi o obcokrajowców i ludzi innych kultur. Przykład? Nikogo nie skazano za zadźganie cyganów niedaleko Lwowa, kamienie lecą w szyby polskich szkół, przykłady można mnożyć, celnik na granicy zachowuje się grubiańsko, zastrasza i probuje coś wymusić. Jak tam jadę to wiem że jadę między wilki.

Bieda, korupcja, Wojna i napięcie medialne, wszechobecnie siany strach po prostu odczłowiecza tych ludzi z wyższych wartości. Żal patrzeć...

Powiązane: Konflikt na linii Ukraina-Rosja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki