REKLAMA

Rosja nie zamierza zmniejszyć poziomu wydobycia ropy

2016-09-29 18:49
publikacja
2016-09-29 18:49

Rosyjski minister energetyki Aleksandr Nowak nazwał w czwartek wstępne porozumienie Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC) o obniżeniu wydobycia surowca bardzo pozytywną decyzją. Dodał jednak, że Moskwa nie zamierza zmniejszać produkcji ropy.

W środę późnym wieczorem w stolicy Algierii, Algierze, OPEC niespodziewanie zgodziła się na obniżenie dziennego limitu wydobycia surowca do 32,5 mln baryłek.

"Wczoraj podjęto bardzo pozytywną decyzję" - oświadczył Nowak, oceniając, że pomoże ona w "ograniczeniu wahań cenowych". Powiedział też, że Rosja nie zamierza zmniejszyć poziomu wydobycia, który we wrześniu był rekordowy.

"Wszystko będzie zależało od sytuacji makroekonomicznej i planów firm, ale będziemy się koncentrować na utrzymaniu obecnych poziomów produkcji" - oświadczył rosyjski minister.

Rosja nie należy do OPEC i jest jednym z największych producentów ropy na świecie. W ubiegłym tygodniu Moskwa ogłosiła, że we wrześniu wydobycie ropy osiągnęło rekordowy poziom ponad 11 milionów baryłek dziennie.

Według Nowaka Rosja "uważnie będzie się przyglądać propozycjom, które będą badane w najbliższych miesiącach". "Będziemy też prowadzić długie konsultacje z naszymi kolegami" - dodał.

Minister wyraził nadzieję, że ceny ropy ustabilizują się na poziomie 50-60 dolarów za baryłkę, aby "zaspokoić interesy producentów i konsumentów".

Podczas środowego spotkania, które miało charakter informacyjny, kraje OPEC po raz pierwszy od ośmiu lat osiągnęły porozumienie w sprawie ograniczenia wydobycia surowca. Dzienny limit ma zostać ograniczony do 32,5 mln baryłek, czyli o prawie 750 tys. baryłek mniej niż w sierpniu. Ostateczne porozumienie ma być ogłoszone 30 listopada, podczas oficjalnego spotkania kartelu w Wiedniu.

W Rosji, która jest mocno uzależniona od wydobycia ropy, panuje recesja z powodu spadku cen surowca oraz zachodnich sankcji związanych z kryzysem ukraińskim.(PAP)

jhp/ mc/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Advertisement

Komentarze (12)

dodaj komentarz
~seth
a to ciekawe, dopiero co sami się o to prosili
~rei
"Opecu"! Spodziewaliście się czegoś innego? :-)))
~brawadlarosjan
typowe dla ruskich , od innych domagają się ograniczenia wydobycia , ale sami nie zamierzają wydobycia ograniczać :) prawdopodobnie tym komunikatem zachęcili połowę państw OPEC do nieprzestrzegania limitów
~Marko
W SYRII JEST PEŁNO ROPY NA CAŁY BLISKIM WSCHÓD MA PEŁNO ROPY A WY SIĘ MARTWIĆ IE ŻE BRAKNIE NAPEWNO ZA ŻYCIA NASZEGO I NASZYCH DZIECI NIE BRAKNIE A ROSJĄ DOBRZE ROBI BO JA NIE CHCĘ WIĘCEJ PŁACIĆ ZA PALIWO W WIELU KRAJACH PŁACĄ 2 ZŁ ZA LITR A NAWET MNIEJ CIEKAWE?????? JUŻ ZA WODĘ PRĄD BĘDZIEMY PŁACIĆ KOSMICZNE W SYRII JEST PEŁNO ROPY NA CAŁY BLISKIM WSCHÓD MA PEŁNO ROPY A WY SIĘ MARTWIĆ IE ŻE BRAKNIE NAPEWNO ZA ŻYCIA NASZEGO I NASZYCH DZIECI NIE BRAKNIE A ROSJĄ DOBRZE ROBI BO JA NIE CHCĘ WIĘCEJ PŁACIĆ ZA PALIWO W WIELU KRAJACH PŁACĄ 2 ZŁ ZA LITR A NAWET MNIEJ CIEKAWE?????? JUŻ ZA WODĘ PRĄD BĘDZIEMY PŁACIĆ KOSMICZNE PIENIĄDZE W STOSUNKU DO NASZYCH ZAROBKÓW
~Le
Nie zamierza jeżeli inni nie zmniejszą, nie ma co się pocieszać, w każdej chwili może ropy zabraknąć, nie po to Rosjanie jeździli do wszystkich żeby utrzymać niską cenę ropy tylko żeby ją podbić np zmniejszając podaż.
~Ruskitrol
Rosja nie musi wychodzic z dlugow, oni maja nadwyzke. Ale jest na swiecie kilka " poteg" ktore sa w odwrotnej sytuacji
~plutarch
masz rację, kopiejka zasiliła.
~Zenon odpowiada ~plutarch
Kolego, ni w pięć, ni w dziesięć. Zupełnie bez sensu.
~polskitrol
cebulaki nie zrozumieJOM
~niepelnosprawny_org
Rosja zamierza wydobywać tyle samo, ale podsycać cenę, by więcej zarabiać na tym samym, by spłacić długi i finansować "kosmiczny" plan wojskowy

Powiązane: Energetyka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki