REKLAMA

Rodzice po raz trzeci zbierają podpisy

2014-08-31 02:37
publikacja
2014-08-31 02:37

Mieli prawie milion podpisów w sprawie referendum edukacyjnego. Wcześniej zebrali 350 tysięcy pod obywatelskim projektem ustawy, znoszącej obowiązek szkolny dla sześciolatków. Oba projekty odrzucił Sejm. Stowarzyszenie Rzecznik Praw Rodziców po raz trzeci mobilizuje się, aby zatrzymać reformę obniżającą wiek szkolny.

Tomasz Elbanowski tłumaczy, że tym razem chce przeforsować ustawę, która zakładałaby decyzję rodziców o tym, czy dziecko ma zacząć naukę w szkole w wieku sześciu czy siedmiu lat. "To są nasze dzieci i musimy mieć na to wpływ" - mówił Elbanowski.

Obywatelski projekt ustawy zakłada też edukacja przedszkolną jako prawo dziecka i obowiązek państwa, a nie odwrotnie. Rodzice chcą także mieć realny wpływ na program nauczania i wybór podręczników. Żądają przywrócenia zajęć dodatkowych w przedszkolach i podniesienia standardów, na przykład transportu do szkoły.

Sejm odrzucił obywatelski projekt ustawy z 2011 roku, cofający reformę obniżającą wiek szkolny. Pod tą inicjatywą podpisało się 350 tysięcy obywateli. Mimo, że to był kolejny obywatelski projekt stowarzyszenia Rzecznik Praw Rodziców odrzucony przez posłów, Tomasz Elbanowski zapewnia, że się nie poddaje. "Nie pozwolimy, aby państwo było zawłaszczane przez takich bezczelnych ośmiorniczkożerców" - powiedział Elbanowski. "My jesteśmy obywatelami, my jesteśmy rodzicami, dlatego zbieramy podpisy pod projektem obywatelskim Rodzice Chcą Mieć Wybór".

W tym momencie zebrano ponad dwa tysiące podpisów. Szczegółów akcji można szukać na stronie www.rzecznikrodzicow.pl

Według szacunków MEN-u, w tym roku do pierwszej klasy pójdzie 550 tysięcy dzieci, z czego prawie 200 tysięcysześciolatków. Głównie będą to dzieci, które urodziły się w pierwszej połowie 2008 roku.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Kamil Szwarbuła/Siekaj
Źródło:IAR
Tematy
Szukasz pracownika? Opublikuj pierwsze ogłoszenie o pracę już od 59,32 zł na Pracuj.pl!

Szukasz pracownika? Opublikuj pierwsze ogłoszenie o pracę już od 59,32 zł na Pracuj.pl!

Advertisement

Komentarze (3)

dodaj komentarz
~obywatel
A może by tak zbierać podpisy przeciw indoktrynowaniu naszych dzieci i wyprowadzenie religii katolickiej ze szkół do salek katechetycznych? Zaprzestać płacenia księżom i katechetom - jak Kościół chce uczyć jedynej słusznej wiary naszych dzieci to niech sam za to płaci, my zaoszczędzimy 1,3 mld złotych.
~bari
Nie ma przeszkód zbieraj te podpisy.
~mnm
To są dzieci polskich podatników i mają prawo do nauki religii w szkole publicznej. Nie tumań na forum - dzieci każdego zw. religijnego w Polsce mają również takie prawa. A reszta chej na etykę ... Też zgodnie ze swoim prawem i za pieniądze swoich rodziców - podatników

Powiązane: Edukacja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki