REKLAMA
WAŻNE

Roberta Metsola nową przewodniczącą Parlamentu Europejskiego

2022-01-18 11:08, akt.2022-01-18 11:48
publikacja
2022-01-18 11:08
aktualizacja
2022-01-18 11:48
Roberta Metsola nową przewodniczącą Parlamentu Europejskiego
Roberta Metsola nową przewodniczącą Parlamentu Europejskiego
fot. GONZALO FUENTES / / Reuters

Maltańska eurodeputowana Roberta Metsola z grupy Europejskiej Partii Ludowej została wybrana we wtorek na stanowisko nowej przewodniczącej Parlamentu Europejskiego.

Metsola otrzymała 458 głosów, przy wymaganej większości 309 głosów.

O stanowisko szefa PE ubiegały się też: Alice Kuhnke (Zieloni) i Sira Rego (Lewica). Kuhnke dostała 101 głosów, a Rego 57. Z kandydowania na tę funkcję zrezygnował europoseł PiS Kosma Złotowski.

„Wynik pokazuje, że nasza kandydatka była przekonująca. Roberta Metsola przedstawiła właściwe inicjatywy, aby uczynić Europę bardziej demokratyczną i wzmocnić Parlament Europejski. Jest najmłodszą przewodniczącą instytucji UE w historii (Metsola ma 43 lata - PAP) i pochodzi z najmniejszego kraju UE. A po 20 latach kobieta zostaje ponownie wybrana na przewodniczącego” – powiedział szef grupy EPL Manfred Weber.

Na stanowisku szefa PE Metsola zastąpi włoskiego socjalistę Davida Sassolego, który zmarł w styczniu w wieku 65 lat. Zgodnie z umową miedzy największymi grupami politycznymi w europarlamencie, w drugiej części kadencji stanowisko szefa PE miało przypaść EPL.

Maltanka będzie trzecią kobietą na tym stanowisku. W historii PE sprawowały je wcześniej dwie Francuzki, Simone Veil i Nicole Fontaine.

Urodzona w 1979 roku Metsola jest z wykształcenia prawniczką i po raz pierwszy zdobyła mandat europosłanki w 2013 r. Wcześniej pracowała w stałym przedstawicielstwie swojego kraju przy UE i - krótko - jako doradczyni wysokiej przedstawiciel Unii ds. zagranicznych Catherine Ashton. W 2020 objęła funkcję wiceprzewodniczącej PE.

Według dziennika "Malta Today", o wystawieniu przez frakcję EPL w wyścigu o fotel przewodniczącego PE kandydatury Metsoli zdecydował fakt, że jest ona kobietą i pochodzi z najmniejszego kraju Unii Europejskiej. Szef frakcji Manfred Weber liczył, że nie wzbudzi ona większych sprzeciwów wśród pozostałych grup reprezentowanych w Parlamencie.

Podczas konsultacji poprzedzających wybory lewicowi europosłowie zarzucali Metsoli, że konsekwentnie głosuje ona - podobnie zresztą jak większość maltańskich deputowanych - przeciwko wszelkim rezolucjom promującym zabijanie nienarodzonych dzieci. Francuski liberalny eurodeputowany Bernard Guetta (bardziej znany jako brat światowej sławy DJ-a - Davida) groził nawet, że nie będzie głosował na Robertę Metsolę, gdyż - jak stwierdził - dąży ona do ograniczenia praw kobiet.

W jednym z wywiadów kandydatka EPL zapewniła w związku z tym, że jeśli zostanie wybrana na przewodniczącą PE, to w kontaktach z innymi instytucjami będzie szanować opinię większości Izby – niezależnie od tego, jaka ona będzie. "W kwestii zdrowia i praw seksualnych i reprodukcyjnych stanowisko Parlamentu Europejskiego jest jasne. Moim obowiązkiem jako przewodniczącej Parlamentu jest reprezentowanie stanowiska całego Parlamentu i jeśli zostanę wybrana, wypełnię swój obowiązek tak, jak zawsze" - zapewniła.

W innych kwestiach poglądy Roberty Metsoli nie budzą zastrzeżeń frakcji socjaldemokratów, Zielonych, Lewicy i liberalnej Odnowić Europę (RE). Jest ona zwolenniczką obrony praworządności oraz wdrażania Europejskiego Zielonego Ładu.

Jako członek parlamentarnej Komisji Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych (LIBE), Metsola kierowała pracami EPL w 2014 r. nad niewiążącymi wytycznymi UE "przeciwko homofobii i dyskryminacji ze względu na orientację seksualną i tożsamość płciową". W 2016 r. opracowała raport nt. kryzysu migracyjnego, domagając się scentralizowanego unijnego systemu przyjmowania wniosków azylowych oraz podziału migrantów między kraje UE.

W październiku 2020 r. działania Metsoli w PE wzbudziły kontrowersje po tym, jak zaproponowała poprawki do rezolucji komisji LIBE w sprawie protestów Bułgarii. Maltańska polityk nalegała, aby dokument zawierał informacje, że demonstracje są finansowane przez osobę , na której ciąży 18 zarzutów karnych. Setki protestujących skontaktowało się z Metsolą za pośrednictwem mediów społecznościowych, grożąc pozwem o zniesławienie i oskarżając o rozpowszechnianie fake newsów. Metsola zablokowała dostęp do jej mediów społecznościowych z Bułgarii i wycofała proponowaną poprawkę.

Roberta i jej fiński mąż Ukko Metsola w 2009 r. byli pierwszym małżeństwem, które startowało w tych samych wyborach do Parlamentu Europejskiego z dwóch różnych państw członkowskich. Nie udało im się wówczas dostać do PE. Małżeństwo ma czterech synów.

Z Brukseli Łukasz Osiński i Artur Ciechanowicz

Źródło:PAP
Tematy
Do zdobycia aż 360 zł z Kontem 360° Banku Millennium!

Do zdobycia aż 360 zł z Kontem 360° Banku Millennium!

Komentarze (4)

dodaj komentarz
takitamzdaleka
Eee... Pani dostosuje się do wszystkiego, co jej powiedzą... Czytaj - jestem mało znaczącą osobą, będę sobie królowała europie, ale i tak inni będą decydować, a ja tylko przyklepię.
Owszem - wiadomo nie od dziś, że to stanowisko jest nic nie znaczące, więc... właściwie po co mamy na nie łożyć, skoro Pani nie ma swojego zdania
Eee... Pani dostosuje się do wszystkiego, co jej powiedzą... Czytaj - jestem mało znaczącą osobą, będę sobie królowała europie, ale i tak inni będą decydować, a ja tylko przyklepię.
Owszem - wiadomo nie od dziś, że to stanowisko jest nic nie znaczące, więc... właściwie po co mamy na nie łożyć, skoro Pani nie ma swojego zdania i zrobi wszystko co jej powiedzą... Z resztą - nasz król europy sprzed kilku lat też znaczył tyle, co nic...

Z tą unią problem jest taki, że jest to niezwykle zbiurokratyzowana machina... żadnej prostoty, wszystko skomplikowane, wszystko pomieszane, wszystko niejasne, chaotyczne, sprzeczne... Zamiast życie tworzyć łatwiejsze - sprawiają, że jest trudniejsze... Zamiast zająć się sprawami gospodarczymi i ewentualnie politycznymi - wtryniają się we wszystko - do łóżka, do pracy, do swobód obywatelskich, i wielu innych dziedzin, do których w sumie nie zostali upoważnieni. Nie na darmo mówi się, że jest to twór komunistyczny, a z demokracją ma tylko tyle, że ładnie to brzmi - demokratyczna UE. Ale widać, że jest to zamordyzm, tworzenie zorganizowanej mniejszości, która narzuci kontrolę i terror pozostałej większości... Wiec z czego tu się cieszyć?...
No i ta pani... która w sumie nic nie może... raz, że jest nijaka w poglądach, a dwa - że i tak większe siły i większe lobby ma wpływ na wynik głosowań czy ustaleń... Więc cóż ona biedna może zrobić?... zostaje jej tylko dalej umacniać ten system komunistyczny UE...
Pozdrawiam
dariusz_baran
Usłużna statystka na sznurkach korporacji. Tyle w temacie.
oorim
Ja bym wolał Roberta Gemma
and00
Sierp i młot poprowadzi ją w kierunku tęczy

Powiązane: Polityka na świecie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki