REKLAMA

Prawie co czwarty Polak, który chce wziąć udział w wyborach, nie wie, na kogo zagłosuje

2023-09-26 13:22
publikacja
2023-09-26 13:22

Zamiar wzięcia udziału w wyborach deklaruje obecnie zdecydowana większość Polaków (83 proc.), ale niemal co czwarty z nich (23 proc.) nie wie jeszcze, na jaką partię odda swój głos. To olbrzymia grupa wyborców, którzy mogą potencjalnie zaważyć na wynikach głosowania - wynika z sondażu CBOS.

Prawie co czwarty Polak, który chce wziąć udział w wyborach, nie wie, na kogo zagłosuje
Prawie co czwarty Polak, który chce wziąć udział w wyborach, nie wie, na kogo zagłosuje
fot. Dziurek / / Shutterstock

W badaniu przeprowadzonym na miesiąc przed wyborami do Sejmu i Senatu sondażownia zapytała niezdecydowanych wyborców, który komitet wyborczy w ogóle braliby pod uwagę w nadchodzących wyborach. Zamiar wzięcia udziału w wyborach deklaruje obecnie zdecydowana większość Polaków (83 proc.), ale niemal co czwarty z nich (23 proc.) nie wie jeszcze, na jaką partię odda swój głos. To olbrzymia grupa wyborców, którzy mogą potencjalnie zaważyć na wynikach nadchodzącego głosowania.

Wśród wyborców niezdecydowanych przeważają kobiety (55 proc. wobec 45 proc. mężczyzn). Jeśli chodzi o wiek, to największy udział w tej grupie mają osoby w przedziale 35-44 lata (23 proc.). Z kolei udział najstarszych badanych jest tutaj dwukrotnie mniejszy niż wśród osób zdecydowanych, na kogo głosować (15 proc. wobec 31 proc.).

Niemal połowa wyborców niezdecydowanych mieszka na wsi (45 proc.), co jednak nie odróżnia tej grupy znacząco od respondentów o ustalonych preferencjach partyjnych. Wśród niezdecydowanych zauważalnie częściej notowano ankietowanych z wyższym wykształceniem (38 proc. wobec 27 proc. wśród zdecydowanych). Poza tym częściej spotykano w tej grupie osoby o poglądach centrowych (35 proc. wobec 22 proc. wśród zdecydowanych) lub o niesprecyzowanej orientacji politycznej (23 proc. wobec 7 proc.) i znacznie rzadziej prawicowców (24 proc. wobec 49 proc. wśród wyborców zdecydowanych).

Wśród wyborców niezdecydowanych osoby skłaniające się raczej ku opozycji przeważają nad sympatyzującymi z obozem władzy (19 proc. wobec 13 proc.), choć nad obiema tymi grupami dominują zdecydowanie badani niesympatyzujący z żadną ze stron polskiej debaty publicznej (63 proc.).

Ankietowanych zapytano również, który komitet wyborczy braliby pod uwagę w tych wyborach (mogli wybrać maksymalnie dwa). Najczęstszą odpowiedzią było "trudno powiedzieć" (49 proc.). Wśród komitetów największy procent uzyskała Koalicja Obywatelska (24 proc.), następnie Prawo i Sprawiedliwość (16 proc.), Trzecia Droga (15 proc.), Lewica (9 proc.), Bezpartyjni Samorządowcy (7 proc.), Konfederacja (6 proc.), inny komitet wyborczy (2 proc.).

Badanie zrealizowano w dniach od 4 do 14 września 2023 r. na próbie liczącej 1073 osoby (w tym: 62,7 proc. metodą CAPI, 23,4 proc. – CATI i 13,9 proc. – CAWI). (PAP)

fos/ godl/

Źródło:PAP
Tematy
Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Komentarze (34)

dodaj komentarz
endes
Podpowiem… na pewno nie na tych co już byli i Polaków niszczyli!
itso_not_to_be
taki system promujący świnie
itso_not_to_be odpowiada itso_not_to_be
zawsze najgłupszy ma najwięcej do powiedzenia :D a słabe charaktery/przydupasy jeszcze go utwierdzają w przekonaniu ze pozjadał wszystkie rozumy :D
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
mistrz_erudycji odpowiada (usunięty)
kolega się tu wypowiada prawie w każdym wątku, proszę nas oświecić na co będzie kolega głosował?
samsza odpowiada mistrz_erudycji
Już oświecił, KO.
trolley odpowiada mistrz_erudycji
Na KO. Niestety nie ma póki co innej alternatywy na wysłanie pisowskiej mafii w kosmos. Jedynie KO jest odpowiednio duza. Jestem naprawdę w pełni świadom że wybieram mniejsze zło. Kiedy myślałem że gorszego rządu od PO nie będzie wtedy weszła pisowska mafia cała na biało. I próbuje zrobić tu druga UPAinę, zoligarchizowany trzeci świat.
gordon-gekko odpowiada (usunięty)
Stek bzdur, za dużo TVN
mistrz_erudycji odpowiada gordon-gekko
+1
carlito1
Jak to na kogo ??? na pis albo peło !!!! i potem zdziwienie, że nic się nie zmienia..........

Powiązane: Wybory parlamentarne 2023

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki