REKLAMA
WAKACJE NA GIEŁDZIE

Prezydent Lech Kaczyński na uroczystościach węgierskiego Października 56

2006-10-22 12:09
publikacja
2006-10-22 12:09
Dodaj Bankier.pl w Google
Lech Kaczyński weźmie udział w obchodach 50 rocznicy rewolucji węgierskiej 1956 roku. Prezydent przybędzie do Budapesztu dzisiaj po południu. Najpierw odsłoni pomnik uczestników i ofiar Poznańskiego Czerwca i Węgierskiego Października 1956 roku, później spotka się z Polonią. Wieczorem Lech Kaczyński będzie uczestniczył w uroczystościach w Operze Narodowej.

Minister w Kancelarii Prezydenta Andrzej Krawczyk podkreślił, że dla Węgrów przygotowywane od dawna obchody, są niezwykle ważne.

Podczas uroczystości będą dwa silne akcenty polskie. Minister Krawczyk przypomniał, że rewolucja węgierska zaczęła się od marszu protestacyjnego w kierunku pomnika Bema, który miał być wyrazem poparcia dla Polski. W odpowiedzi Polacy zorganizowali akcję zbierania krwi dla potrzebujących Węgrów.

Minister zwrócił uwagę na obecną skomplikowaną sytuację polityczną na Węgrzech. Główne obchody mają się odbywać na tym samym placu, na którym od kilku tygodni trwają demonstracje przeciwników obecnego rządu. Andrzej Krawczyk podkreślił, że nie wiadomo w jaki sposób protesty wpłyną na przebieg uroczystości.

Główne uroczystości przewidziano na poniedziałek. Po podniesieniu flagi państwowej na Placu Kossutha, w parlamencie zostanie zainaugurowane "Budapesztańskie Forum Wolności". Prezydent, premier i przewodnicząca Zgromadzenia Narodowego Węgier oraz goście, czyli przywódcy wielu państw, złożą podpisy pod "Deklaracją Wolności".

Podczas wizyty na Węgrzech prezydent Lech Kaczyński ma się także spotkać z zaproszonym na obchody, prezydentem Niemiec Horstem Koehlerem.
Źródło:IAR
Tematy

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Węgry

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki