REKLAMA

Premier Włoch zapowiada dekret w sprawie uproszczenia procedur

2020-07-07 14:29
publikacja
2020-07-07 14:29

"Trampoliną" dla Włoch nazwał premier Giuseppe Conte rządowy projekt dekretu w sprawie uproszczenia różnych procedur, co ma ożywić gospodarkę w okresie ciężkiego kryzysu w wyniku pandemii koronawirusa. Plan przewiduje uruchomienie 130 inwestycji.

Premier Włoch zapowiada dekret w sprawie uproszczenia procedur
Premier Włoch zapowiada dekret w sprawie uproszczenia procedur
fot. Piroschka van de Wouw / / Reuters

Na konferencji prasowej we wtorek po długich nocnych pracach rządu nad projektem Conte oświadczył, że dzięki nowym przepisom Włochy staną się krajem "przyjaznym firmom".

Premier nie krył zaniepokojenia spadkiem produkcji podczas zamknięcia kraju w wyniku restrykcji sanitarnych. "Niestety był to spadek znaczny, jak przewidywaliśmy i co prognozowały wszystkie instytucje" - powiedział Conte. "Ale nie możemy ulegać strachowi z powodu spadku PKB" - dodał.

Reklama

"Wczoraj podczas posiedzenia Rady Ministrów zaaprobowaliśmy listę 130 strategicznych inwestycji" - relacjonował Conte. Zaznaczył, że do tego spisu dołączą też roboty związane z przygotowaniami do XXV Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Mediolanie i Cortina d’Ampezzo w 2026 roku, a także inne inwestycje podlegające poszczególnym ministerstwom, w tym w służbie zdrowia, policji, więziennictwie.

Dekret przewiduje uproszczenie wszystkich skomplikowanych procedur związanych z zamówieniami publicznymi w różnych sektorach, w tym w budownictwie. Ustalono na przykład, że nie będzie potrzebny osobny komisarz do każdej takiej inwestycji.

"Dzisiaj relacje między obywatelami a instytucjami to droga wśród przeszkód, na której grzęzną budowy i także strategiczne inwestycje. My chcemy temu zaradzić. Oferujemy drogę szybkiego ruchu dla tych wszystkich robót" - oświadczył szef rządu.

Zapewnił, że przetargi zostaną uproszczone i przyspieszone. "To będą łatwe relacje między osobami a państwem" - zaznaczył Conte. Poinformował, że nie będą rozpisywane konkursy na roboty o wartości do 150 tysięcy euro.

"Włochy muszą pędzić, ale stawiamy też radary. Nie zamierzamy zaspokoić apetytów świata przestępczego, które zmieniają prawa konkurencji i niezasłużenie zarabiają" - wyjaśnił.

Premier zastrzegł zarazem, że dekret w sprawie uproszczeń życia gospodarczego "nie będzie żadną promocją abolicji". "Chcemy też przyspieszenia w ocenie robót z punktu widzenia środowiska" - dodał Conte.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

sw/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Komentarze (4)

dodaj komentarz
and00
"To będą łatwe relacje między osobami a państwem"
No to się miejscowe chłopaki ucieszą.
Głowy rodzin już miały chyba doskonałe relacje z politykami, a tu jeszcze im ułatwią...
loool
Jezus rozmnażał ryby w koszu to i przemierzy mogą rozmnażać pieniądze na kontach. Bo niby z czego w okresie kryzysu mają być finansowane te wielkie projekty ?? Print -> Enter
traderfr
Wydrukują sobie bogactwo! Dlaczego Zimbabwe takie biedne, może brzydkie banknoty drukowali?
traderfr
Wszystko ładnie pięknie tylko co zrobicie z tą rzeszą nierobów z Afryki którym wypłacacie mnóstwo kasy co miesiąc..? Oni do pracy nie pójdą bo to byłby rasizm.

Powiązane: Włochy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki