REKLAMA
WEBINAR

Polacy nie znają się na finansach. Tak rodzą się długi

Malwina Wrotniak2013-11-13 12:30redaktor naczelna Bankier.pl
publikacja
2013-11-13 12:30

Tylko co trzeci Polak twierdzi, że zna się na finansach. Nie potrafimy analizować warunków i kosztów kredytów. Kto jest temu winien? Odpowiedniego przygotowania przyszłym klientom banków nie dała szkoła - tak uważamy. W Bankier.pl publikujemy wyniki badania towarzyszącego tegorocznemu Dniu bez Długów.

długi polaków dzień bez długów edukacja finansowa
Fot. Thinkstock

71% badanych jest zdania, że brak wiedzy finansowej w codziennym życiu niesie ze sobą odczuwalne konsekwencje i prowadzi do popadania w długi – wynika z opublikowanego dziś raportu TNS Polska, przygotowanego na zlecenie Grupy Kruk. Badanie zorganizowano z okazji kolejnej edycji Dnia bez Długów, którego partnerem jest portal finansowy Bankier.pl.

Ulubiona strategia narodowa: byle do pierwszego

Tylko co czwarty Polak przyznaje, że potrafi samodzielnie przeanalizować warunki i koszty udzielanego mu kredytu. Podobnie niewielka grupa rozumie treść umów produktów finansowych – pożyczek, ubezpieczeń czy kont. Tylko 27 proc. osób wie, jak postępować, gdy pojawiają się problemy z opłaceniem rachunków lub spłatą długu na czas.

Wykres: co zdaniem Pani/Pana Polacy wiedzą o finansach?

Reklama
Źródło: TNS Polska – „Edukacja finansowa Polaków”, 2013.

Ogólna wiedza Polaków o finansach – w przekonaniu większości z nich – ma niewiele wspólnego ze świadomym zarządzaniem domowym budżetem. Sprowadza się raczej do tego, by co miesiąc związać koniec z końcem.

Nie znasz się – możesz popaść w długi

Ogromna większość ankietowanych twierdzi, że niski poziom wiedzy o finansach jest przyczyną realnych problemów w codziennym życiu. W najlepszym przypadku prowadzi do nieumiejętności oszczędzania czy reklamowania wadliwych produktów. To, że nie rozumiemy istoty i działania wielu produktów finansowych, powoduje, że podpisujemy umowy bez świadomości ich konsekwencji, po czym wydajemy pieniądze nieracjonalnie albo - w najgorszym przypadku - popadamy w długi.

Wykres: do czego zdaniem Pani/Pana prowadzi brak wiedzy finansowej w codziennym życiu?


Źródło: TNS Polska – „Edukacja finansowa Polaków”, 2013.

Zdaniem biorących udział w tym badaniu to, że Polacy nie zostali nauczeni ani przez rodziców, ani w szkole dbania o finanse jest obok braku pracy najczęstszą (37%) przyczyną kłopotów finansowych. Wśród innych powodów pieniężnych tarapatów wymienia się indywidualne cechy charakteru (np. rozrzutność) i niefrasobliwość w wydawaniu pieniędzy (27-28%), trudną sytuację gospodarczą (16%) czy przyczyny losowe (9%).

Polak chce zarządzać

Jaka wiedza przyda się najbardziej i od czego zacząć finansowe korepetycje – na takie pytanie odpowiadali na krótko przed Dniem bez Długów czytelnicy Bankier.pl. Z odpowiedzi udzielonych przez internautów wynika, że najważniejszym, podstawowym zagadnieniem w edukacji finansowej w polskich realiach powinno być zarządzanie domowym budżetem (46%). Wyraźnie mniej osób (29%) chciałoby w pierwszej kolejności poznać tajniki skutecznego oszczędzania. 14% wskazuje na konieczność nauki podstaw inwestowania.

Wykres: co powinno być podstawowym zagadnieniem w edukacji finansowej?


Źródło: Bankier.pl.

Użytkownicy Bankier.pl podkreślili znaczenie najniższego poziomu zarządzania finansami osobistymi – kontrolowania płynności finansowej. Wskazali również na wagę systematycznego oszczędzania, a więc zagospodarowania nadwyżek.

Kontrolę przepływów pieniężnych i planowanie budżetowe ułatwiają dziś narzędzia PFM (ang. personal finance management), coraz częściej wbudowywane w serwisy transakcyjne banków. Technologia zmienia zarządzanie budżetem domowym – upraszcza powtarzalne czynności (np. zapisywanie wydatków) i daje podgląd sytuacji finansowej w czasie rzeczywistym. Stąd rekomendacja Bankier.pl (pełna treść – patrz niżej) wskazująca na narzędzia internetowe i aplikacje mobilne jako integralne elementy współczesnej edukacji finansowej.

Kto nauczy bankowości?

56% Polaków uważa, że naszą edukacją finansową powinna zająć się szkoła, 37% - że trzeba edukować już na etapie szkoły podstawowej. 34% badanych za najlepszych nauczycieli finansów uznaje rodziców.

Rekomendacja Bankier.pl

"Edukacja finansowa w obszarze zarządzania domowym budżetem powinna bazować na narzędziach internetowych i aplikacjach mobilnych.

Dzisiejsze pokolenie młodych internautów właśnie tak będzie zarządzać swoimi finansami" (dr Michał Kisiel)

W jaki sposób uczyć dzieci finansów, by nie popełniały błędów rodziców? Zdaniem 64% ankietowanych w badaniu TNS Polska najlepsza metoda to dać dziecku pieniądze i pozwolić mu samodzielnie nimi rozporządzać. Prawie połowa deklaruje, że włącza dzieci w planowanie wydatków, na przykład przy okazji wyprawki szkolnej. 36% badanych zamiast dawać dziecku kieszonkowe woli przeznaczać te środki na poczet finansowego zabezpieczenia ich przyszłości. 26% utrzymuje, że nagradza dziecko pieniędzmi za dobre wyniki w nauce, a 24% płaci pociechom za pomoc w pracach domowych. To tylko część pomysłów dorosłych, z których 63% jest przekonanych, że w przeszłości nie otrzymało edukacji finansowej na wystarczającym poziomie.

Malwina Wrotniak, Bankier.pl

*Badanie TNS Polska przeprowadzono między 14 a 20 sierpnia 2013 r., na reprezentatywnej próbie 1000 mieszkańców Polski w wieku 18+.

Źródło:
Malwina Wrotniak
Malwina Wrotniak
redaktor naczelna Bankier.pl

Redaktor naczelna Bankier.pl. Autorka wielu publikacji z zakresu finansów, ukazujących się na łamach serwisu od 2008 roku. W przeszłości dziennikarz specjalizujący się w tematyce ubezpieczeń, doceniona Nagrodą Polskiej Izby Ubezpieczeń dla Środowiska Dziennikarskiego. Autorka emigracyjnych projektów "Tam mieszkam" i "Zawróceni", uhonorowana Nagrodą im. Macieja Płażyńskiego dla dziennikarzy i mediów służących Polonii. W 2016 r. wydała książkę "Tam mieszkam. Życie Polaków za granicą". Rozwija autorski projekt i podcast edukacyjny "Rodziconomia" o finansach rodziców i ich dzieci. Laureatka Nagrody Dziennikarskiej im. M. Krzaka za obiektywizm i dostępny język komunikacji w publikacjach z obszaru edukacji ekonomicznej. Absolwentka studiów doktoranckich na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu.

Tematy
Potrzebujesz niezawodnego połączenia            z siecią? Sprawdź ofertę Plusa dla firm!

Potrzebujesz niezawodnego połączenia z siecią? Sprawdź ofertę Plusa dla firm!

Komentarze (21)

dodaj komentarz
~wojo
Ale nawet słowa o tym że to banki i instytucje finansowe nachalnie wręcz brutalnie wciskają ludziom kredyty, karty kredytowe itp. uzależniają ludzi od kasy a póżniej piszą że jesteśmy debilami i nie znamy się na finansach , nie rozumiemy umowy.itp.
pozdrawiam wszystkich wolnych ludzi od kredytów (jeśli tokowi jeszcze istnieją)
~lotki
Diler narkotyków ponosi odpowiedzialność za to że ktoś się uzależnia, sklepikarz sprzedając dzieciakowi alkohol ponosi odpowiedzialnośc za tego dzieciaka.

A banki nie ponoszą odpowiedzialności za klientów którzy zadłużają się po uszy. Domy maklerskie tradingowe spekulacyjne nie ponoszą odpowiedzialności za inwestycje domowych
Diler narkotyków ponosi odpowiedzialność za to że ktoś się uzależnia, sklepikarz sprzedając dzieciakowi alkohol ponosi odpowiedzialnośc za tego dzieciaka.

A banki nie ponoszą odpowiedzialności za klientów którzy zadłużają się po uszy. Domy maklerskie tradingowe spekulacyjne nie ponoszą odpowiedzialności za inwestycje domowych inwestorów
A i baki i spekulanci wpuszczają ludzi w maliny aż miło i cieszą się z dobrych wyników finansowych.

Trudno oczekiwać od ludzi pracujących w bankach dobrego serca bo zarabiają gdy go nie mają. Ale w takim razie dlaczego chcemy by sprzedawca nie kierował się zyskiem tylko sercem skoro on też chce zarabiać jak banki.
A przecież używki i kredyty potrafią skutecznie zniszczyć życie i zdrowie.
~arek
A znają się politycy? Tusk i Rostowski to analfabeci finansowi. Chyba że celowo doprowadzają kraj do bankructwa. Jeżeli tak To Trybunał Stanu dla tych panów i na Gilotynę.
~Ardor
Polak zarabiający 1500 zł netto nie zna się na finansach i ma to wpływ na jego sposób zarządzania jego wydatkami. Urocze... Jeżeli ktoś nie odróżnia pozycji krótkiej od długiej, nie wie w jaki sposób zarabia fundusz hedging'owy i nie ma pojęcia czym się różni alternatywny system obrotu od rynku podstawowego to popadnie w długi Polak zarabiający 1500 zł netto nie zna się na finansach i ma to wpływ na jego sposób zarządzania jego wydatkami. Urocze... Jeżeli ktoś nie odróżnia pozycji krótkiej od długiej, nie wie w jaki sposób zarabia fundusz hedging'owy i nie ma pojęcia czym się różni alternatywny system obrotu od rynku podstawowego to popadnie w długi bo nie będzie umieć obracać tym swoim "portfelem inwestycyjnym". I tego ma go nauczyć szkoła podstawowa... Pewnie w ramach godziny wychowawczej po opanowaniu rozwiązywaniu równań z jednym x. Jasiu pamiętasz zadanie o jabłuszkach? To teraz porozmawiamy sobie o spreadzie. ROTFL! Większości Polaków może nauczyć strategii zarządzania finansami osobistymi ich babcia, która potrafi przeżyć miesiąc za 1000 zł emerytury. A jak taki Kowalski musi wziąć pożyczkę to zazwyczaj środków będzie potrzebować natychmiast i tak czy inaczej grzecznie podpisze co mu dadzą do podpisania.
~adik
jak zawsze polaczki się kłócą , k..wa ta nacja jest tympa jak zawsze ..... nie mam słow zeby to opisac, ale zawsze sa dwie wersje edukować ale po h...
~bogdan
nie znają się na finansach?? a na czym się znają?? szczerze mówiąc na niczym!!
Polakom , kilka rzeczy dobrze wychodzi: chlanie piwska w plenerze pod sklepami, chodzenie z psami bez kagańca i smyczy - psami obsrywającymi chodniki, łamanie kodeksu drogowego, w szczególności : zajeżdżąnie drogi i wymuszanie pierszeństwa, wypowiadanie
nie znają się na finansach?? a na czym się znają?? szczerze mówiąc na niczym!!
Polakom , kilka rzeczy dobrze wychodzi: chlanie piwska w plenerze pod sklepami, chodzenie z psami bez kagańca i smyczy - psami obsrywającymi chodniki, łamanie kodeksu drogowego, w szczególności : zajeżdżąnie drogi i wymuszanie pierszeństwa, wypowiadanie słowa: k...a kilka razy w każdym zdaniu, palenie papierosów wszędzie , gdzie jest to niedozwolone i rzucanie petów na ulicę, kompletna indolencja językowa, ani be ani me po angielsku i robienie z tego jakiejś dumy narodowej, niech obcy uczą się polskiego.
Jeżeli chodzi o elementarną wiedzę encyklopedyczną, to wystarczy obejrzeć jakiś teleturniej: jeden z dziesięciu, gdzie dwa dni temu nikt nie wiedział w którym amerykańskim stanie leżą miasta: LA i San Diego.
~AZ
wystarczy jedna prosta reguła kupuję to na co mnie stać i KONIEC !!
ZERO KART ,ZERO KREDYTÓW I ŻYJĘ MI SIĘ DOBRZE BEZ MARTWIENIA SIĘ CO SIĘ STANIE JAK................... ????
NIC SIĘ NIE STANIE BO WSZYTKKO CO MAM JEST MOJE !!!!
~polak
Ja biore przykład od Rostowskiego 6-lat i Rządu,jak wyszłem ? jak Rząd dziura rośnie...Myslałem że to dobry przykład.Tata mój nie ma długu,ale on po starej szkole przedwojennej.
~Bankier
Sektor finansiowy bedzie najmniej zainteresowany podniesieniem masowej edukacji do poziomu profesjonalisty. Kto od nich kupi te bezwartosciowe produkty finansowe?
Na polglowkach placacych horendalne kwoty za prowizje za udzielenie kredytu lub "pseudoubezpieczenia" najlepiej sie zarabia.
Juz Stalin mawial ze narodem
Sektor finansiowy bedzie najmniej zainteresowany podniesieniem masowej edukacji do poziomu profesjonalisty. Kto od nich kupi te bezwartosciowe produkty finansowe?
Na polglowkach placacych horendalne kwoty za prowizje za udzielenie kredytu lub "pseudoubezpieczenia" najlepiej sie zarabia.
Juz Stalin mawial ze narodem pijanym i glupim sie najlepiej kieruje.
Wiecej tepakow po szkolach prywatnych nam potrzeba, wowczas tym wyedukowanym bedzie zylo sie lepiej :)
~finansista
Przy bankierze to ty nawet nie stałeś! Edukacja jest bardzo ważna bo właśnie bez niej ludzie się boją i właśnie dlatego oferta usług finansowych nie cieszy się tak dużym zainteresowaniem. Teza że produkty finansowe są bezwartościowe tez jest wyssana z palca!

Powiązane: Dzieci

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki