REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

Rolnicy dostaną większe emerytury. Sejm znowelizował ustawę o ubezpieczeniu społecznym rolników

2023-01-13 10:50
publikacja
2023-01-13 10:50

Sejm w piątek uchwalił nowelizację ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników. Zmiany mają spowodować podniesienie wysokości emerytur rolniczych, chodzi o zmianę sposobu waloryzacji emerytur z KRUS.

Rolnicy dostaną większe emerytury. Sejm znowelizował ustawę o ubezpieczeniu społecznym rolników
Rolnicy dostaną większe emerytury. Sejm znowelizował ustawę o ubezpieczeniu społecznym rolników
fot. DedovStock / / Shutterstock

Za ustawą głosowało 450 posłów, przeciw było trzech, dwóch się wstrzymało.

Wcześniej Sejm odrzucił poprawkę, która doprecyzowywała, że emerytura podstawowa to kwota równa najniższej emeryturze określonej w przepisach emerytalnych. Poprawka była zgłoszona przez Klub Lewicy oraz Klub KP. Została negatywnie zaopiniowana przez sejmowe komisje rolnictwa oraz polityki społecznej.

Przepisy znowelizowanej ustawy wiążą wysokość emerytury podstawowej z wysokością najniższej emerytury określonej w przepisach emerytalnych. Emerytura podstawowa, która służy do wyliczania emerytur rolniczych, będzie równa 90 proc. minimalnej emerytury z ZUS.

Emerytura podstawowa stanowi podstawę wymiaru świadczeń emerytalno-rentowych rolniczych, ale nie jest równa emeryturze rolniczej, tylko na jej podstawie liczy się wysokość ostatecznej emerytury, mnożąc przez określone wskaźniki.

Dotychczas waloryzacja emerytury rolniczej była przeprowadzana inaczej niż emerytury z ZUS, stąd powstały duże różnice miedzy tymi świadczeniami. Po marcowej waloryzacji w 2022 r. rolnicza emerytura podstawowa wynosi 1084,58 zł, a minimalna emerytura z ZUS – 1338,44 zł brutto. Oznacza to różnicę 253,86 zł.

W 2023 r. emerytura minimalna z ZUS może wzrosnąć do 1588,44 zł, a po zmianie przepisów emerytura podstawowa z KRUS wynosić będzie 1430 zł (90 proc. minimalnej emerytury wypłacanej z ZUS).

Przyjęte przepisy gwarantują, że emerytura rolnicza (po 25 latach opłacania składek) nie będzie niższa od najniższej emerytury wypłacanej z ZUS.

Ustawy wprowadza ponadto mechanizm rekompensujący opłacanie podwójnej składki na ubezpieczenie emerytalno-rentowe z tytułu prowadzenia oprócz działalności rolniczej dodatkowo pozarolniczej działalności gospodarczej lub składki dodatkowej z tytułu prowadzenia działalności rolniczej w gospodarstwach rolnych o powierzchni powyżej 50 ha przeliczeniowych. Ta zmiana przepisów umożliwi uzyskanie dodatku do emerytur rolniczych na zasadach zbliżonych do zasad, na jakich jest ustalana wysokość części składkowej świadczeń emerytalno-rentowych rolniczych. Rozwiązanie to dotyczy ok. 97 tys. osób.

Wyrównanie zasad przyznawania emerytury w KRUS i ZUS z budżetu państwa to koszt ponad 2 mld zł. W tym roku w budżecie na emerytury rolnicze zarezerwowano ponad 20 mld zł.

Nowe przepisy mają wejść w życie marca tego roku.

Teraz ustawa trafi do prac w Senacie.

autor: Anna Wysoczańska

Źródło:PAP
Tematy
MINI pełne przygód.

MINI pełne przygód.

Komentarze (43)

dodaj komentarz
baibina
KAŻDY ROLNIK KTÓRY CHCE MIEĆ WYŻSZĄ EMERYTURĘ MOŻE UBEZPIECZYĆ SIĘ W ZUS - NIE MUSI WYBIERAĆ KRUS. ALE ŻADEN ROLNIK TEGO NIE ROBI :)
baibina
Kiedyś było hasło opisujące rolników: "Bronią i żywią" teraz zostało już tylko "kradną i chciwią!"
zoomek
Co Ci ukradł rolnik? Zgłosiłeś? Łap złodzieja a nie siedzisz i klepiesz komentarze bez sensu.
ptokbentoniczny2
Wyprowadź się na wieś i żyj w luksusie. Przecież wiadomo, że każdy ucieka z miasta na wieś, żeby żyć z dotacji prawda?
baibina odpowiada ptokbentoniczny2
Chcialbym ale to nie takie proste. Prosciej w tym kraju jest zostać Lekarzem niż Rolnikiem - no chyba że się jest synem rolnika to wtedy TYTUŁ ROLNIKA przechodzi z Ojca na syna - proste. Wyporowadz na wies i zostań rolnikiem - mógł napisac tylko rolnik albo czlowiek nie majacy zupelnie pojecia o prawie obrotu ziemia rolną, KUS itd... :)
andregru odpowiada ptokbentoniczny2
Znam takiego taksówkarza który wyprowadził się na wieś , kupił ziemię i płaci KRUS. Wiesz ilu jest takich ludzi ?
arytea
Za jeden rok opłacania składek w KRUS doliczą do emerytury ZUS 10 zł. ja pdlę toż to rozrzutność...10 lat KRUS to 100 zł. do emerytury zusowskiej. To jest chore!!!
lipsk
System emerytalny w PL jest nie sprawiedliwy i nie ma mocnych. Zwłaszcza mundurowy i sędziowy gdzie składek się nie płaci wcale i emerytura sie należy po 15 latach. Ale rolnicze emerytury po podwyżce 1400 zł to żaden luksus i nie ma co sie spinać i oburzać. A to dlatego że nawet jak by przez całe życie nie robić nic i składek nie System emerytalny w PL jest nie sprawiedliwy i nie ma mocnych. Zwłaszcza mundurowy i sędziowy gdzie składek się nie płaci wcale i emerytura sie należy po 15 latach. Ale rolnicze emerytury po podwyżce 1400 zł to żaden luksus i nie ma co sie spinać i oburzać. A to dlatego że nawet jak by przez całe życie nie robić nic i składek nie płacić to i tak zasiłek z pomocy społecznej sie dostaje wcale nie gorszy od tej rolniczej emerytury. Wtedy i tak wszyscy płacą bez względu czy to rolnik, leśnik czy rzemieślnik.
endes
Przekupywanie jednych pieniędzmi innych…
maniek_as
Emerytury powinny odzwierciedlać tylko ilość zgromadzonego kapitału i jego zainwestowanie. Jeśli odzwierciedlają coś innego to nazywa się komuna.

Powiązane: Rolnictwo

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki