REKLAMA

Prawie 18 proc. Polaków rozważa emigrację zarobkową [Badanie]

2022-08-01 10:01
publikacja
2022-08-01 10:01
Prawie 18 proc. Polaków rozważa emigrację zarobkową [Badanie]
Prawie 18 proc. Polaków rozważa emigrację zarobkową [Badanie]
fot. Kaspars Grinvalds / / Shutterstock

Prawie 18 proc. Polaków rozważa emigrację zarobkową w ciągu najbliższego roku - wynika z badania ARC Rynek i Opinia na zlecenie Gi Group. W porównaniu z badaniem sprzed roku pięciokrotnie wzrósł odsetek niezdecydowanych co do tego, czy chce pozostać w kraju, czy wyjechać za pracą.

Rok temu emigrację zarobkową rozważało 16,1 proc. ankietowanych. W tegorocznym badaniu odnotowano nieznaczny wzrost, do 17,8 proc. Mniej Polaków opowiedziało się za pozostaniem w kraju - 67,6 proc. w porównaniu z 81,2 proc. rok temu. Pięciokrotnie wzrósł natomiast odsetek niezdecydowanych – z 2,7 proc. rok temu do 14,6 proc. teraz.

"Pomimo kolejnych fal pandemii i niestabilnej sytuacji gospodarczej na całym świecie nadal wielu Polaków rozważa wyjazd z kraju w poszukiwaniu lepszych zarobków, co można tłumaczyć rosnącą inflacją, zwiększeniem kosztów utrzymania i ogólnego poczucia braku stabilności" - skomentowała wyniki badania dyrektor zarządzająca Gi Group Temporary & Permanent Recruitment Anna Wesołowska. "Wiele do myślenia daje znaczny, niemal pięciokrotny wzrost niezdecydowanych - osób, w których wizja wyjazdu za granicę w celach zarobkowych zdążyła już zakiełkować. Jeśli dodamy te blisko 15 proc. do niemal 18 proc. już rozważających, perspektywa braków kadrowych na rodzimym rynku pracy będzie jeszcze wyraźniejsza" – dodała.

Dyrektor Polskiego Forum HR Agnieszka Zielińska zauważyła, że dwa lata temu odsetek osób rozważających emigrację zarobkową był znacznie niższy - niecałe 10 proc. "Rosnące poczucie niepewności i duża zmienność czynników zarówno ekonomicznych, jak i geopolitycznych mogą być przyczyną większej otwartości Polaków na poszukiwanie nowych możliwości zarobkowych za granicą. Jednak patrząc na długofalowe trendy widać, że potrzeba poszukiwania pracy poza krajem jest dużo mniejsza niż 20 lat temu. To, a przede wszystkim wzrost wynagrodzeń oraz ofert pracy napawają nadzieją, że największy boom emigracji zarobkowej mamy już za sobą" – stwierdziła ekspertka.

Najczęściej o wyjeździe w celach zarobkowych myślą osoby w wieku 25-44 lata (56 proc.), z czego większy udział stanowią młodsi w wieku 25-34 (32 proc.), z wykształceniem średnim (29 proc.) i zawodowym (26 proc.). Nieco mniejszy odsetek stanowią osoby z wykształceniem wyższym (20 proc.). Gotowość do wyjazdu deklaruje więcej mężczyzn niż kobiet (60 proc. vs 40 proc.). Są to głównie mieszkańcy mniejszych miast i wsi, osoby z regionów północno-zachodniego (23 proc.), wschodniego (17 proc.), północnego i centralnego (po 16 proc.), w mniejszym stopniu natomiast z regionu południowo-zachodniego (9 proc.) oraz województwa mazowieckiego (6 proc.).

Najczęściej wybieranym kierunkiem emigracji zarobkowej Polaków pozostają Niemcy - na ten kraj wskazało 31,9 proc. osób rozważających wyjazd (rok temu 33,2 proc.). Na drugim miejscu znalazła się Holandia ze wzrostem zainteresowania z 15,8 proc. w 2021 roku do 17,9 proc. w tym roku. Spadek zainteresowania odnotowano w przypadku Wielkiej Brytanii (z 9,4 proc. w ubiegłym roku do obecnych 6,4 proc.). 7,2 proc. ankietowanych nie wie, do jakiego kraju chciałoby wyjechać.

Badanie zrealizowano w lipcu na próbie 1022 osób metodą CAWI (samodzielnie wypełniana ankieta online) na panelu badawczym epanel.pl, administrowanym przez ARC Rynek i Opinia. (PAP)

kmz/ mhr/

Źródło:PAP
Tematy
0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym.  Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym. Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

Komentarze (9)

dodaj komentarz
pstrzezek
To że respondent "rozważa" nie ma absolutnie żadnego przełożenia na ostateczną decyzję. Większość rodaków boi się ryzyka oraz zmiany nawet gdyby to miałabyć zmianę na lepsze. Cały czas jesteśmy narodem mało mobilnym a ma to swoje żródła w przywiązaniu do rodzimej tradycji i małej otwartości na inne kraje
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
aleusz
18% ale dodajmy jeszcze, że czynnych zawodowo, którym chce się pracować, rozwijać i coś osiągnąć. Sam się do nich zaliczam. Już 1 nogą poza Polską. Reszta 82% zostanie w kraju pełnym węgla i cukrowni w którym brakuje węgla i cukru, ale statki z cukrem dzielnie przemierzają Atlantyk. A pomarańcze na święta będą?
bha
Wszędzie jest Niby dobrze gdzie nas nie ma.
kaczyslaw_
Aż 18% chce uciekać z tego dobrobytu? Nie może być! Coś oszukują te badania.
1a2b
Nie 18% tylko 28% i nie Polaków tylko Niemców. Wiem bo widziałem takie badania.
kaczyslaw_
Potwierdzam, byłem tym badaniem.
grzegorzkubik
Niech jadą i niech tam zapomną, że w Polsce są wybory. Niech siedzą w tych zachodnich cywilizacjach i dadzą spokój naszemu krajowi.
dziadekjarek
Emeryci wyżywią się sami... Ale tylko ci z nominowani na Nowogrodzkiej

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki