Rafalska: Program "Dobry start" będzie kontynuowany w następnych latach

Wprowadzony w tym roku program "Dobry start", czyli wyprawka szkolna, mocno się wpisał w naszą politykę prorodzinną powiedziała w czwartek minister rodziny i pracy Elżbieta Rafalska na konferencji podsumowującej ostatnie trzy lata. Zapewniła, że będzie on kontynuowany w 2019 r. i w następnych latach.

"Jeżeli chcemy poprawić dzietność rodzin, to nie tylko transfer świadczeń rodzinnych jest istotny, ale też całe otoczenie, które pozwala rodzinom na godzenie obowiązków zawodowych i opiekuńczych - tu mamy program +Maluch plus+. Ten +plus+ jest istotny, bo w 2018 r. i w 2019 r. wydatki na ten program wzrosły trzykrotnie, z 150 mln do 450 mln zł" powiedziała minister.

Rafalska przypomniała, że wprowadzono przepisy ułatwiające zakładanie żłobków. Gwarantują one wysokie standardy. Podała, że w ciągu trzech lat tzw. wskaźnik użłobkowienia, czyli odsetek dzieci objętych opieką żłobkową, wzrośnie do ponad 19 proc.

"Mamy też Kartę Dużej Rodziny w wersji mobilnej, absolutnie nowoczesnej, z geolokacją. Mamy tu rosnąca liczbę korzystających z Karty Dużej Rodziny. Jest tych beneficjentów 2 miliony" poinformowała minister.

"2018 rok to był kolejny rok, w którym wprowadzono kolejny element świadczeń rodzinnych, a więc +Dobry start+. +Dobry start+ to wyprawka szkolna, z której skorzysta w 2018 r. 4,5 mln polskich uczniów. Finansowanie na poziomie 1 mld 440 mln zł. To duże wsparcie dla rodzin przed rozpoczęciem roku szkolnego, które zawsze wtedy mają zwiększone wydatki" mówiła Rafalska.

"To świadczenie - to wyraźnie podkreślam - mocno się wpisało w naszą politykę rodzinną. Jest świadczeniem, które będzie kontynuowane również w 2019 r. i na pewno w kolejnych latach, bo przecież tak długo, jak dzieci się uczą, te wydatki są zawsze istotne, spore, a powszechność tego świadczenia pokazuje, że to dla rodziców ważne wsparcie" zaznaczyła. Podała, że ponad 50 proc. wniosków o to świadczenie zostało złożone online.

"+Dobry start+ to jedna z propozycji z +Piątki premiera Mateusza Morawieckiego+ i to pod jego skrzydłami opiekuńczymi ten program jest i ma absolutnie zagwarantowane dalsze funkcjonowanie" podkreśliła. (PAP)

Autorki: Danuta Starzyńska-Rosiecka, Karolina Kropiewic

dsr/ kkr/ joz/

Źródło: PAP
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj

Do rozliczenia PIT 2018 zostało:

WCZYTAJ TWÓJ E-PIT

Porównaj oferty

Sprawdź, które banki pożyczą pieniądze na najlepszych warunkach, i ile wyniesie miesięczna rata kredytu.

Znajdź najbardziej zyskowną lokatę bankową. Określ najważniejsze cechy, a wyszukiwarka wybierze najlepsze oferty.