REKLAMA

Prywatna bankowość: Elitarny klub dla wybranych

2005-06-10 07:13
publikacja
2005-06-10 07:13
Bankowość z rodowodem

Bank, do którego się wstępuje jak do elitarnego klubu? Szklanka sherry czekając na obsługę? Indywidualna oferta i obsługa całą dobę? Tak. Wystarczy kilkanaście milionów dolarów w portfelu i i tak będzie wyglądał nasz bank.

Podstawą bankowości prywatnej jest indywidualna droga - usługi świadczone zwykle są przez doradcę - kompetentnego i całkowicie oddanego klientowi, za którego pośrednictwem załatwiane są wszelkie sprawy. Jest to chyba dla klientów najważniejsza wartość dodana. Ważne jest też, że banki oferują klientom zamożnym ofertę kompleksową i szytą na miarę - dostosowaną do profilu danego klienta w zakresie akceptowalnej strategii inwestycyjnej, sytuacji majątkowej. Dla wielu klientów ważniejsze jednak od realnych korzyści są poczucie elitarności - poczucie, że jest się dla banku najważniejszym klientem. Właśnie ta świadomość wyjątkowości szybko pozwala zapomnieć o prowizjach i kosztach private bankingu.

Siedem milionów milionerów

Z badań wynika, że grupa najzamożniejszych klientów na świecie, którzy dysponują aktywami finansowymi o wartości powyżej 1 mln USD, wyniosła w 2003 r. 7,7 miliona osób, a zgromadzone zasoby finansowe to ponad 26,7 bln USD. Grupa ta określana jest jako HNWI (high-net-worth-individuals). O ich względny zabiegają wszystkie międzynarodowe banki. Wydzielone jednostki do obsługi wyjątkowych klientów mają wszystkie duże banki inwestycyjne i komercyjne. Do najważniejszych należą: UBS Private Banking, BNP Paribas, Credit Suisse, Deutsche Bank, Commerzbank, ING, Merrill Lynch, J.P. Morgan, Citibank, Goldman Sachs, Lehman Brothers, Lloyds TSB, Credit Agricole, Morgan Stanley, Nomura.

Tradycyjnie bankowość prywatna nastawiona była na obsługę indywidualnie dobranych klientów. Dawniej, żeby założyć rachunek w takim banku, wymagany był nie tylko majątek kilku milionów dolarów, ale wprowadzenie przez jednego z obecnych klientów banku, a nawet udowodnienie odpowiedniego pochodzenia. Większość fortun była dziedziczona, a nazwiska klientów należały do najbardziej znanych arystokratów i właścicieli ziemskich.

Międzynarodowa klasyfikacja

Dzisiaj wealth management stał się wyjątkowo dochodową częścią sektora finansowego, a to za sprawą szybkiego wzrostu liczby potencjalnych klientów. Majątek przestał być wiązany z rodzinnym dziedzictwem, a szybki rozwój gospodarczy podczas ostatniego stulecia sprawił, że coraz więcej „bogatych” to ludzie, których fortuny zostały wypracowane przez nich samych (m.in. zyski z giełdy, twórcy z branży informatycznej, artyści).

HNWI, czyli high-net-worth-individuals, to minimum milion dolarów wolnych aktywów do ulokowania. Na międzynarodowym rynku bankowym oferta private banking skierowana jest do osób o minimum takim przychodzie, ale i ta grupa jest już podzielona. Oficjalnie z HNWI wydziela się podgrupę U-HNWI (ultra-high-net-worth indywiduals) - czyli klientów dysponujących aktywami finansowymi w wysokości powyżej 30 mln USD. Szacuje się, że osób z tej grupy jest na świecie 70 tys., głównie w USA i Europie. Patrząc na ofertę na niektórych rynkach widać, że dopiero U-HNWI są postrzegani jako potencjalni klienci. Przykładowo, na rynku niemieckim Goldman Sachs oferuje private banking osobom, którzy dysponują aktywami od 25 mln USD, Merrill Lynch od 10 mln USD.

TABELKA

Zestawienie aktywów czołowych private banków pokazuje, że to właśnie te nowoczesne banki przejęły od tradycyjnych większość zarządzanych środków. Największy z dzisiejszych „historycznych” private banków - Julius Baer - zarządza ok. 80 mld USD. (dane z 2001 r.).

BANK AKTYWA

Union Bank of Switzerland 422 mld USD

CSPB 288 mld USD

JP Morgan Chase 230 mld USD

Deutsche 180 mld USD

Citibank 140 mld USD

Merrill Lynch 137 mld USD

ABN Amro 133 mld USD

Bank of America 128 mld USD

HSBC 121 mld USD

BNP Paribas 100 mld USD

Szyte na miarę

Usługi w ramach bankowości prywatnej są przygotowywane indywidualnie dla każdego klienta - w zależności od oczekiwań klienta, jego skłonności do ryzyka, zasobności portfela i czasu inwestycji. Tabele prowizji w zasadzie nie obowiązują, a większość transakcji jest negocjowana, często po to, by klient czuł, że produkt jest szyty specjalnie na miarę jego potrzeb.

Podstawowa gama produktów sektora private banking obejmuje inwestycje w akcje (equity), papiery o stałym dochodzie (fixed income) i fundusze hedgingowe (hedge funds). Kolejną grupą produktów jest cały szereg rozwiązań ograniczania ryzyka inwestycyjnego (portfolio management, strategie opcyjne). Ostatnią grupą są tradycyjne usługi bankowe, takie jak pożyczki, karty, konta, ale zawsze w wydaniu luksusowym. Do tego dochodzi w pełni profesjonalne doradztwo, które jest jednym z podstawowych filarów private bankingu. To właśnie w tym sektorze znajdują pracę najlepsi specjaliści w wąskich finansowych specjalizacjach, to tutaj zatrudnia się najzdolniejszych zarządzających.

Angielski rodowód

Bankowość prywatna (z ang. private banking lub wealth management) to forma bankowości, której początki sięgają XVII wiecznej Anglii. Ówczesny rozwój bogactwa Imperium Brytyjskiego, a szczególnie wąskiej grupy obywateli, zrodził zapotrzebowanie na specjalistyczne usługi zarządzania majątkiem. Banki te od początku swojego istnienia miały nieco inny charakter niż obecny system bankowy, nastawione były szczególnie na ochronę powierzonego majątku, niż na jego pomnażanie. W zasadzie przypominały kluby dla wybranych, a nie dzisiejsze „okienkowe” instytucje. Poza Londynem wielkimi centrami private bankingu stały się Genewa i Luksemburg, gdzie do dziś mieszczą się najlepsze tradycyjne banki, takie jak: Julius Baer, Pictet, Lombard Ogier, Bank von Ernst.

HNWI wg regionów w bilionach USD
2001200220032008
Afryka0,60,60,60,8
Bliski Wschód0,80,80,80,9
Ameryka Łacińska3,53,63,74,7
Azja i Pacyfik5,35,96,59,3
Ameryka Płn.7,67,48,514
Europa8,28,48,711
Suma (bilionów USD)2626,728,840,7





Źródło: Capgemini/Merill Lunch Wealth Report 2004


Coutts - Bank Królowej

Coutts Bank to najbardziej znany i jeden z najstarszych private banków na świecie. Miesci się w centrum Londynu, niedaleko posiadłości Królowej. Od lat określany jest bankiem Rodziny Królewskiej. Starszy od Banku Anglii (Bank of England), założony w 1692 r., Coutts&Co. już od początku XVIII w. obsługiwał Księcia Walii, a od 1791 r. regułą jest, że kolejni monarchowie korzystają z rachunków Coutts'a. Bank od 166 lat mieści się w tym samym budynku przy Strand Street 59. Obsługa od zawsze była na najwyższym niedoścignionym poziomie. Klienta obsługiwał pracownik w lakierkach i skrojonym na miarę żakiecie, na życzenie klienta podawano szklaneczkę wytrawnej sherry. Dzisiaj Coutts otwiera się na świat. Jest częścią jednej z największych grup bankowych Royal Bank of Scotland, od lat 90 otwiera przedstawicielstwa w Monaco, Szwajcarii czy na Kajmanach. Przejmuje też inne banki (w 2003 r. kupił swojego byłego konkurenta z Genewy - Bank von Ernst). Nadal jednak jets bardzo elitarny - historia zobowiązuje.

Marcin Golik
WGI Dom Maklerski
Źródło:
Tematy
Wyprodukuj wodę pod własną marką

Wyprodukuj wodę pod własną marką

Advertisement

Komentarze (1)

dodaj komentarz
catlon
O dziwo oferta bankowości prywatnej jest w Polsce dość szeroka. Także chyba nie jest u nas tak źle jak się często mówi. Może mi ktoś przybliżyć ofertę https://www.eliteprivatebanking.pl/#/przywileje-i-korzysci/twoje-korzysci . Albo podać gdzie można zleżć jakieś konkrety, bo na stronie niestety nie doszukałem się.

Powiązane: Sektor bankowy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki