REKLAMA

Rokowania płacowe w Jastrzębskiej Spółce Węglowej bez zbliżenia stanowisk

2021-06-16 17:58
publikacja
2021-06-16 17:58
Rokowania płacowe w Jastrzębskiej Spółce Węglowej bez zbliżenia stanowisk
Rokowania płacowe w Jastrzębskiej Spółce Węglowej bez zbliżenia stanowisk
fot. Dawid Lach / / JSW

W Jastrzębskiej Spółce Węglowej rozpoczęły się w środę rokowania płacowe, będące następstwem postulatów zgłoszonych przez działające w spółce reprezentatywne związki zawodowe. Związkowcy domagają się 6-procentowych podwyżek oraz jednorazowych rekompensat, zarząd proponuje podwyżkę o 3,4 proc.

Środowe spotkanie nie doprowadziło do zbliżenia stanowisk. "Rozmowy będą kontynuowane" - powiedział PAP rzecznik JSW Sławomir Starzyński.

W opublikowanym przez stronę związkową na Facebooku protokole ze środowych rokowań napisano m.in. iż "strona pracodawcy zaproponowała przedstawienie danych finansowych, które mogłyby wpłynąć na dzisiejsze rokowania. Jednak z uwagi na objęcie tych danych klauzulą poufności, strony podjęły decyzję o przedstawieniu wskazanych danych na najbliższym posiedzeniu Pomocniczego Komitetu Sterującego w dniu 28 czerwca 2021 r.".

"Strona pracodawcy przyjmuje do wiadomości stanowisko strony społecznej; jednocześnie oświadczyła, iż ze względu na wagę przedstawionych żądań oraz ich potencjalne oddziaływanie na stronę finansową JSW SA, konieczne są dodatkowe ustalenia w ramach pełnego Zarządu, celem zajęcia stanowiska w przedmiocie żądań płacowych" - czytamy w protokole.

Wcześniej zarząd JSW zapowiedział, że od początku lipca wynagrodzenia ok. 22-tysięcznej załogi JSW wzrosną o 3,4 proc. - związkowcy uważają, że to za mało. W ub. tygodniu trzy reprezentatywne związki zgłosiły postulat wzrostu płac o 6 proc. od 1 lipca br. oraz wypłaty jednorazowych rekompensat za brak podwyżek od 2019 roku: 5 tys. zł dla pracowników dołowych, 4 tys. zł dla pracowników przeróbki oraz 3,5 tys. zł dla pracowników powierzchni i administracji.

Przedstawiciele Solidarności, Związku Zawodowego Górników w Polsce oraz Związku Zawodowego Kadra Pracowników JSW wskazują na realne obniżenie wysokości zarobków pracowników w związku z inflacją w 2019 r. (o 2,3 proc.), w 2020 r. (o 3,4 proc.) i prognozowanej w 2021 r. (w maju br. o 4,8 proc.).

Na początku kwietnia br. związki z JSW opublikowały w internecie porozumienie płacowe, zawarte - jak podały - w ub. roku z ówczesnym zarządem spółki. Przewidywało ono podwyżki stawek płac zasadniczych w spółce o 4 proc. od początku marca 2020 r. oraz wypłatę jednorazowej nagrody w wysokości od 2,7 do 3,5 tys. zł. Związkowcy upomnieli się o realizację tych postulatów, wówczas jednak zarząd firmy oświadczył, że zeszłoroczne porozumienie nie było "przedmiotem obrad zarządu" ani "przedmiotem raportu giełdowego spółki".

W ubiegłym, kryzysowym dla JSW roku w spółce nie było podwyżek ani jednorazowych nagród. W 2020 r. ceny węgla i koksu z Grupy JSW spadły średnio o około jedną trzecią, a przychody Grupy zmalały o blisko 20 proc. W efekcie zamknęła ona 2020 r. stratą przekraczającą 1,5 mld zł. Kierująca zarządem JSW od marca br. nowa prezes Barbara Piontek zapowiedziała program oszczędnościowy, który jednak – jak podkreśliła – nie dotknie wynagrodzeń pracowników ani nie spowoduje redukcji miejsc pracy. W końcu marca br. JSW przedłużyła gwarancje zatrudnienia dla załogi o kolejne 10 lat.

21 maja br. prezes Piontek podała na konferencji prasowej, że zarząd JSW zamierza kontynuować rozmowy ze związkowcami na temat zbudowania w spółce nowego systemu płacowego, powiązanego z roczną wielkością wskaźnika EBITDA. Prezes po raz kolejny zapewniła też, że zarząd JSW nie zamierza zamrażać wynagrodzeń pracowników. W ub. tygodniu zarząd JSW oświadczył, że podwyżka o 3,4 proc. od lipca br. będzie zrealizowana nawet przy sprzeciwie reprezentatywnych organizacji związkowych.(PAP)

autor: Marek Błoński

mab/ drag/

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź jak zyskać 350 zł z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać 350 zł z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (1)

dodaj komentarz
wroniec
Jak im za mało, to niech se poszukają lepiej płatnej roboty!!! Ile jeszcze lat reszta Polski będzie im dokładać??? To są górnicy, czy święte krowy??

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki