REKLAMA

Polska biurokracja jest mało efektywna, a urzędników wciąż przybywa

2016-05-06 00:55
publikacja
2016-05-06 00:55
materiały dla mediów

Daleko nam do "urzędniczego bizancjum" Francji, ale brak strategii dla administracji publicznej grozi jej niekontrolowanym rozrostem.

Na tysiąc mieszkańców w Polsce przypada 28 osób zatrudnionych przez administrację publiczną - wynika z analizy danych opublikowanych ostatnio przez Eurostat. A że Polaków od pewnego czasu ubywa, a pracowników administracji, sądów, policji i wojska wciąż przybywa, to wskaźnik "upublicznienia" naszego życia sukcesywnie rośnie - pisze "Rzeczpospolita"

W 2008 r. na tysiąc Polaków przypadało 26 urzędników i różnego rodzaju funkcjonariuszy, podczas gdy w 2003 r. tylko 22,8.

Co ciekawe, na tle innych krajów Unii Europejskiej Polska nie wypada najgorzej. We Francji wskaźnik taki wynosi aż 37, a w Niemczech i Belgii - prawie 34. Nawet w Wielkiej Brytanii, która często jest stawiana za wzór do naśladowania w zarządzaniu administracją publiczną, relacja urzędników do liczby mieszkańców jest zbliżona do naszej. (PAP)

pd/ mars/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1200 zł premii!

Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1200 zł premii!

Advertisement

Komentarze (6)

dodaj komentarz
~s6
Mają lekką pracę, to dlaczego dostają 13-tki? Jaro zrób coś.
~światśieśmieje
Nepotyzm to trend , który się narodził i rozwinął do granic absurdu niestety za czasów PO-PSL., a zwłaszcza w PSL. Przed 8-10 laty ten stan i słowo były praktycznie mało znane. Zdzichu, Rychu, Krzycho to przecież znana grupka kolesi z PO. Każdy to pamięta zapewne oprócz lemingów. Niestety moda na nepotyzm nie przeminęła Nepotyzm to trend , który się narodził i rozwinął do granic absurdu niestety za czasów PO-PSL., a zwłaszcza w PSL. Przed 8-10 laty ten stan i słowo były praktycznie mało znane. Zdzichu, Rychu, Krzycho to przecież znana grupka kolesi z PO. Każdy to pamięta zapewne oprócz lemingów. Niestety moda na nepotyzm nie przeminęła jeszcze. Ale lemingi z PSL były protoplastami tego zjawiska.
~sz
Ile masz lat?
Faworyzowanie członków rodziny przy obsadzaniu stanowisk i przydzielaniu godności istnieje od zawsze, od samego początku państw, plemion, klanów.
Nie lepsza jest aktualna władza.
Nepotyzm, klientelizm i kumoterstwo są zjawiskami często spotykanymi w polskim sektorze publicznym.
Nepotyzm jest - wg
Ile masz lat?
Faworyzowanie członków rodziny przy obsadzaniu stanowisk i przydzielaniu godności istnieje od zawsze, od samego początku państw, plemion, klanów.
Nie lepsza jest aktualna władza.
Nepotyzm, klientelizm i kumoterstwo są zjawiskami często spotykanymi w polskim sektorze publicznym.
Nepotyzm jest - wg raportu Komisji Europejskiej z 2013 r. - znaczącym problemem polskich uczelni medycznych.

Określenie Nepotyzm (łac. nepos – wnuk, potomek) powstało w XVII wieku jako opisujące powszechną praktykę wynoszenia przez ówczesnych papieży swoich bliskich krewnych.
~światsieśmieje odpowiada ~sz
Ale dopiero za czasów PO-PSL nabrało znaczenia takiego o jakim piszesz. Wcześniej też istniało nikt tego n ie neguje , ale to słowo "nepotyzm" nabrało pędu i każdy wiedział o co chodzi dopiero za rządów PO-PSL. Po,prostu wtedy było powszechnie i "jawnie" stosowane na skalę dotąd nie spotykaną ,Ale dopiero za czasów PO-PSL nabrało znaczenia takiego o jakim piszesz. Wcześniej też istniało nikt tego n ie neguje , ale to słowo "nepotyzm" nabrało pędu i każdy wiedział o co chodzi dopiero za rządów PO-PSL. Po,prostu wtedy było powszechnie i "jawnie" stosowane na skalę dotąd nie spotykaną , trend zwłaszcza w PSL ( sioła, gminki dla rodzinki)
~miro
w ryżej mafii bylo mnóstwo POciotów i tusk namnożył stolków dla swojej sitwy
~tompaw
tuska nie ma juz od 2 lat. martw sie aktualnym rzadem, tutaj rowniez jakos nie maleje administracja.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki