REKLAMA

Prawo własności intelektualnej ważne również dla przedsiębiorcy!

2015-06-22 10:17
publikacja
2015-06-22 10:17
Prawo własności intelektualnej ważne również dla przedsiębiorcy!
Prawo własności intelektualnej ważne również dla przedsiębiorcy!
/ theta

W dzisiejszych czasach innowacje i zaawansowane technologie są podstawą rozwoju nie tylko gospodarek światowych, ale również dynamicznie rozwijających się przedsiębiorstw. Wbrew pozorom, ich tworzenie i wdrażanie nie wymaga ogromnych nakładów finansowych, czy zaawansowanych i rozbudowanych struktur korporacyjnych. Przeciwnie, to właśnie małe i średnie przedsiębiorstwa odgrywają ogromną rolę w kreowaniu i rozpowszechnianiu innowacji technologicznych. Dlaczego? Ponieważ obecnie przewaga konkurencyjna nie zależy już tak bardzo od liczby posiadanych fabryk czy wiele wartych składników materialnych przedsiębiorstwa. Przewaga konkurencyjna to przede wszystkim składniki niematerialne: wiedza, technologie, patenty, licencje, marki, znaki towarowe, prawa autorskie. To właśnie własność intelektualna jest dziś podstawą sukcesu wielu przedsiębiorców.

Prawo własności intelektualnej ważne również dla przedsiębiorcy!
Prawo własności intelektualnej ważne również dla przedsiębiorcy! (theta)

Prawo ochrony własności intelektualnej to temat, z którym każdy przedsiębiorca powinien się zapoznać, przynajmniej w podstawowym zakresie. Niewiedza może bowiem czasami sporo kosztować. Nie warto przecież tracić praw do wynalazków, wzorów przemysłowych czy użytkowych lub twórczości tylko dlatego, że nie miało się czasu lub chęci na zapoznanie z tematem, prawda? Trzeba pamiętać, że konkurencja nie śpi i bardzo często dysponuje środkami, które pozwalają jej korzystnie skomercjalizować produkt lub usługę, pozostawiając rzeczywistego wynalazcę lub twórcę bez jakichkolwiek korzyści, wynagrodzenia, a czasem nawet bez prawa do tego, co mu się należy. Odpowiednia ochrona własności intelektualnej w przedsiębiorstwie powinna być zapewniona, aby powstrzymać potencjalne naruszenia prawa i pozwolić przedsiębiorcy przekształcić zwykłą ideę w zasoby gospodarcze, z których będzie mógł czerpać korzyści.

Własność intelektualna - co to takiego?

Własność intelektualna jest wynikiem ludzkiej kreatywności i innowacyjności. Jest wszystkim tym, co powstało z intelektualnego procesu i zostało przedstawione w postaci materialnej. Obejmuje dość szeroki zakres tematyczny, dotyczy bowiem  wynalazków, wzorów użytkowych, wzornictwa przemysłowego, znaków towarowych, oznaczeń geograficznych, utworów literackich, naukowych, muzycznych, plastycznych, projektów architektonicznych, programów komputerowych czy baz danych.

Przedmiotem ochrony nie są więc przedmioty materialne, lecz także dobra, stanowiące zjawiska o charakterze niematerialnym. Stanowią one wynik trzech rodzajów twórczości: artystycznej, naukowej i wynalazczej.

Prawa własności intelektualnej dają uprawnionemu możliwość zabraniania innym pewnych czynności związanych z danym dobrem niematerialnym (najczęściej są wykorzystywane w celu zakazania gospodarczej eksploatacji dóbr będących przedmiotem ochrony). Są więc narzędziem ochrony dla każdego, kto je posiada.

Żródłem praw własności intelektualnej są przede wszystkim:

  • w zakresie prawa własności artystycznej, naukowej i literackiej - ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631 z późn. zm.) oraz ustawa z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. Nr 128, poz. 1402 z późn. zm.);
  • w zakresie prawa własności przemysłowej - ustawa z dnia 30 czerwca 2000 r. - Prawo własności przemysłowej (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 1410) oraz ustawa z dnia 16 kwietnia 1993 r. o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji (tekst jedn.: Dz.U. z 2003 r. Nr 153, poz. 1503 z późn. zm.).

Dlaczego przedsiębiorca powinien znać prawo własności intelektualnej?

Przede wszystkim dlatego, że zgodnie z art. 55(1) kodeksu cywilnego majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne, oraz patenty i inne prawa własności przemysłowej, czyli np. prawa ochronne ze znaków towarowych, są elementami składowymi przedsiębiorstwa. Każdy przedsiębiorca  powinien więc wiedzieć, jak właściwie zarządzać tymi prawami zarówno w momencie ich nabycia, jak i późniejszego wykorzystania dla różnych celów.

Ponadto należy pamiętać, że w obecnych czasach z własnością intelektualną spotykamy się właściwie na każdym kroku, przede wszystkim w internecie. Możemy nie zdawać sobie z tego sprawy, ale za pomocą internetu każdy z nas rozprzestrzenia dobra chronione prawem, oddziałuje na nie, często ma możliwość ich modyfikacji. Użytkownicy powinni wiedzieć, kiedy mogą to robić, a kiedy to prawo im nie przysługuje. Powinien wiedzieć to także każdy przedsiębiorca, który korzysta z zasobów internetu w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Co więcej, umowy z elementami prawa autorskiego stanowią większą część umów zawieranych w internecie (np. umowy o stworzenie strony internetowej, programu komputerowego, artykułów, zdjęć, umowy o świadczenie usług reklamowych itd.). Przedsiębiorcy bardzo często starają się unikać zatrudniania pracowników na etat i wolą nawiązywać współpracę z wyspecjalizowanymi firmami zewnętrznymi czy freelancerami. Przedsiębiorcy muszą więc pamiętać, że kwestia praw autorskich do stworzonego przez pracownika utworu jest inaczej uregulowana w przypadku zatrudnienia na umowę o pracę niż w przypadku umów cywilnoprawnych.

Znajomość prawa własności intelektualnej jest niezbędna w przypadku wykorzystywania w swojej działalności gospodarczej wszelkiego rodzaju technologii. W dzisiejszych czasach rozwijają się one w zastraszającym tempie. Znajomość zasad korzystania z programów komputerowych, baz danych czy sieci komputerowych jest więc konieczna.

Najważniejszym jednak powodem, dla którego przedsiębiorcy powinni orientować się w prawach, jakie przysługują im i innym, jest odpowiedzialność karna i cywilna. Należy pamiętać, że uregulowania dotyczące praw własności intelektualnej są w Polsce bardzo restrykcyjne. Przykładowo, za naruszenie praw autorskich do utworu nie tylko grożą nam wielkie odszkodowana na gruncie prawa cywilnego (żądania odszkodowawcze, w zależności od stopnia winy i umyślności, mogą wynosić od dwukrotności do nawet pięciokrotności stosownego wynagrodzenia), ale także możemy mieć do czynienia z prokuraturą, bowiem za naruszenie praw autorskich ustawa przewiduje karę grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności maksymalnie do lat 5.

Anna Januchta-Barańczyk
specjalista d/s prawa gospodarczego wfirma.pl

Źródło:
Tematy
Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Komentarze (2)

dodaj komentarz
~garBaty
Nie rozumiem o czym tu przypominamy?
Chyba pracodawcy aby zawsze zobowiązał się zebrać oświadczenia, w których każdy pracownik zrzeka się zapłaty na rzecz drobnej nagrody i pochwały w gronie załogi.
Pracownicy nie dostają nic za swoje pomysły taka jest rzeczywistość. Najgorsze jest jeszcze to że całkiem rozsądne
Nie rozumiem o czym tu przypominamy?
Chyba pracodawcy aby zawsze zobowiązał się zebrać oświadczenia, w których każdy pracownik zrzeka się zapłaty na rzecz drobnej nagrody i pochwały w gronie załogi.
Pracownicy nie dostają nic za swoje pomysły taka jest rzeczywistość. Najgorsze jest jeszcze to że całkiem rozsądne pomysły są niewykonalne patrz nie zarobią w ciągu najbliższych 3 lat (czyli kadencji jego szefa)
~jesh-ldn
dlatego ja od dobrych paru lat jestem 'malo kreatywny' dla kazdej korpo dla ktorej pracuje, zbieram sobie capital zeby jak juz go bedzie dosc dostac patent I wtedy opatentowac I jako samodzielna firma zalozona w UK [jak juz dostane obywatelstwo] sprzedawac za gruba kasiorke swoja kreatywnosc...

niestety wszyscy musza
dlatego ja od dobrych paru lat jestem 'malo kreatywny' dla kazdej korpo dla ktorej pracuje, zbieram sobie capital zeby jak juz go bedzie dosc dostac patent I wtedy opatentowac I jako samodzielna firma zalozona w UK [jak juz dostane obywatelstwo] sprzedawac za gruba kasiorke swoja kreatywnosc...

niestety wszyscy musza przejsc przez szkole korpo zeby na wlasnej doopie sie rtego nauczyc bo inaczej nie rozumieja - oprocz paru jednostek ktore od poczatku wiedzialy dlatego ze mieli rodzine [najczesciej starego I to wysoko w korpo, ktory wiedzial na czym ten deal naprawde polega]

Powiązane: Nowe technologie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki