REKLAMA

Dolnośląskie – polska brama do Europy

Krzysztof Kolany2014-10-01 11:00główny analityk Bankier.pl
publikacja
2014-10-01 11:00
Dolnośląskie – polska brama do Europy
Dolnośląskie – polska brama do Europy
fot. MAREK BAZAK / / EastNews

Dolny Śląsk to część Polski leżąca najbliżej środka Unii Europejskiej, stanowiąca naturalną bramę dla zagranicznych inwestorów. To także województwo ogromnych kontrastów: rozwijającego się Wrocławia i bogatego zagłębia miedziowego oraz upadłego sudeckiego okręgu przemysłowego. 

(fot. Marcin Rutkiewicz / EastNews)

Wrocław i historyczny Śląsk to część tzw. Ziem Odzyskanych, jakie po II wojnie światowej weszły w skład Polski. Ślady niemieckiej przeszłości widać na każdym kroku: w architekturze, gęstości linii kolejowych czy układzie urbanistycznym miast i wsi.
Dolnośląskie jest dopiero 7. województwem co do powierzchni i 5. pod względem liczby ludności, ale generuje blisko 9% produktu krajowego brutto Polski. Tylko mazowieckie, śląskie i wielkopolskie wytwarzają więcej. PKB na mieszkańca Dolnego Śląska w 2012 roku wyniosło 47 tys. zł. – wyższe było tylko w mazowieckim (czytaj: w Warszawie).

Za gospodarczym rozwojem regionu stoją dwa silniki. Będący centrum akademickim, kulturowym, przemysłowym i usługowym Wrocław oraz miedziowe zagłębie głogowsko-polkowickie, gdzie swoje huty i kopalnie ma KGHM Polska Miedź – największy komercyjny pracodawca w regionie. Na bazie kapitału przemysłowego i ludzkiego ekonomiczną siłę województwa budowały inwestycje zagraniczne (Volvo, Toyota, LG, 3M, Siemens) oraz polscy przedsiębiorcy, którzy zbudowali takie firmy jak Getin, Koelner, Work Service, Impel, Lukas, CCC, ATM czy zniszczony przez fiskusa JTT.

Dolnośląskie

Ludność (w mln)

2,91

Stopa bezrobocia rejestrowanego

10,9%

Przeciętne miesięczne wynagrodzenia brutto w sektorze przedsiębiorstw wg PKD 2007

3 934,54 zł

Przeciętne zatrudnienie według PKD2007

439 829

PKB w mld zł

137,18

PKB per capita (w zł)

47 056

PKB per capita w euro (nominalnie) jako % średniej UE28

44%

migracje zagraniczne na pobyt stały - emigracja

3662

Rozwody na 1000 ludności

2

Wielkość PKB podobna do (porównanie nominalne w USD = 3,10 zł)

Serbii

Dochody województwa (wykonane), w mln zł

1626,4

Wydatki województwa (wykonane), w mln zł

1588,3

Zobowiązania jako % dochodów

34%

Źródło: Bankier.pl na podstawie danych GUS, Eurostat, CIA Factbook, Ministerstwa Finansów

Największym miastem i centrum regionu jest Wrocław liczący oficjalnie 632 tys. mieszkańców, choć ludność całej aglomeracji wrocławskiej szacowana jest na milion. Następne na liście są Wałbrzych i Legnica, które zamieszkuje nieco ponad sto tysięcy ludzi. Oba miasta różni prawie wszystko.Legnica to ośrodek swój dobrobyt zawdzięczający miedzi, której ceny od dekady utrzymują się na bardzo wysokich poziomach. Wałbrzych to miasto upadłe, doprowadzone do ruiny polityczną decyzją o zamknięciu całego zagłębia węglowego. Legnica jest położona na równinie tuż przy autostradzie A4 i linii kolejowej Wrocław-Berlin zapewniającą dobrą komunikację z Niemcami. Leżący z dala od głównych szlaków komunikacyjnych Wałbrzych rozrzucony jest wśród Gór Wałbrzyskich. W przeciwieństwie do zrównanego z ziemią Wrocławia oba miasta przetrwały II wojnę światową nietknięte, ale obecnie to Wałbrzych przypomina strefę zdemilitaryzowaną.

Ten przykład pokazuje, że dolnośląskie jest krainą kontrastów. Zarówno geograficznie (równiny na północy, góry na południu) jak i gospodarczo. Stopa bezrobocia we Wrocławiu wynosi 5% i ze znalezieniem pracy nie ma tu większych trudności. Są jednak powiaty, gdzie zarejestrowani bezrobotni stanowią 20-25% populacji czynnej zawodowo. Jeśli wierzyć tym danym, powiat kłodzki, wałbrzyski, górowski, złotoryjski czy lwówecki powinny być obszarami nędzy i rozpaczy. Jednakże oficjalnej statystyce przeczą obserwacje empiryczne. Turystyka, szara strefa i wyjazdy do pracy za granicą sprawiają, że nawet mieszkańcy najbiedniejszych i najsłabiej rozwiniętych gospodarczo obszarów Dolnego Śląska podnoszą poziom życia.

Dolny Śląsk jest regionem, który najlepiej wykorzystał szansę, jaką dla polskiej gospodarki było członkostwo w Unii Europejskiej. W latach 2003-11 (nowszych danych Eurostat nie prezentuje) PKB per capita liczone w euro wzrosło o 114%, czyli najwięcej ze wszystkich polskich województw. Dla porównania, w skali całego kraju parametr ten wzrósł o 92%. W 2011 roku PKB per capita dolnośląskiego wyniosło 44% średniej unijnej wobec 38% dla Polski. W 8 lat nadrobiono 18 punktów procentowych. Niemniej od większości regionów zachodniej Europy wciąż dzieli nas przepaść. Według ostatnich dostępnych danych PKB per capita w regionie dolnośląskim wyniosło 10,9 tys. euro. W bogatszych  regionach „starej UE” wskaźnik ten sięga 30-40 tys. euro, a w biednych nie spada poniżej 15 tys. Jak widać, jest jeszcze sporo do nadrobienia

W najbliższych latach największym wyzwaniem dla Dolnego Śląska będzie utrzymanie przyzwoitej dynamiki wzrostu z poprzednich dwóch dekad. Aby tego dokonać, region musi poprawić swoją sytuację demograficzną, przyciągając mieszkańców innych województw oraz innych krajów. Po drugie, konieczna jest poprawa infrastruktury w biedniejszych częściach Dolnego Śląska. Tak, aby mieszkańcy Kłodzka, Wałbrzycha czy Złotoryi w ciągu godziny byli w stanie dojechać do pracy we Wrocławiu, zamiast pobierać zasiłki w lokalnym MOPS-ie.

Przeczytaj analizę o każdym województwie tylko w Bankier.pl

Przejdź do:

Mazowieckie

Łódzkie

Małopolskie

Podlaskie

Śląskie

Dolnośląskie

Podkarpackie

Lubelskie

Wielkopolskie

Opolskie

Pomorskie

Świętokrzyskie

Lubuskie

Kujawsko-pomorskie

Zachodniopomorskie

Warmia i Mazury

Krzysztof  Kolany
Bankier.pl

Źródło:
Krzysztof Kolany
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Absolwent Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Analityk rynków finansowych i gospodarki. Analizuje trendy makroekonomiczne i bada ich przełożenie na rynki finansowe. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Inwestor giełdowy z 20-letnim stażem. Jest trzykrotnym laureatem prestiżowego konkursu Narodowego Banku Polskiego dla dziennikarzy ekonomicznych. W 2016 roku otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych.

Tematy
Ubezpieczenie NNW Studenta dedykowane dla studentów i uczniów wyższych uczelni z 10% rabatem

Ubezpieczenie NNW Studenta dedykowane dla studentów i uczniów wyższych uczelni z 10% rabatem

Komentarze (11)

dodaj komentarz
~piotrk
Kotlina Kłodzka - bardzo dużo osób znalazło pracę (głównie fizyczną) po czeskiej stronie granicy - duża część rynku to dostawcy automotive. Pracownicy dojeżdżają po kilkanaście do kilkudziesięciu km. KK to niestety teren trochę "zapomniany" przez inwestorów zmusił ludzi do pracy u sąsiadów. W Czechach - niby teren geograficzny Kotlina Kłodzka - bardzo dużo osób znalazło pracę (głównie fizyczną) po czeskiej stronie granicy - duża część rynku to dostawcy automotive. Pracownicy dojeżdżają po kilkanaście do kilkudziesięciu km. KK to niestety teren trochę "zapomniany" przez inwestorów zmusił ludzi do pracy u sąsiadów. W Czechach - niby teren geograficzny podobny, a udało przyciągnąć się sporo inwestorów.
~ola
Wrocław przereklamowany i zapyziały. Pełno tam starej substancji mieszkaniowej. Oczywiście fajnie wygląda Rynek jeszcze parę rzeczy.
unified_observer
Olu, nie silmy się, zobacz gdzie się mieści redakcja Bankier.pl.Przez chwile sam się zastanawiałem skąd te peany o wspaniałości Wrocławia i Dolnego śląska, i nagonka na istnienie Opolszczyzny. Później ta mapka gdzie cała Opolszczyzna, a nawet kawałek górnego śląska wpada w nowe wspaniałe, największe województwo. I te nowe nazwy, Olu, nie silmy się, zobacz gdzie się mieści redakcja Bankier.pl.Przez chwile sam się zastanawiałem skąd te peany o wspaniałości Wrocławia i Dolnego śląska, i nagonka na istnienie Opolszczyzny. Później ta mapka gdzie cała Opolszczyzna, a nawet kawałek górnego śląska wpada w nowe wspaniałe, największe województwo. I te nowe nazwy, Śląsk to Wrocław wraz z włościami, a reszta to "coś tam Katowickie".No ale jak sie na to spojrzy gdzie się mieści redakcja, to nic dziwnego że Wrocław na tym portalu to pępek świata.Zadziwia za to że nadal Wrocławianom Opolszczyzna kością w gardle stoi, i przełknąć jej nei mogą.
~lkboy
Fajnie, że tak wiele miejsca poświęcił Pan zapoznaniu się i opisaniu sytuacji Jeleniej Góry. Czwartego miasta w województwie, położonego najbliżej środka Europy, w górskiej kotlinie. Miejsca gdzie są największe możliwości rozwoju turystyki w kraju: góry, rzeki, parki, termy, uzdrowisko, kilkadziesiąt pałaców i zamków, kilkanaście Fajnie, że tak wiele miejsca poświęcił Pan zapoznaniu się i opisaniu sytuacji Jeleniej Góry. Czwartego miasta w województwie, położonego najbliżej środka Europy, w górskiej kotlinie. Miejsca gdzie są największe możliwości rozwoju turystyki w kraju: góry, rzeki, parki, termy, uzdrowisko, kilkadziesiąt pałaców i zamków, kilkanaście minut jazdy do kurortów typu Karpacz i Szklarska Poręba. Gdzie są uczelnie wyższe, przemysł motoryzacyjny, farmaceutyczny, lotniczy, teatry, filharmonie, centra badawcze, wielkie szpitale i inne. Miło było poczytać co Pan o tym wszystkim sądzi. Mniej więcej tyle samo uwagi poświęcają temu miasta władze w Warszawie i Wrocławiu....
~seb
Spokojnie, bo to nie polska. Juz wkrótce Jelenia będzie niemiecka i będzie się nazywała Jegger Meister. Pozdro
~vrt
Przecież to dziura. nic tam się nie dzieje, nic tam nie ma. Młodzi wyjeżdżają do Wrocławia za pracą i tam już zostają
~Dawid
Przecież to jest pobieżna, tylko ogólnikowa analiza, nie ma w niej miejsca dla wielostronicowych opisów poszczególnych miast, ich zamków i pałaców :) To analiza sytuacji ekonomicznej województwa. A za rozwój Jeleniej Góry i jej promocje odpowiedzialni są jej włodarze, samorządowcy itd. To nie Warszawa czy Wrocław ma promować Jelenią Przecież to jest pobieżna, tylko ogólnikowa analiza, nie ma w niej miejsca dla wielostronicowych opisów poszczególnych miast, ich zamków i pałaców :) To analiza sytuacji ekonomicznej województwa. A za rozwój Jeleniej Góry i jej promocje odpowiedzialni są jej włodarze, samorządowcy itd. To nie Warszawa czy Wrocław ma promować Jelenią Góre, oburzenie skierował Pan w złą strone.
~Jo odpowiada ~seb
".....będzie niemiecka...." ja, łoroz wszyjstko na zad weznom niemce ino że bez ciebie, cibie wydupio na zad za Bug ty ciulu
unified_observer odpowiada ~Dawid
Czyli że władze wojewódzkie, które mieszczą siewe wrocławiu, nei mają nic do powiedzenia w sprawie swojego województwa i miast w nim się mieszczących?są rzeczy których władze miasta nie zrobią, bo należy to do władz wojewódzkich.Nie, Wrocław rządzi województwem, ale nie dba o nic poza sobą i okolicami Czyli że władze wojewódzkie, które mieszczą siewe wrocławiu, nei mają nic do powiedzenia w sprawie swojego województwa i miast w nim się mieszczących?są rzeczy których władze miasta nie zrobią, bo należy to do władz wojewódzkich.Nie, Wrocław rządzi województwem, ale nie dba o nic poza sobą i okolicami najbliższymi.
~KRIS odpowiada ~seb
OBY JAK NAJSZYBCIEJ DO NIEMIEC NIE TRZA BEDZIE TAK DALEKO JEZDZIC ZA LEPSZYM CHLEBEM;TUSK I CALA RESZTA KLAMCOW I TAK NIC DLA POLSKI NIE ZROBI; TYLKO PRZEDWYBOROWE OBIECANKI

Powiązane: Wybory samorządowe

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki