REKLAMA

Resort finansów domaga się zmian prawnych chroniących drobnych inwestorów

2018-05-30 12:52
publikacja
2018-05-30 12:52

Ministerstwo Finansów wystąpiło do Komisji Nadzoru Finansowego oraz Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów o przekazanie propozycji ewentualnych zmian prawnych, które przeciwdziałałyby praktykom missellingu produktów finansowych, czyli - sprzedaży produktów lub usługi niedostosowanej do potrzeb i zamożności klienta - napisał wiceminister finansów Leszek Skiba w odpowiedzi na interpelację poselską.

fot. Marek Wiśniewski / / FORUM

"(...) w związku z pojawiającymi się informacjami wskazującymi, że przy oferowaniu klientom detalicznym obligacji emitowanych przez spółkę GetBack mogło dochodzić do bezprawnego lub godzącego w dobre obyczaje działania instytucji pośredniczących w sprzedaży tych instrumentów finansowych, Ministerstwo Finansów wystąpiło do Przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego oraz Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów z prośbą o przekazanie propozycji ewentualnych zmian prawnych, które przeciwdziałałyby praktykom missellingu produktów finansowych" - czytamy w odpowiedzi na interpelację.

Misselling to sprzedaż produktu lub usługi, która nie jest dostosowana do możliwości lub potrzeb klienta.

Skiba przypomniał, że działalność spółki GetBack podlega obecnie wyjaśnieniom prowadzonym przez Komisję Nadzoru Finansowego oraz Prokuraturę Krajową.

"Sprawa ta, jak również działania podmiotów uczestniczących w procesie sprzedaży obligacji GetBack, są także monitorowane przez Ministerstwo Finansów. Ponadto decyzją Sądu Rejonowego dla Wrocławia-Fabrycznej otwarte zostało postępowanie restrukturyzacyjne w trybie przyspieszonego postępowania układowego" - napisał Skiba.

Wiceminister w odpowiedzi na pytanie dotyczące działań, jakie zamierza podjąć resort finansów w związku z nieetyczną sprzedażą produktów, zapewnił, że resort w ramach swoich kompetencji jako regulatora dokłada wszelkich starań, aby przepisy stanowiące prawne otoczenie rynku finansowego w Polsce służyły jak najlepiej rozwojowi tego rynku, jego bezpieczeństwu i wzmocnieniu zaufania wśród inwestorów.

Jak przykład takich regulacji podał uchwaloną z inicjatywy rządu ustawę o zmianie ustawy o obrocie instrumentami finansowymi oraz niektórych innych ustaw. Wyjaśnił, że zrobiono to w celu wyeliminowania praktyki, gdzie podmioty nienadzorowane prezentowały potencjalnym nabywcom informacje o oferowanych instrumentach finansowych (np. obligacji emitowanych w drodze oferty niepublicznej).

"Ustawa ta w istotny sposób poszerzyła definicję oferowania instrumentów finansowych" - informuje Skiba.

Wiceminister stwierdził, że dzięki zmienionej definicji oferowania, pośrednictwo m.in. na rzecz emitenta w pozyskiwaniu od inwestorów kapitału na rynku kapitałowym jest działalnością nadzorowaną, na której prowadzenie niezbędne staje się uzyskanie zezwolenia Komisji Nadzoru Finansowego.

W jego ocenie przyjęte rozwiązanie pozwoli na uporządkowanie sytuacji związanej z oferowaniem i na eliminowanie podmiotów, które nie posiadając zezwolenia nakłaniałyby inwestorów w różnorodny sposób m.in. do nabywania oferowanych akcji lub obligacji.(PAP)

autor: Łukasz Pawłowski

pif/ skr/

Źródło:PAP
Tematy
​Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

​Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

Advertisement

Komentarze (2)

dodaj komentarz
pc1974
Błahahah, jak te majstry zaczną majstrowac przy rynku, to bedzie jeszcze gorzej ....ale przy okazji rodziny, znajomi i aparat partyjny sie nachapie za hajs z naszych podatków. Oni będą rynek regulować hehhee. Ustalcie jeszcze jakie wymiary ma mieć karaluch na terenie unii evropeyskjej.
ejodelfin
Drobnych inwestorów najgłębiej w poważaniu mają właśnie spółki skarbu państwa. Wystarczy, że tam nie będą mieszać i od razu poprawią ochronę drobnych :P

Powiązane: Afera GetBack

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki