REKLAMA

Rezerwy walutowe Polski najwyższe w historii

2020-12-07 14:40
publikacja
2020-12-07 14:40
Rezerwy walutowe Polski najwyższe w historii
Rezerwy walutowe Polski najwyższe w historii
fot. MOZCO Mateusz Szymanski / / Shutterstock

Wartość polskich aktywów rezerwowych wzrosła w listopadzie do ponad 144 mld dol. i była najwyższa w historii - wynika z danych NBP.

Na koniec listopada polski bank centralny zgromadził aktywa rezerwowe o wartości 144,4 mld dol., o 1,3 mld dol. więcej niż miesiąc wcześniej. Zdecydowaną większość stanowiły rezerwy walutowe (129,6 mld dol.), które wzrosły o 2 mld dol. Ich poziom również był najwyższy w historii.

NBP chwali się również posiadaniem złota monetarnego wycenianego na 13 mld dol. oraz SDR-ów i transzy rozrachunkowej w MFW, wynoszących łącznie blisko 2 mld dol.

fot. / / Bankier.pl na podstawie danych NBP

O ile dolarowe wartości rezerw były rekordowe, to wyrażane w euro spadły z rekordowych poziomów odnotowanych na koniec października - do 120,5 mld euro z 122,6 mld euro.

"Narodowy Bank Polski zarządza rezerwami dewizowymi, dbając o maksymalizowanie ich zyskowności, jednak priorytetem jest ich bezpieczeństwo i zachowanie niezbędnego poziomu płynności. NBP inwestuje rezerwy w typowe instrumenty stosowane przez banki centralne. Zdecydowana ich większość (ponad 70%) jest inwestowana w rządowe papiery wartościowe, w papiery emitowane przez instytucje międzynarodowe oraz agencje rządowe. Pozostała kwota jest utrzymywana w formie lokat w bankach o wysokiej ocenie wiarygodności oraz w złocie monetarnym" - pisze NBP.

Z danych NBP wynika, że w 2019 r. w polskich rezerwach walutowych dominowały aktywa dolarowe - stanowiły 51 proc. Na dalszych miejscach znalazły się euro (20 proc.), funt (12 proc.), dolar australijski (8 proc.), korony norweskie (6 proc.) i dolary nowozelandzkie (3 proc.). Taka (lub zbliżona) struktura walutowa wyjaśnia "rozjazd" pomiędzy wartością rezerw wyrażoną w dolarach (wzrosła) i euro (spadła) - w listopadzie dolar osłabił się w stosunku do euro o ok. 2,5 proc.

Aktywa rezerwowe wzmacniają wiarygodność finansową państwa, obniżają koszty zaciągania nowych długów i ograniczają ryzyko gwałtownego odpływu kapitału. W razie pojawienia się zagrożenia dla własnej waluty, władze mogą wysłać w bój "armię walutową" i próbować powstrzymać spadek wartości krajowego środka płatniczego. Jednak przykłady ostatnich lat (Chiny, Rosja czy wcześniej Wielka Brytania) pokazują, że w takich warunkach tego typu oddziały są raczej nieskuteczne (lepsze są jednostki specjalne), a służą raczej wczesnemu odstraszaniu potencjalnych agresorów.

MKa

Źródło:
Tematy
Dokonaj kolejnego zrównoważonego wyboru

Dokonaj kolejnego zrównoważonego wyboru

Advertisement

Powiązane: Wykres dnia

Komentarze (31)

dodaj komentarz
marianpazdzioch
Parę groszy w portfelu i prawie 6 bln zł długu, licząc ZUS. Ciekawe co przeważy gdy rynek nasyci się dodrukiem.
konik_garbusek
Żart dnia - " władze mogą wysłać w bój "armię walutową" - haha, tej obrony wystarczy na mniej wiecej 1 dzien. To są smieszne pieniadze z punktu widzenia rynków miedzynarodowych. Poza tym czŁONkowie chyba chcą słabej waluty, wiec co mają wysyłać w bój? Przeciez marzeniem tej wladzye nie jest silna Żart dnia - " władze mogą wysłać w bój "armię walutową" - haha, tej obrony wystarczy na mniej wiecej 1 dzien. To są smieszne pieniadze z punktu widzenia rynków miedzynarodowych. Poza tym czŁONkowie chyba chcą słabej waluty, wiec co mają wysyłać w bój? Przeciez marzeniem tej wladzye nie jest silna waluta, spłacenie długu walutowego po nizszych kosztach, przyciąganie siły roboczej (silna złotówka - wiecej chetnych do pracy na naszym rynku), tylko niszczenie waluty , zeby utrzymywać eksport i "miejsca pracy" czyli żeby Janusz i Graża skręcający kółka dla koncernów samochodowych mieli robote i głosowali na władzę.
meryt
Twórczość własna autora MKa :)
wtomek
"W razie pojawienia się zagrożenia dla własnej waluty, władze mogą wysłać w bój "armię walutową" i próbować powstrzymać spadek wartości krajowego środka płatniczego"-nie wiem jak tutejsi myśliciele podchodzą do publikowania tego typu informacji. Dla mnie to takie werbalne ostrzeżenie przez próbami "W razie pojawienia się zagrożenia dla własnej waluty, władze mogą wysłać w bój "armię walutową" i próbować powstrzymać spadek wartości krajowego środka płatniczego"-nie wiem jak tutejsi myśliciele podchodzą do publikowania tego typu informacji. Dla mnie to takie werbalne ostrzeżenie przez próbami zamachu, dla spekulantów jest to jednak info, że można powalczyć, bo jest o co. Mnie ta nasza "moc" absolutnie nie imponuje.
anty12
A i jeszcze jedno - podobno Holecka chodzi sfaldana po szyje bo boi si eze ja wuywala bo slabo sobe radzi. LOL
anty12
Trole pisowskie dzis dostaly przekaz dnia "bo za Tuska" HAHHAHA. Najwiekszym zlodziejem to jest zoorganiowana mafia pisow i Rydzyk. Kiedy w koncu zamkniecie Tuska bo jestcie twardzi w gebie a Tusk leje na was sikiem prostym. Giertych zapowiedzial powrot do polityki a to znaczy ze ma na was grube kwity jak zfalszowaliscie Trole pisowskie dzis dostaly przekaz dnia "bo za Tuska" HAHHAHA. Najwiekszym zlodziejem to jest zoorganiowana mafia pisow i Rydzyk. Kiedy w koncu zamkniecie Tuska bo jestcie twardzi w gebie a Tusk leje na was sikiem prostym. Giertych zapowiedzial powrot do polityki a to znaczy ze ma na was grube kwity jak zfalszowaliscie druga ture wyborow prezydenckim. I tak pisiory przed kazdym na kolanach.
jacyna2017
A to pech - i co p Trzaskowski, Budka z partii 'Awaria', p Kosiniak i złoty chłopak p Hołownia teraz zrobią? Nic tylko skołować kilka 'lampartów' nałożyć maski z pół-SS, biegać, krzyczeć i rzucać kamieniami w policję i kościoły! No bo przecież programu i poparcia nie mają to jak wygrają?
krokus12
I z czego się tak cieszysz to ,że całościowo rezerwy spadły ? o 4,6mld zł co daje około 1 mld euro .Nie czytaj tylko tytuły artykułów a cały tekst chyba ,że Twoje zdolności intelektualne nie pozwalają przetwarzanie więcej danych niż linijka tekstu to wtedy się nie odzywaj .

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki