Radomski "Łucznik" unowocześnia park maszynowy. Wartość inwestycji to 90 mln zł

Fabryka Broni "Łucznik" w Radomiu podpisała pierwsze umowy dotyczące zakupu nowoczesnych maszyn. Dotychczasowa wartość kontraktów to ponad 50 mln zł. W planach są kolejne zakupy za ok. 40 mln zł. Nowe urządzenia są niezbędne do zwiększenia mocy produkcyjnych zakładu.

(fot. Lukasz Dejnarowicz / FORUM)

Jak poinformowała we wtorek rzeczniczka radomskiej fabryki Julia Grzesiak, "Łucznik" kupił m.in. nowoczesne sterowane numerycznie centra frezarskie i tokarskie. Pierwsze maszyny już dostarczono, większość zostanie uruchomiona w drugim kwartale 2018 roku.

Umowę o największej jak dotąd wartości - 30 mln zł - radomska fabryka podpisała z przedsiębiorstwem GROB Werke GmbH & Co. KG. Kontrakt przewiduje zakup 14 centrów frezerskich w układzie poziomym - poinformowała Grzesiak. Spółka DMG MORI Polska z kolei ma dostarczyć 5 sztuk centrów tokarskich za ponad 7 mln zł , a GF Machining Solutions - za 14 mln zł - 8 centrów frezerskich w układzie pionowym z paletyzacją.

Jak podkreśliła Grzesiak, umowy zostały podpisane w ramach projektu inwestycyjnego, którego celem jest zwiększenie mocy produkcyjnych. "Umożliwi to fabryce wytwarzanie kilkukrotnie większej ilości broni niż obecnie" - zaznaczyła rzeczniczka. Według niej inwestycja pozwoli na uzyskanie wystarczających mocy produkcyjnych dla zaspokojenia potrzeb Wojska Polskiego, służb mundurowych, rynku cywilnego i eksportu.

Proces unowocześnienia radomskiego zakładu rozpoczął się w sierpniu. "Łucznik" podpisał umowę kredytową z Bankiem Gospodarstwa Krajowego na kwotę ok. 81,4 mln. zł. Całość inwestycji wraz z wkładem własnym zakładu wyniesie ok. 90,45 mln. zł. W ramach projektu inwestycyjnego planowany jest zakup około 70 nowoczesnych maszyn i urządzeń, z czego większość to sterowane numerycznie centra frezarskie i tokarskie.

Unowocześnienie parku maszynowego związane jest z rozwojem fabryki oraz realizowanymi kontraktami. "Realizowany właśnie proces inwestycyjny jest kluczowy dla przyszłości Fabryki Broni, w tym m.in. dla realizacji kontraktu na nowy karabinek dla polskich Sił Zbrojnych - Grot MSBS" powiedział PAP członek zarządu Fabryki Broni "Łucznik" Maciej Borecki.

Umowa przewiduje wyprodukowanie ponad 50 tys. karabinków. Wartość kontraktu to ok. 500 mln zł, dostawy mają się zakończyć w roku 2020. Broń trafi do Wojsk Obrony Terytorialnej i wojsk operacyjnych.

Fabryka Broni "Łucznik" Radom sp. z o.o. jest wiodącym producentem i dostawcą broni na rynki krajowy i zagraniczne, głównym producentem broni dla polskich Sił Zbrojnych, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, na rynek cywilny oraz eksport. Zakład zatrudnia ponad pół tysiąca pracowników.

Radomska fabryka wchodzi w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowe, lidera polskiego przemysłu i jednego z największych koncernów obronnych w Europie. (PAP)

autor: Ilona Pecka

edytor: Sonia Sobczyk

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj

Kalendarium przedsiębiorcy

Brak wydarzeń

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl