Ponad połowa Polaków woli płacić bezgotówkowo

Ponad połowa Polaków (56 proc.) woli płacić bezgotówkowo, za najwygodniejsze formy uznaje kartę płatniczą i smartfon - wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie firmy eService. Zgodnie z badaniem, im wyższa kwota transakcji, tym częściej wybieramy płatności bezgotówkowe.

"Wyniki badań przeprowadzonych przez ARC Rynek i Opinia na zlecenie eService potwierdzają, że Polacy wolą płatności bezgotówkowe (56 proc.) od gotówkowych (31 proc.). W transakcjach elektronicznych cenią innowacyjność i nowoczesność (69 proc.), wygodę (60 proc.) i oszczędność czasu (59 proc.)" - napisano w komentarzu prasowym.

"Według badania eService, naturalnym, spontanicznym wyborem sposobu płatności jest karta – wskazało ją aż 86 proc. badanych. Pozostałe formy to gotówka (61 proc.), smartfon (52 proc.) i przelew (15 proc.)" - dodano.

Jak wynika z raportu, wśród osób preferujących płatności bezgotówkowe istotnie częściej znajdują się mężczyźni (60 proc.) i osoby w wieku 35-44 lata (62 proc.). Z kolei wśród preferujących płatność gotówką największą grupę stanowią osoby w wieku 18-24 lata (37 proc.) oraz mieszkańcy wsi (34 proc.).

"Większość Polaków wybiera płatności bezgotówkowe, gotówka preferowana jest jedynie przy płatnościach do 10 zł. Im wyższa płatność, tym częściej badani deklarowali korzystanie z transakcji bezgotówkowych (...)" - podsumowuje cytowana w komunikacie prasowym Joanna Seklecka, prezes Centrum Elektronicznych Usług Płatniczych eService.

Ponadto, jak podkreśla cytowany w nocie prasowej Włodzimierz Kiciński, przewodniczący Koalicji na Rzecz Obrotu Bezgotówkowego i Mikropłatności, Polacy coraz częściej doceniają bezgotówkowe formy płatności, zwracając uwagę na szybkość i wygodę takich transakcji.

"Co drugi z nich wyobraża sobie życie bez gotówki, a co czwarty nie nosi jej przy sobie. Taka postawa sprzyja rosnącej popularności elektronicznych transakcji. Jednak trudno mówić o pełnym upowszechnieniu płatności bezgotówkowych, skoro co piąty Polak wciąż nie ma konta w banku" - ocenia.

Badanie zostało przeprowadzone we wrześniu 2017 r. przez instytut badawczy ARC Rynek i Opinia na zlecenie eService. Badania objęły 1000 osób w wieku 18 – 55 lat.

pat/ ana/

Źródło: PAP Biznes

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 jaspers

Ale co w tym zaskakującego? Nie mogło być inaczej. Realnie - wygodnie chodzi się bez kasy, jest bezpieczniej. A tak to w badaniu eService nie ma niczego zaskakującego. Raczej przeciwnie - wyniki są oczywiste. Obstawiam, że w ciągu 10 lat płatności gotówką będą stanowić 10 proc. wszystkich rozliczeń.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 12 karbinadel

To, że ludzie używają płatności bezgotówkowych dla wygody, wcale nie oznacza, że byliby oni skłonni całkowicie zrezygnować z gotówki (czytaj: oddać kontrolę nad swoim majątkiem w ręce państwa)

! Odpowiedz
0 10 andm

Rzetelność badania w mojej opinii jest wątpliwa. Możliwe, że pełni formę kampanii promocyjnej oswajającej Polaków do płatności smartfonem i kontynuacji rozpowszechniania standardu kart płatniczych. Gotówka jest z kolei wypleniana z powszechnego użytku poprzez zniechęcanie stymulowanym niedoborem zasobów - głównie bilonu w sklepowych kasach innych miejscach dokonywania płatności. Pozdrawiam

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne