Polski konsument niewrażliwy na światowe spowolnienie

założyciel SpotData.pl

Po grudniu można było zadawać pytanie, czy polski (statystyczny) konsument nie zaczął przypadkiem odczuwać pierwszych symptomów spowolnienia gospodarczego. Spadły bowiem zarówno nastroje konsumentów jak i dynamika sprzedaży detalicznej – jednoczesne wystąpienie tych dwóch zjawisk było czasem interpretowane jako wynik jednej, koniunkturalnej przyczyny. Ale w styczniu nastroje konsumentów wyraźnie odbiły, co wskazuje, że wspominany statystyczny konsument na razie sygnałów spowolnienia ze świata nie odbiera.

Wyprzedzający wskaźnik ufności konsumenckiej, mierzony przez GUS na podstawie ankiet, wrócił w styczniu powyżej zera. Widać to na wykresie poniżej. Co spowodowało grudniowe załamanie? Może dyskusja o rosnących cenach prądu? Trudno powiedzieć, ale ten efekt już minął. Czyli widoczne we wskaźnikach statystycznych pogorszenie popytu na pracę oraz pogorszenie nastrojów przedsiębiorców nie jest odczuwane przez konsumentów. Trudno się temu dziwić, ponieważ mogliby oni to odczuwać dopiero wtedy, gdyby niższy popyt na pracę przełożył się na zwolnienia, a tego zjawiska nie ma. Innym czynnikiem, który mógłby mocno uderzyć w nastroje konsumentów, byłby wzrost inflacji. Ale to zjawisko też nie występuje.

Opisywany trend, czyli utrzymanie dobrych nastrojów konsumentów przy generalnie słabszych niż przed rokiem nastrojach przedsiębiorców, dobrze odzwierciedla strukturalne zmiany w polskiej gospodarce. Większą część tortu jakim jest dochód krajowy konsumują gospodarstwa domowe. Udział płac w PKB rośnie, a zysków firm spada. Sprzyja to konsumpcji, ale jednocześnie dla wielu małych i średnich polskich firm stanowi duże wyzwanie. 

Chcesz samodzielnie analizować dane ekonomiczne? Platforma SpotData to darmowy dostęp do ponad 40 tysięcy danych z polskiej i światowej gospodarki, które można analizować, przetwarzać i pobierać w formie wykresów i tabel do Excela. Sprawdź na: https://spotdata.pl/ogolna.

Chcesz codziennie takie informacje na swoją skrzynkę? Zapisz się na newsletter SpotData.

Ignacy Morawski

Źródło:
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
4 10 h-b

Wszystko do czasu.....

! Odpowiedz
23 12 marxs

kim jest polski konsument i polscy kredyciarze to Pan Morawiecki w Sowie i Przyjaciele określił zgrabnym powiedzeniem głupki już niebawem bedą oni biegać po ulicach razem z frankowymi kredyciarzami z żądaniem żebym to ja pospłacał ich długi bo zostali przez banki i chwilowki"oszukani"

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil