REKLAMA
WEBINAR

ENERGETYKA WIATROWAMorawiecki: Wniosek o płatność z KPO jest przygotowywany

2022-11-28 13:36, akt.2022-11-28 14:13
publikacja
2022-11-28 13:36
aktualizacja
2022-11-28 14:13

Wniosek o płatność z KPO jest przygotowywany, wiąże się z doprecyzowaniem zmian we wskaźnikach, o których mówiliśmy, a wśród nich jest ustawa 10H – powiedział w poniedziałek na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

Morawiecki: Wniosek o płatność z KPO jest przygotowywany
Morawiecki: Wniosek o płatność z KPO jest przygotowywany
fot. MARCIN BANASZKIEWICZ / / FotoNews

„Wniosek o płatność z Krajowego Planu Odbudowy jest przygotowywany, wiąże się on z doprecyzowaniem zmian we wskaźnikach, o których mówiliśmy z Komisją Europejską. Wśród nich jest ustawa o 10H (pozwalająca na budowę elektrowni wiatrowych w odległości co najmniej 10-krotności odległości od zabudowań). Chcemy zachować spokój ludzi, którym często te wiatraki budowano za płotem” – powiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki podczas wspólnej konferencji prasowej z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim.

Dodał, że obecnie wiatraki są znacznie cichsze i że obecnie zmiany w ustawie są konsultowane.

„W ciągu kilku tygodni będziemy gotowi do wypracowania odpowiedniej odległości. To nie ma znaczenia, czy będzie to 500 metrów, czy 700, to nie jest istotne, ważne jest, aby uzyskiwać energię z tych źródeł” – stwierdził Morawiecki.

Dodał, że obecnie trwają też konsultacje w Brukseli, prowadzone przez ministra ds. europejskich Szymona Szynkowskiego vel Sęka, dotyczące „uzgodnień technicznych”. Dodał także, że programy finansowane w Polsce z KPO już ruszyły.

„Już ruszyliśmy z projektami związanymi z KPO, tak jak zapowiadaliśmy, już je prefinansujemy z PFR i tak będzie przez kilka najwyższych kwartałów, dopóki środki z KPO do nas nie popłyną – jak nie w tym, to w przyszłym roku” – dodał premier. (PAP)

autor: Marek Siudaj

ms/ je/

W ciągu kilku tygodni zostanie wypracowany kompromis w sprawie odległości w tzw. ustawie 10H - poinformował premier Mateusz Morawiecki.

"Jesteśmy po dyskusjach ze specjalistami i dochodzimy do końcowych uzgodnień i w ciągu paru tygodniu wypracujemy poziom konkretnej odległości" - powiedział.

Rząd w lipcu przyjął nowelizację tzw. ustawy odległościowej, która ma liberalizować przepisy dotyczące instalowania siłowni wiatrowych na lądzie. Zmiany w tej ustawie są jednym z tzw. kamieni milowych, które musi zrealizować Polska, aby otrzymać od Komisji Europejskiej pieniądze na Krajowy Plan Odbudowy.

Na razie jednak projekt tej ustawy nie dostał numeru druku.

Do przyjętego w lipcu projektu zdania odrębne zgłosili minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro i minister - członek Rady Ministrów Michał Wójcik. (PAP Biznes)

map/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
MINI pełne dobrych ofert.

MINI pełne dobrych ofert.

Komentarze (22)

dodaj komentarz
osiemgwiazd
Wątpię, by obywatele starej Unii zgodzili się na to, by ich ciężko zapracowane pieniądze szły na telewizyjną szczujnię, ochronę bredzącego o dzikach i pijanych kobietach półprzytomnego starca oraz na budowę dyktatury typu putinowskiego.
kacz-jong-un
Nie dziwię się Unii, ja też nie chciałbym dawać kasy na naród, który jest zarządzany przez rząd rodem z bananowej, skorumpowanej republiki.
trolley
Te. Mordazdradziecki. Ja tez mogę przygotować wniosek. Ba. Mogę zrobić całą ryze wnioskow. Będą tyle samo warte co twój hehe. Najważniejsze w tych twoich wnioskach jest to żeby je drukować na miękkim papierze. Przynajmniej dudę będzie można przetrzec.
lancealot
No to się pośpieszył. Rychło w czas.
faramir_z_gondoru
Skoro uzgodnione przez obie strony warunki nie zostały spełnione, to pinokio tym wnioskiem może sobie wytapetować kibel.
and00
Dokładnie
Facet podpisał skrajnie niekorzystne dla nas porozumienie, zamiast zawetować je w tej formie
Teraz udaje że nie wie co podpisywał
A komisja wykorzysta każdy pretekst żeby wpłynąć na wynik wyborów u nas
"Zagłodzi" nas, już zresztą to nam dawno obiecywali
Teraz grożą tak samo
Dokładnie
Facet podpisał skrajnie niekorzystne dla nas porozumienie, zamiast zawetować je w tej formie
Teraz udaje że nie wie co podpisywał
A komisja wykorzysta każdy pretekst żeby wpłynąć na wynik wyborów u nas
"Zagłodzi" nas, już zresztą to nam dawno obiecywali
Teraz grożą tak samo Włochom
kacz-jong-un odpowiada and00
Zobacz najpierw kto rządzi we Włoszech (ale nie dowiaduj się po łebkach, jak zawsze). Gdy Polska będzie jak Wenezuela, to chyba ci z Unii będą lepiej wiedzieli od rządzących co robią, no nie pisiorku?
trolley odpowiada kacz-jong-un
To nie pisiorek tylko Solidarna, jak widać ostro gryzą się z pisiorami pod dywanem
and00
Było wetować KPO na obecnych warunkach jak radził Ziobro, zamiast zgadzać się na warunkowość i jeszcze podpisać utajnione zgodę na kamienie milowe
Mam wrażenie że facet to V kolumna UE
Z drugiej strony coraz więcej osób widzi arogancję i bezprawność działania instytucji UE
I coraz mniej chce w tym neoZSRR długo być

Powiązane: Energia wiatrowa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki