REKLAMA

Rekomendacja Santandera dot. ugód ws. kredytów CHF po przeprowadzeniu ankiety i pilotażu

2021-02-03 11:06
publikacja
2021-02-03 11:06
Rekomendacja Santandera dot. ugód ws. kredytów CHF po przeprowadzeniu ankiety i pilotażu
Rekomendacja Santandera dot. ugód ws. kredytów CHF po przeprowadzeniu ankiety i pilotażu
fot. Vlad Ispas / / Shutterstock

Zarząd Santander Bank Polska przedstawi swoją rekomendację dotyczącą propozycji KNF w sprawie zawierania ugód z frankowiczami gdy pozna wyniki ankiety przeprowadzonej wśród swoich klientów i po pilotażu w tej sprawie - poinformował prezes banku Michał Gajewski.

„Aktywnie uczestniczymy w rozmowach (…) dzisiaj za wcześnie, by powiedzieć czy weźmiemy w tym udział, prowadzimy badania z naszymi klientami, musimy się ich spytać, czy ta propozycja będzie im się podobała” – powiedział Gajewski.

"Pracujemy razem z KNF, żeby to lepiej zrozumieć, żeby lepiej wycenić te ryzyka, które wiążą się z tą propozycją, ale decyzji nie podjęliśmy” – dodał.

Prezes poinformował, że bank przeprowadzi wśród swoich klientów pilotaż tego rozwiązania.

„Również będziemy chcieli zrobić pilotaż i mając te wszystkie dane podejmiemy decyzję” – powiedział Gajewski.

Poinformował, że decyzja w tej sprawie ostatecznie będzie musiała być podjęta przez walne zgromadzenie akcjonariuszy.

„Rozmawiamy na ten temat z akcjonariuszami, na bieżąco informujemy ich o wynikach prac” – powiedział Gajewski.

Prezes nie podał, kiedy zapaść może decyzja w tej sprawie.

"Data podana przez Sąd Najwyższy powoduje, że będziemy musieli przyspieszyć kilka decyzji wokół naszych prac" - powiedział Gajewski, nie podając szczegółów.

Według wcześniejszych informacji Pierwsza Prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Manowska wystąpiła z wnioskiem o rozstrzygnięcie przez skład całej Izby Cywilnej SN zagadnień prawnych dotyczących tematyki kredytów walutowych. Posiedzenie Izby Cywilnej w tej sprawie wyznaczono na 25 marca.

Pod koniec 2020 roku przewodniczący KNF Jacek Jastrzębski zaproponował bankom, by przedstawiły klientom atrakcyjne dla nich warunki ugód. Nadzorca chciał, by banki wychodziły z propozycjami pozasądowych ugód, które byłyby dla klientów banków realną alternatywą do ścieżki sądowej.

Nadzorcza oczekiwał, że decyzje w sprawie polubownego rozwiązania spraw frankowych będą podejmowane indywidualnie przez poszczególne banki, ale liczył, że uda się wypracować rozwiązanie, dzięki któremu dojdzie do zawierania ugód na szeroką skalę.

W odpowiedzi na propozycję przewodniczącego KNF, powstał międzybankowy zespół, z udziałem UKNF i większości banków, które posiadają w portfelu walutowe kredyty mieszkaniowe i przy zaangażowaniu ZBP. (PAP Biznes)

seb/ gor/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Najlepsze konto dla wymagających Klientów

Najlepsze konto dla wymagających Klientów

Komentarze (2)

dodaj komentarz
annat
No ja tam od razu moge się zadeklarować : ze złodziejami przestaje rozmawiać i na pewno na "ugody" nie idę. Ukradliście to oddajcie, posypcie głowy popiołem i przyjmijcie karę a nie będziemy rozmawiać czy kradzież to kradzież i il;e z ukradzionej sumy łaskawie oddacie.
bartosz_chf
Sprawa powinna być banalnie proste, najpierw bank oddaje to co przywłaszczył sobie niezgodnie z prawem. A później dyskutujemy o ugodzie dotyczącej zadość uczynienia i kar dla ówczesnego zarządu banku. Czy to ma wyglądać tak, że np. złodziej zaiwanił samochód a teraz w ramach ugody chce oddać rower? No litości.

Powiązane: Frankowcy w sądach

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki