REKLAMA

Premier: Cena węgla za tonę ma być nie wyższa niż 2 tys. zł. Dopłacimy samorządom różnicę

2022-10-06 10:18, akt.2022-10-06 12:16
publikacja
2022-10-06 10:18
aktualizacja
2022-10-06 12:16

Chcemy, żeby tona węgla była nie droższa niż 2 tys. zł – przekazał premier Mateusz Morawiecki w czwartek podczas spotkania z przedstawicielami władz lokalnych. Poinformował, że rząd przygotował projekt ustawy, która w przypadku wyższych cen tego surowca zapewni samorządom rekompensaty - "aby wystarczyło na transport do miejsca, które samorząd wybierze na miejsce lokalnej dystrybucji".

Premier: Cena węgla za tonę ma być nie wyższa niż 2 tys. zł. Dopłacimy samorządom różnicę
Premier: Cena węgla za tonę ma być nie wyższa niż 2 tys. zł. Dopłacimy samorządom różnicę
/ Kancelaria Premiera RP

Premier przyznał, że cały czas występują problemy z dystrybucją węgla. "Są wielkie hałdy węgla na nabrzeżach portowych. (...) Ale aby (węgiel – PAP) trafił do mieszkańców, musimy również skorzystać ze wsparcia tych, którzy są najbliżej mieszkańców, czyli właśnie was samorządowców, właśnie po to zaproponowaliśmy kolejną ustawę" – oznajmił.

"Aby ta cena była jak najlepsza dla mieszkańców, proponujemy - również w ramach tej ustawy - dopłatę, która będzie powodowała, (...) iż cena ma oscylować wokół 2 tys. zł. Chcemy, żeby ona była nie wyższa niż 2 tys. zł" - wskazał.

"Jeżeli importowany węgiel będzie kosztował 2 tys 500 zł - 2 tys 300 zł – mówię o cenie brutto – to dopłacimy tę różnicę samorządom, aby wystarczyło na transport do miejsca, które samorząd wybierze na miejsce lokalnej dystrybucji" – wyjaśnił szef rządu.

Powiedział, że samorządy otrzymały z budżetu "ogromne środki na wydatki bieżące, takie, jakich nigdy do tej pory gminy powiaty nie otrzymywały". "Dzisiaj zgodnie również z ustawami domagamy się pełnej współpracy przy dotarciu ze wszystkimi naszymi działaniami, wszystkimi instrumentami pomocy dla obywateli" - zaznaczył.

Tańszy prąd dla samorządów i małych firm

Poprzez odpowiednie rozwiązania ustawowe postaramy się zapewnić samorządowcom dużo tańszy prąd, niż ten, który był dotychczas proponowany; będzie również specjalna taryfa dla wszystkich małych i średnich przedsiębiorstw - powiedział w czwartek premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu podczas czwartkowego spotkania z samorządowcami zapowiedział specjalną taryfę dla nich. "Mówiłem o taryfie dla szpitali, dla odbiorców wrażliwych, ale chcę również powiedzieć, że w ramach całego nowego schematu, wam, samorządowcom również postaramy się zapewnić - poprzez odpowiedne rozwiązania ustawowe - dużo tańszy prąd, niż ten, który były proponowany" - powiedział.

Premier zauważył, że wie, iż były miasta takie jak Olsztyn, Radom i inne, "dla których spółki energetyczne proponowały cenę 600-800 proc. wyższą niż w ostatnich kwartałach, niż za ostatni rok, niż do tej pory ta cena była uiszczana". "Po naszych zmianach ustawowych, dopłatach ze strony budżetu państwa i z innych źródeł, ta cena będzie niewiele wyższa niż była w II kwartale. O ile dobrze pamiętam, w II kwartale nieco powyżej 740 zł, coś koło tego, średnia cena" - zapowiedział.

"Chcemy, by ta nowa (cena), zaproponowana na kolejny okres, na kolejne 12 miesięcy, bo różne podmioty w różnym okresie kontraktują energię, by ona była niewiele wyższa. Na pewno nie 100 czy 200, czy 300 proc. wyższa niż ta, o której powiedziałem - 740 kilkadziesiąt złotych za MWh" - podkreślił szef rządu.

Premier zapowiedział również, że na początku przyszłego tygodnia rząd zaprezentuje w szczegółach specjalną taryfę dla wszystkich małych i średnich przedsiębiorstw, czyli tych zatrudniających do 250 pracowników. "Oczywiście wszystkie mikro małe zakłady pracy, jednoosobowe, kilkuosobowe, ale również te średniej wielkości będą korzystały z naszych rozwiązań. Rozwiązań, które wdrożą specjalną taryfę cenową" - podkreślił premier.

W przyszłym tygodniu rząd przedstawi szczegóły propozycji specjalnej taryfy, która ma ochronić samorządy, podmioty wrażliwe czy małe i średnie firmy przed wielokrotnymi podwyżkami cen energii elektrycznej - poinformował w czwartek rzecznik rządu Piotr Müller.

Szef rządu podkreślił, że rząd zdaje sobie sprawę z tego, że na skutek kryzysu energetycznego wywołanego przez Rosję propozycje spółek energetycznych, które trafiają do samorządów, a także również do odbiorców wrażliwych, do instytucji kultury, do instytucji edukacyjnych, oświaty, są propozycjami niezwykle wysokich podwyżek. Dodał, że w czwartek zaprezentowany zostanie rezultat prac podjętych jakichś czas temu w tej kwestii.

"Dzisiaj zaprezentujemy szczegóły zamrożenia do pewnego poziomu wzrostu cen energii elektrycznej tak, żeby to nie były przyrosty 200, 300, 400, czy nawet 1000 procent jakie były proponowane przez firmy energetyczne" - oświadczył Morawiecki. "Robimy to zarówno zmieniając - tak, jak wcześniej obiecywaliśmy - mechanizm kalkulacji cen, ale również dopłacając do tego mechanizmu poprzez różne, można powiedzieć, zakładki budżetowe posługując się jednocześnie siłą finansów publicznych, stabilnymi finansami publicznymi" - dodał.

Tematy
Zrealizuj plany dzięki Pożyczce Internetowej. RRSO: 9,04%

Zrealizuj plany dzięki Pożyczce Internetowej. RRSO: 9,04%

Komentarze (54)

dodaj komentarz
kaczyslaw_
5-33-22-2-222-0-7-444-7777
polonu
aby handlować węglem potrzeba ogrodzonego , utwardzonego placu , własny transport lub wynająć tzw wanna ,ładowarka z wagą lub waga najazdowa , zatrudnić pracownika do ładowarki i wagowego , na noc ochrona , to są podstawowe wymogi , nie wysypiesz węgla w krzaki , byle gdzie . ten co mówi takie brednie o samorządach to nie jest poważny człowiek .
polonu
to jak to Gminy dostaną węgiel za darmo w porcie + dopłata cała logistyka a pieniądze będą wpłacać po sprzedaży towaru , czy tak--- bo jak płatność z góry to trzeba mieć masa pieniędzy , o tym nikt nic nie mówi .to są ogromne koszta jak płatność z góry . poza tym jak węgiel zostanie na kupie bo jest złej jakości i nikt tego nie to jak to Gminy dostaną węgiel za darmo w porcie + dopłata cała logistyka a pieniądze będą wpłacać po sprzedaży towaru , czy tak--- bo jak płatność z góry to trzeba mieć masa pieniędzy , o tym nikt nic nie mówi .to są ogromne koszta jak płatność z góry . poza tym jak węgiel zostanie na kupie bo jest złej jakości i nikt tego nie weźmie co wtedy .ale cwaniaki w rządzie ludzkie pojęcie przechodzi macie węgiel macie co chcecie ,a rząd kasę z góry ma od samorządów . ciekawe kto się da w to wrobić ci co mają PIS owców w samorządach razem będą kombinować .
abcx
To teraz jeszcze tylko w listopadzie ogłosić cenę nie wyższą niż 3 tys, potem w grudniu 4 tys. i na nowy rok może będzie wszystko pasowało :D
faramir_z_gondoru
Jeszcze niedawno mówili o cenie poniżej 1 tys zł, teraz 2 tys. Aż się boję co będzie jak zima przyjdzie. Pewnie skończy się na 4 tys.
prawdziwynierobot
i jeszcze podatek dorzucą w pakiecie
polonu
firmy to jest dziadostwo nie węgiel i drogi, oni tego nie wezmą wiedzą co idzie kupić , jak sprzedać i po ile .
ertom
Jak by ja był premierem to bym powiedział: "chcę żeby tona węgla była nie droższa niż 200 zł". A co mi tam.
zoomek
Bedziem na cie głosować! Ale obiecaj jak Bolek 100 milionów i drugo Japonie.
nasch_tschalnik
Handel węglem wymaga specjalizacji. W Polsce ok. 100 tys. ludzi zajmuje się od dziesięcioleci tym biznesem. Jest ich więcej niż zatrudnionych w samy górnictwie. Czemu mają to raptem robić samorządy, a nie wyspecjalizowane firmy? Dlaczego nie korzysta się z doświadczenia i wiedzy 100 tys. fachowców? Ano dlatego, że w ten sposób firerek Handel węglem wymaga specjalizacji. W Polsce ok. 100 tys. ludzi zajmuje się od dziesięcioleci tym biznesem. Jest ich więcej niż zatrudnionych w samy górnictwie. Czemu mają to raptem robić samorządy, a nie wyspecjalizowane firmy? Dlaczego nie korzysta się z doświadczenia i wiedzy 100 tys. fachowców? Ano dlatego, że w ten sposób firerek w butach od pary chce dokopać samorządom i przerzucić na nie odpowiedzialność za nieudolny rząd Złajdaczonej Wszawicy. Jeszcze nie wykombinował, jak winę przerzucić na Niemców, ale znajdzie pretekst, On i jego ludzie tylko tworzą problemy, by niszczyć Polskę i Polaków. Oni nadają się tylko do opowiadania o zakopywaniu w lesie ziemniaków przez leśników dla dzików. Ciemny lud nawet w takie banialuki wierzy.

Powiązane: Ogrzewanie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki