REKLAMA

Prezydent podpisał ustawę wspierającą rozwój mieszkalnictwa

2020-12-18 21:01
publikacja
2020-12-18 21:01
Prezydent podpisał ustawę wspierającą rozwój mieszkalnictwa
Prezydent podpisał ustawę wspierającą rozwój mieszkalnictwa
fot. Zbyszek Kaczmarek / / FORUM

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie niektórych ustaw wspierających rozwój mieszkalnictwa, czyli tzw. społeczną część pakietu mieszkaniowego - poinformowała w piątek Kancelaria Prezydenta.

Celem uchwalonej ustawy jest wsparcie komunalnego i społecznego budownictwa czynszowego oraz gospodarstw domowych w ponoszeniu wydatków mieszkaniowych, w szczególności w obliczu skutków epidemii COVID-19.

W komunikacie napisano, że ustawa stanowi część działań legislacyjnych podejmowanych przez rząd, odnoszących się do rozbudowy segmentu mieszkań czynszowych, który ma za zadanie zaspokajać potrzeby mieszkaniowe osób o najniższych i średnich dochodach.

“Do kluczowych rozwiązań przewidzianych w ustawie należy m.in. zwiększenie wysokości finansowego wsparcia w formie grantów z Funduszu Dopłat dla gmin na budowę mieszkań społecznych i komunalnych, umożliwienie uzyskania premii remontowej na budynki TBS starsze niż 25 lat, wprowadzenie +wakacji czynszowych+ dla lokatorów TBS, wprowadzenie możliwości uzyskania prawa własności mieszkania społecznego w oparciu o umowę najmu z dojściem do własności, dopłaty do czynszów w programie +Mieszkanie na start+ i umożliwienie dojścia do własności mieszkania także przez osoby bez zdolności czynszowej” - napisano.

Dodano, że celem ustawy jest też utworzenie Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa, udzielającego finansowego wsparcia gminom, których budżety ucierpiały w wyniku epidemii COVID-19, usprawnienie procedury dla wnioskujących o dodatek mieszkaniowy, przyznawanie dodatków mieszkaniowych powiększonych o dopłaty z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 dla najemców, którzy utracili dochody w wyniku epidemii COVID-19.

W ustawie o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego wprowadza się nową nazwę dla podmiotów realizujących budownictwo społeczne (społeczna inicjatywa mieszkaniowa, w skrócie SIM), niemniej istniejące towarzystwa budownictwa społecznego będą mogły działać na dotychczasowych zasadach.

Ustawa wprowadza ponadto możliwość rozliczenia partycypacji w okresie najmu lokalu mieszkalnego. Rozliczenie to następować będzie na zasadach określonych w umowie zawartej przez SIM z najemcą przy uwzględnieniu okresowego rozliczenia partycypacji, całkowitego rozliczenia partycypacji albo w umowie najmu instytucjonalnego lokalu z dojściem do własności.

Istotną zmianą ustawy jest utworzenie Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa w celu finansowania w części lub w całości działania polegającego na objęciu przez gminę udziałów lub akcji w istniejącym lub tworzonym SIM.(PAP)

autor: Łukasz Pawłowski

pif/ skr/

Źródło:PAP
Tematy

Otwórz Konto Firmowe Godne Polecenia i zyskaj nawet 1600 zł premii!

Komentarze (1)

dodaj komentarz
demeryt_69
http://wikimapia.org/349477/Ponte-City-Apartments#/photo/1237564

Powiązane: Najem i wynajem mieszkania

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki