Premier Słowacji: Nadal nie uznajemy Kosowa

Słowacki premier Peter Pellegrini oświadczył po spotkaniu z premier Serbii Aną Brnabić, że Słowacja nie zmienia swojego podejścia i nadal nie uznaje niepodległości Kosowa. Wypowiedział się przeciwko przekształceniu kosowskich sił bezpieczeństwa (KSF) w armię.

Słowacja nadal popiera integralność terytorialną Serbii. Podejście Słowacji do jednostronnego ogłoszenia niezależności od dłuższego czasu się nie zmienia - powiedział we wtorek dziennikarzom Pellegrini.

Premier Serbii podziękowała za takie stanowisko Bratysławy wobec Kosowa. To dla nas bardzo emocjonalna kwestia. Nigdy nie zapomnimy o waszym pryncypialnym stanowisku - mówiła Brnabić, którą Pellegrini zaprosił do Bratysławy.

Słowacki premier opowiedział się za dalszą obecnością dowodzonych przez NATO międzynarodowych sił KFOR, które traktuje jako gwarancję bezpieczeństwa i stabilności regionu. Słowacja zdecydowanie odrzuca przemianę, w niekonstytucyjny sposób, kosowskich sił bezpieczeństwa, jak już kilkakrotnie starał się to osiągnąć kosowski rząd. Obecne władze w Prisztinie nie są zainteresowane spokojnym rozwiązaniem sytuacji - stwierdził Pellegrini.

Dodał, że nikt nie życzy sobie, żeby w reakcji Serbia musiała zbrojnie chronić swoich obywateli na terenie Kosowa. Prisztina musi dostać jasny sygnał, że jeżeli będzie kontynuować działania, które są sprzeczne z interesem wspólnoty międzynarodowej, nie będzie mogła liczyć, że będzie szanowanym partnerem w Europie - podkreślił.

W minionym tygodniu Brnabić stwierdziła, że przekształcenie KSF w armię może sprowokować wojskową interwencję ze strony Belgradu. Głosowanie w sprawie transformacji KSF ma się odbyć w kosowskim parlamencie jeszcze w tym tygodniu.

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg ostrzegł, że plany Prisztiny mogą mieć poważne konsekwencje dla euroatlantyckich ambicji Kosowa.

Słowacja należy do państw, które wspierają serbskie plany akcesji do Unii Europejskiej, i wielokrotnie apelowała do Brukseli o jasny sygnał, kiedy Serbowie, jeżeli spełnią wszystkie warunki członkostwa, mogą liczyć na wejście do Unii.

Piotr Górecki (PAP)

ptg/ klm/ mc/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,9% VII 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 182,43 zł VII 2019
Produkcja przemysłowa rdr -2,7% VI 2019

Znajdź profil