REKLAMA
WAŻNE

"Polska woda gnije". Greenpeace nie odpuszcza PGG

Agata Wojciechowska2023-08-23 11:40redaktor
publikacja
2023-08-23 11:40

Greenpeace nie ma wątpliwości (zresztą Unia Europejska też nie), że za tragiczny stan polskich rzek odpowiada ich zbytnie zasolenie, a należące do Polskiej Grupy Górniczej kopalnie dokonują zrzutów właśnie tego typu ścieków do Odry i Wisły. 

"Polska woda gnije". Greenpeace nie odpuszcza PGG
"Polska woda gnije". Greenpeace nie odpuszcza PGG
fot. Greenpeace Polska / / Facebook

Przede wszystkim zmniejszenie ilości soli zrzucanej do polskich rzek - tego przede wszystkim żąda Greenpeace. 

– U szczytu odrzańskiej katastrofy premier Mateusz Morawiecki grzmiał: „Nie odpuścimy tej sprawy. Nie spoczniemy, dopóki winni nie zostaną surowo ukarani. To nie jest zwykłe przestępstwo, szkody zostaną z nami na całe lata (…)”. Premier najwyraźniej jednak odpuścił. Rok później zasolone ścieki z kopalń, które były przyczyną jednej z największych katastrof ekologicznych w Europie ostatnich lat, wciąż trafiają do Odry. Same tylko ścieki odprowadzane przez kopalnię Bielszowice są dwa razy bardziej słone niż Bałtyk. Domagamy się działań, a nie obietnic bez pokrycia. Odra jest wciąż dewastowana, a premier nie robi nic  –  powiedziała Małgorzata Lach, jedna z aktywistek.

Dodatkowo zdaniem organizacji konieczne jest:

  • wprowadzenie wydajnych metod odsalania wód kopalnianych,
  • przeprowadzenia wymaganych prawem ocen oddziaływania kopalń węgla kamiennego na środowisko. 

By wyrazić swój sprzeciw, ekolodzy wywiesili na szybie wydobywczym Ruchu Bielszowice kopalni Rudna w Rudzie Śląskiej transparenty: "Kopalnie trują Odrę" i "Zakończmy zbrodnie kopalni". Były one widoczne m.in. z autostrady A4. Jak stwierdziły władze przedsiębiorstwa, takie działanie spowodowało unieruchomienie zakładu, wstrzymanie wydobycia węgla i sprowadziło na górników pracujących "na dole" bezpośrednie zagrożenie (przypomnijmy, że chodzi o kawałek materiału).

PGG wyraża sprzeciw wobec akcji Greenpeace w Kopalni Ruda

"Polska Grupa Górnicza wyraża zdecydowany sprzeciw w związku z nielegalną akcją Greenpeace, polegającą na zablokowaniu szybu wydobywczego nr II Ruchu Bielszowice KWK Ruda" - napisali przedstawiciele spółki w stanowisku przysłanym PAP.

"Dyrekcja KWK Ruda w trosce o bezpieczeństwo ludzi podjęła wszelkie działania, aby zabezpieczyć pracowników zakładu, a także samych protestujących, którzy narazili się na zagrożenie" - zapewnili.

"W kwestii zrzutu wód jesteśmy w pełni transparentni. Teza, że słone wody z kopalń są odpowiedzialne za największe zanieczyszczenie rzek, nie ma oparcia w opracowaniach i analizach naukowców" - podkreśliła PGG.

PAP

Eksperci krytycznie odnoszą się także do przyjętej przez Sejm ustawy odrzańskiej.

- Odra jest ofiarą działań podległego premierowi Morawieckiemu sektora górniczego i mimo to wciąż nie dostała żadnej realnej pomocy. Zniszczony został ekosystem i ucierpieli ludzie, których życie związane jest z rzeką. Domagamy się ochrony Odry i zaprzestania jej dalszego zalewania solą. Tylko tak rzeka będzie mogła zacząć powoli powracać do życia. Dodatkowo Sejm przegłosował ustawę, która jeszcze pogorszy sytuację rzeki. Nie pomoże jej dalsze betonowanie i zalewanie solą. Prezydent nie powinien podpisywać tego szkodliwego projektu  – powiedział Paweł Szypulski, dyrektor Greenpeace Polska.

Wiadomo, że będzie potrzeba lat, by odbudować ekosystem Odry po zeszłorocznej katastrofie (przypomnijmy, że na odcinku między Nową Solą a Szczecinem padło 50 proc. ryb i 90 proc. małży). Niestety w tym roku nie dostały szansy na to, by rozpocząć ten proces. Zasolenie trwa. 

Źródło:

Redaktor działu newsroom w portalu Bankier.pl. Absolwentka historii, którą studiowała dłużej niż statystyczny student, ale za to przeszła przez kilka uniwersytetów, w tym uczelnię w Edynburgu. Swoje życie zawodowe rozpoczęła dziesięć lat temu z portalem Bankier.pl. Później współpracowała z licznymi redakcjami, pisząc dla "Gazety Wrocławskiej", nagrywając dla Polskiego Radia i - ku zgorszeniu niektórych - kreując rzeczywistość w "Fakcie". Na pewno nie napisze nic o WIG20, a jeśli już to tylko w kontekście plotek, pogłosek czy domysłów. Dla czytelników siedzi nocami, oglądając seriale, podliczając gaże, czytając książki, śledząc nietypowe aukcje czy podróżując palcem po mapie. Nienawidzi wyrazu “dedykowany”, przeciw któremu prowadzi osobistą krucjatę w internecie. Telefon: 71 748 9511

Tematy
Kredyt z niską marżą dla przedsiębiorców

Kredyt z niską marżą dla przedsiębiorców

Komentarze (23)

dodaj komentarz
katzpodola
Ta skorumpowana instytucja za pieniadze szwabów gotowa się sprzedać każdemu
msp
Gdzie był green terror jak płoną statek z elektrycznymi autami ? Nie dostali zlecenia ?
xqwztsa
Po komentarzach widzę, że jak Greenpeace napisze, że ogień powoduje oparzenia, to większość z was wskoczy do pieca hutniczego. Ja rozumiem, że można kogoś nie lubić, ale to nie decyduje o prawdziwości żadnego twierdzenia. Czy oni są be? Owszem. Czy są wkurzający? Tak. Czy mają w tym wypadku rację? Być może. Nie jestem pewny czy stać Po komentarzach widzę, że jak Greenpeace napisze, że ogień powoduje oparzenia, to większość z was wskoczy do pieca hutniczego. Ja rozumiem, że można kogoś nie lubić, ale to nie decyduje o prawdziwości żadnego twierdzenia. Czy oni są be? Owszem. Czy są wkurzający? Tak. Czy mają w tym wypadku rację? Być może. Nie jestem pewny czy stać nas na takie ryzyko i dalsze dojeżdżanie i tak już dojechanej Odry.
sajetan
Tylko że greenpicowi nie chodzi o żadną Odrę, tylko o zgnojenie energetyki w Polsce i wasalizację Polski pod niemieckim butem ! WSZYSTKIE działania GP temu służą od 30 lat! Pytanie - dlaczego Greenpeace nie protestuje w Rosji czy choćby pod rosyjskimi ambasadami w UE przeciw wojnie na Ukrainie ? Od 1,5 roku bomby, pociski, pożary Tylko że greenpicowi nie chodzi o żadną Odrę, tylko o zgnojenie energetyki w Polsce i wasalizację Polski pod niemieckim butem ! WSZYSTKIE działania GP temu służą od 30 lat! Pytanie - dlaczego Greenpeace nie protestuje w Rosji czy choćby pod rosyjskimi ambasadami w UE przeciw wojnie na Ukrainie ? Od 1,5 roku bomby, pociski, pożary zabijają tam miliony zwierząt, niszczą ich siedliska, zatruwają glebę wody i powietrze w NIEWYOBRAŻALNEJ skali - i CISZA !
xqwztsa odpowiada sajetan
Mnie nie obchodzi Greenpeace i to co robią i czego nie. Odra obchodzi mnie jak najbardziej, a znając porządki jakie za PiS-u panują to sprawa wymaga zainteresowania. Nie trudno wyobrazić sobie jakie ci wszyscy teologowie po KUL w tych zarządach wymyślają genialne rzeczy, żeby się wykazać. Po tych wszystkich cyrkach dosłownie wszystko Mnie nie obchodzi Greenpeace i to co robią i czego nie. Odra obchodzi mnie jak najbardziej, a znając porządki jakie za PiS-u panują to sprawa wymaga zainteresowania. Nie trudno wyobrazić sobie jakie ci wszyscy teologowie po KUL w tych zarządach wymyślają genialne rzeczy, żeby się wykazać. Po tych wszystkich cyrkach dosłownie wszystko jest możliwe. Przecież w tym kraju prawo nie działa i nikt niczego nie pilnuje. Ręka rękę myje i kruk krukowi oka nie wykole.
pozhoga odpowiada xqwztsa
Mnie natomiast mało obchodzi jedna rzeka, a o wiele bardziej obchodzi mnie jak agentura obcego państwa bezczelnie szarogęsi się w Polsce i wpływa na naszą energetykę. Bo widzicie, kolego, ja chcę żeby Polska rządziła się sama.
zoomek
Czy my się doczekamy pajaców zielonych na zameczku w Stobnicy?
Czy wysoko postawionych masonów albo innej kahały nie tykają?
Gdyż albowiem im płacą, boją się ich, inne?
Co to może być?
cwiara
Po co policja w ogóle negocjuje z tymi terrorystami? Nie mają snajperów? Potem truchła odesłać do Berlina, a szkody w wydobyciu doliczyć do rachunku za repatryjacje wojenne. Nie chcą płacić? To niech pamietają, że ze kilka lat Polska będzie miała więcej czołgów, niż wszystkie inne kraje na zachód od Odry.
prs
Greenpeace..pffff..

..jest organizacją hierarchiczną i niedemokratyczną, która pozwala swoim członkom na bardzo niewielką kontrolę nad kampaniami które organizuje..
..ma ściśle biurokratyczną i graniczącą z autorytarnością strukturę wewnętrzną; niewielka grupa osób sprawuje kontrolę nad organizacją zarówno na poziomie międzynarodowym,
Greenpeace..pffff..

..jest organizacją hierarchiczną i niedemokratyczną, która pozwala swoim członkom na bardzo niewielką kontrolę nad kampaniami które organizuje..
..ma ściśle biurokratyczną i graniczącą z autorytarnością strukturę wewnętrzną; niewielka grupa osób sprawuje kontrolę nad organizacją zarówno na poziomie międzynarodowym, jak i lokalnym; lokalne grupy działania są całkowicie zależne od organu centralnego; a szeregowi członkowie są wykluczeni z większości decyzji..
tomek323
…tak, tak na pewno - jest jeszcze globalne ocipienie zwące się HAARP;
"Działalność" #GrinPic w Polsce powinna być zakazana...

Powiązane: Górnictwo

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki