REKLAMA

Podlaskim firmom wypłacono dotąd 7 mln zł rekompensat

2021-12-31 11:52
publikacja
2021-12-31 11:52
Podlaskim firmom wypłacono dotąd 7 mln zł rekompensat
Podlaskim firmom wypłacono dotąd 7 mln zł rekompensat
fot. Michał Kość / / FORUM

Nieco ponad 7 mln zł wypłacił dotąd przedsiębiorcom Podlaski Urząd Wojewódzki z tytułu rekompensat za straty w działalności gospodarczej w związku ze stanem wyjątkowym przy granicy z Białorusią - przekazał w piątek PAP urząd. Przyznano dotąd rekompensaty na ponad 7,5 mln zł.

Stan wyjątkowy, w związku z trudną sytuacją kryzysem przy granicy z Białorusią, obowiązywał od 2 września do końca listopada. Od 1 grudnia 2021 r. do 1 marca 2022 r. obowiązują tam przepisy o czasowym zakazie przebywania, które nie dotyczą mieszkańców i miejscowych firm. Zakazem przebywania są objęte 183 miejscowości w województwach podlaskim i lubelskim.

Urząd wojewódzki podał, że - do 30 grudnia - wpłynęło 213 wniosków o rekompensaty, większość z nich z rejonu Białowieży. W większości wnioski składały firmy związane z gastronomią i hotelarstwem.

Rekompensata przysługuje przedsiębiorcom i rolnikom prowadzącym usługi hotelarskie, gastronomiczne, organizatorom turystyki, firmom zajmującym się pilotowaniem wycieczek lub przewodnikom turystyki oraz firmom, które wypożyczają lub dzierżawią sprzęt turystyczny i rekreacyjny.

Rekompensata przysługuje w wysokości 65 proc. średniego miesięcznego przychodu wnioskodawcy z prowadzonej działalności na obszarze objętym stanem wyjątkowym, a podstawą do wyliczeń są czerwiec, lipiec i sierpień 2021 r.

Wojewoda przyznał 180 rekompensat na sumę 7,5 mln zł, wydano też 13 decyzji odmownych, gdyż wnioskodawcy nie spełnili wymogów ustawy ws. rekompensat lub działalność była prowadzona poza strefą, sześć spraw umorzono, bo podmioty wycofały swoje wnioski.

Pozostałe decyzje ws. rekompensat wojewoda będzie podejmował jeszcze w piątek - zaznaczył urząd. Wypłacona kwota 7 mln zł dotyczy decyzji wydanych do 21 grudnia.

Już wcześniej Podlaski Urząd Wojewódzki informował, że w piątek 31 grudnia ruszył także nabór wniosków o rekompensaty ws. strat w działalności gospodarczej w związku z czasowym zakazem przebywania. 1 grudnia wprowadzono w związku z tym zmiany w ustawie z 29 września 2021 r. o rekompensacie dla określonych podmiotów gospodarczych w związku ze stanem wyjątkowym na określonym obszarze województw podlaskiego i lubelskiego.

Urząd informował, że o te rekompensaty mogą się ubiegać podmioty gospodarcze, które w okresie obowiązywania czasowego zakazu przebywania świadczyły usługi hotelarskie, przewodnicy turystyki, piloci wycieczek, podmioty prowadzące działalność gastronomiczną, organizatorzy turystyki lub podmioty nabywające powiązane usługi turystyczne, podmioty prowadzące wypożyczalnie sprzętu turystycznego i rekreacyjnego lub zajmujące się dzierżawą takiego sprzętu.

Rekompensata przysługuje w wysokości 65 proc. średniego miesięcznego przychodu z trzech miesięcy - do wyboru przez wnioskodawcę - z okresu sześciu miesięcy poprzedzających wprowadzenie czasowe zakazu przebywania, czyli od czerwca do listopada. To - jak podał urząd - zmiana - gdyż w rekompensacie w związku z obowiązywaniem stanu wyjątkowego podstawę stanowił przychód z czerwca, lipca i sierpnia 2021 r.(PAP)

autorka: Izabela Próchnicka

kow/ drag/

Źródło:PAP
Tematy
Jak zyskać kartę bez opłat i 300 zł?

Jak zyskać kartę bez opłat i 300 zł?

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Kryzys migracyjny na granicy polsko-białoruskiej

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki