REKLAMA

Powiązany z Rosją start-up wygrał milion euro, teraz organizator przeprasza i cofa nagrodę

2022-11-27 12:00
publikacja
2022-11-27 12:00

W świetle nowych informacji „o rozmiarze działalności w Rosji” zdecydowaliśmy się unieważnić zwycięstwo londyńskiej firmy Immigram – ogłosił organizator konferencji Slush. Wcześniej media informowały, że zarejestrowana w Wielkiej Brytanii firma, która wygrała konkurs dla start-upów w Helsinkach, ma rosyjskie korzenie i pomaga Rosjanom dostać się na Zachód. Później wyszło też na jaw, że Immigram założyli rosyjscy przedsiębiorcy, a cały personel firmy składa się z Rosjan.

Powiązany z Rosją start-up wygrał milion euro, teraz organizator przeprasza i cofa nagrodę
Powiązany z Rosją start-up wygrał milion euro, teraz organizator przeprasza i cofa nagrodę
fot. Marian Weyo / / Shutterstock

Główną nagrodę 1 mln euro w konkursie Slush 100, jednego z największych na świecie wydarzeń inwestorskich dla start-upów, otrzymała firma rozwijająca aplikację ułatwiającą uzyskanie wiz pracowniczych w Wielkiej Brytanii.

Organizatorzy Slush „przepraszają za przeoczenie i przyznają, że powinni byli lepiej zapoznać się z działalnością wszystkich uczestników”. Proszą także inwestorów, aby wycofali swoje inwestycje ulokowane w Immigram.

Jej założycielami są rosyjscy przedsiębiorcy, którzy parę lat temu przeprowadzili się do Wielkiej Brytanii – napisał „Helsingin Sanomat”. Dziennik wskazał, że ogłoszenie wyników konkursu szybko spotkało się z krytykę, bo „działalność firmy koncentruje się właściwie na pomocy uciekającym z Rosji ekspertom i poza tym ma mocne powiązania z Rosja”.

Dziennik „Ilta-Sanomat” o tegorocznym rozstrzygnięciu turnieju dla startupów pisał nawet jako „o skandalu”.

Serwis informacyjny radia Yle podał, że personel organizacji składa się wyłącznie z Rosjan, z których część wciąż mieszka w swojej ojczyźnie. Ponadto, jak wskazano, liczba rosyjskich klientów korzystających z jej usług wzrosła znacząco od czasu rozpoczęcia rosyjskiej agresji na Ukrainę, a firma już wiosną tego roku na finansowanie działalności zebrała pół miliona euro.

Oburzenia werdyktem Slush nie ukrawała także doradca ukraińskiego ministerstwa ds. cyfryzacji Jaanika Merilo. W tym samym czasie, gdy rosyjskie rakiety uderzają w Ukrainę i niszczą krajową infrastrukturę, jury Slush przyznaje milion euro na rozwój aplikacji, która pomaga Rosjanom otrzymać wizy na Zachód – przyznała w mediach społecznościowych.

Organizator konferencji Slush zapewnił, że wspiera Ukrainę, potępia rosyjski atak i nie akceptuje firm ani inwestorów z siedzibą w Rosji.

W tegorocznej 15. edycji Slush w Helsinkach udział wzięło ponad 4,5 tys. założycieli start-upów oraz ponad 2,5 tys. inwestorów. Nagrodę 1 mln euro dla zwycięzcy konkursy unfundowali amerykańscy oraz europejscy inwestorzy.

pmo/ kgod/

Źródło:PAP
Tematy
MINI pełne dobrych ofert.

MINI pełne dobrych ofert.

Komentarze (4)

dodaj komentarz
zoomek
Nie rozumiem - to jakieś prześladowania ze względu na narodowość? Ludzie uciekają z onucolandu i też ich prześladują?
andrettoni
Zamiast uciekać z Rosji zostaną zmuszeni do wstąpienia do armii i zabijania Ukraińców. Kto to wymyślił? Należałoby raczej umożliwić wszystkim wyjazd, a szczególnie fachowcom, by gospodarka Rosji ucierpiała.
faramir_z_gondoru
Sport już przegrał z poprawnością polityczną, teraz przegrywa nauka.

Powiązane: Inwazja Rosji na Ukrainę

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki