REKLAMA
PIT 2023

Przychody Esotiq & Henderson po 9 miesiącach 2023 roku najwyższe w historii

2023-11-28 22:38
publikacja
2023-11-28 22:38

Esotiq & Henderson miał po trzech kwartałach 204,4 mln zł przychodów (+9,8 proc. r/r), co jest historycznie najlepszym wynikiem po dziewięciu miesiącach roku. EBITDA wyniosła 22,9 mln zł (+0,9 proc. r/r), zysk operacyjny 11,5 mln zł (+1,1 proc. r/r) a zysk netto był niższy o 45,3 proc. r/r i wyniósł 5 mln zł.

Przychody Esotiq & Henderson po 9 miesiącach 2023 roku najwyższe w historii
Przychody Esotiq & Henderson po 9 miesiącach 2023 roku najwyższe w historii
/ Esotiq

W analogicznym okresie 2022 roku polski producent ekskluzywnej bielizny damskiej zaksięgował 2,4 mln zł zysku ze sprzedaży akcji własnych, a w obecnym kwartale ok. 750 tys. zł wyniosły koszty sprzedaży akcji z programu motywacyjnego (w 2022 r. ten koszt pojawił się w IV kwartale).

Zysk brutto na sprzedaży wyniósł 50,3 mln zł, a marża brutto na sprzedaży w trzecim kwartale 2023 r. ukształtowała się na poziomie 61,3 proc. (+2,4 p.p. r/r).

Licząc od początku roku skonsolidowana marża ze sprzedaży wyniosła około 63,7 proc i była wyższa o ok. 2 p.p. r/r.

Grupa zakończyła trzeci kwartał 2023 roku środkami pieniężnymi w kwocie 2,8 mln zł. Jak podała spółka w komunikacie, ich niższy stan r/r spowodowany jest wypłatą dywidendy oraz bieżącą spłatą kredytów, pożyczek i leasingu finansowego.

"To był kolejny udany kwartał dla grupy Esotiq & Henderson. Po raz kolejny zanotowaliśmy rekord sprzedaży utrzymując marżę brutto na sprzedaży powyżej 61 proc. Niewielki spadek marży brutto na sprzedaży w porównaniu z drugim kwartałem tego roku, jest efektem zwiększonych wyprzedaży przy jednoczesnym obniżeniu stanu zapasów, gdyż w trzecim kwartale wyprzedawaliśmy starsze sezony. Wciąż skupiamy na generowaniu sprzedaży i maksymalizacji marży brutto. Przed nami okres świąteczny, który jest najważniejszym okresem w branży. Jesteśmy przygotowani, żeby wykorzystać ten czas jak najlepiej" – powiedział Adam Skrzypek, p.o. prezesa Esotiq & Henderson.

Grupa odnotowała również rekordową sprzedaż w internecie, która w trzecim kwartale wzrosła do 16 mln zł (+38 proc. r/r), czyli osiągnęła wynik zbliżony do sprzedaży uzyskanej w sklepach stacjonarnych. W pierwszych dziewięciu miesiącach 2023 roku wynik ze sprzedaży internetowej wzrósł o +39 proc. r/r i ukształtował się na poziomie 40 mln zł. Dobry rezultat został osiągnięty również na rynku niemieckim - prawie dwukrotny wzrost sprzedaży internetowej (+85 proc. r/r).

"Tak dobre wyniki sprzedaży internetowej to efekt stabilnej współpracy z Zalando, About You i jak i wieloma marketplace’ami na które mocno stawiamy. Skupiamy się na rozwoju grupy Esotiq & Henderson. Zbudowaliśmy dział marketplace, poszerzyliśmy dział produkcji, przygotowujemy się do szerszej ekspansji eksportowej w krajach Europy Zachodniej i Południowej. Kontynuujemy m.in. rozmowy z Zalando w Austrii i Szwajcarii. Stawiamy większy nacisk na logistykę i analitykę, chcemy być najlepsi w zamawianiu towaru, kupować po korzystnych cenach, realizować zamówienia w krótkim czasie. Kontynuujemy naklejanie cen w sklepie, gdyż ten pomysł pozytywnie przełożył się na osiągnięte wyniki. Nie mamy obecnie problemów z łańcuchami dostaw a niższe zapasy to efekt wyprzedaży oraz optymalizacji kosztów zgodnie z długofalową strategią" - powiedział p.o. prezesa Adam Skrzypek.

Na koniec trzeciego kwartału 2023 r. grupa posiadała 286 salonów o łącznej powierzchni 17 643 m2. Spadek powierzchni o 4 proc. r/r był spowodowany głównie zamknięciami salonów w Polsce. 26 września 2023 roku został otwarty drugi salon w Serbii, gdzie spółka zgodnie z planem chce dążyć do otwarcia 5 salonów w całym roku.

Esotiq & Henderson zajmuje się projektowaniem, produkcją i sprzedażą produktów odzieżowych (głównie bielizny) i kosmetycznych. Spółka prowadzi sprzedaż w kraju oraz za granicą. Esotiq obecnie posiada 286 salonów w całej Grupie, w tym 216 sklepów franczyzowych i 70 sklepów własnych. (PAP Biznes)

pr/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Kredyt hipoteczny własny kąt 0% prowizji (RRSO: 9,83%)

Kredyt hipoteczny własny kąt 0% prowizji (RRSO: 9,83%)

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki