Plastik większym problemem niż zmiany klimatu

2019-10-30 13:30
publikacja
2019-10-30 13:30

Plastik jest większym problemem ekologicznym niż zmiany klimatu - wynika z międzynarodowego raportu GfK. Najczęściej problem ten dostrzegają Niemcy (75 proc. wskazań), najrzadziej Węgrzy (55 proc.), Polacy uplasowali się tuż przed Węgrami z wynikiem 58 proc. wskazań.

/ YAY Foto

Jak czytamy w raporcie pt."Who cares? Who does?", 70 proc. europejskich konsumentów wymieniło odpady z tworzyw sztucznych jako najważniejsze z 5 największych światowych wyzwań środowiskowych. Najczęściej problem ten jest dostrzegany przez Niemców (75 proc. wskazań), najrzadziej przez Węgrów (55 proc.). W Polsce odsetek wskazań jest podobny do węgierskiego i wynosi 58 proc. wskazań.

Z raportu wynika, że na tle wszystkich analizowanych w badaniu rynków europejskich polscy nabywcy nie widzą w odpadach z tworzyw sztucznych tak dużego problemu. "W opinii Polaków odpady plastikowe są trzecim w kolejności największym globalnym wyzwaniem środowiskowym, po zanieczyszczeniu powietrza i wody" - podano.

Wskazano, że w prawie wszystkich krajach objętych badaniem (z wyjątkiem Rosji) konsumenci uważają producentów za najbardziej odpowiedzialnych za kontrolowanie i ograniczanie odpadów z tworzyw sztucznych. "Warto także podkreślić, że zaskakująco rzadko w tej roli widziany jest przez konsumentów handel i sieci detaliczne, dodano, że w Polsce nabywcy obarczyliby równie dużą dozą odpowiedzialności co producentów, także administrację państwową" - czytamy w raporcie.

Zdaniem Izabeli Jagodzińskiej z Consumer Panels & Services GfK, Polscy nabywcy mają dość podstawową wiedzę na temat dbania o środowisko i ograniczania zakupu produktów w opakowaniach z tworzyw sztucznych jednorazowego użytku. "Jednak poziom świadomości społecznej rośnie i coraz więcej klientów jest zainteresowanych tymi zagadnieniami. Nadal konieczne jest zwiększenie świadomości społecznej poprzez kampanie informacyjne i wywieranie nacisku na producentów, aby zmniejszyli ilość produkowanego i marnowanego tworzywa sztucznego" - dodała.

W raporcie GfK wskazano, że Responsibility Index ilustrujący poziom świadomości i zestaw zachowań konsumenckich związanych z odpowiedzialnym postępowaniem z tworzywami sztucznymi jest dla Polski na poziomie 81 punktów (przy średniej dla 11 badanych krajów na poziomie 100 punktów). Dla porównania najniższą wartość wskaźnik przyjmuje w Rosji (41 punktów), a najwyższą w Austrii (137 punktów).

Badanie przeprowadzono na przełomie kwietnia i maja 2019 roku na próbie n=40.091 respondentów, na 11 europejskich rynkach: Austrii, Belgii, Czech, Danii, Holandii, Niemiec, Polski, Rosji, Słowacji, Szwecji, Węgier. Respondentami były osoby decyzyjne, odpowiadające w gospodarstwach domowych za dokonywanie zakupów. (PAP)

autor: Longina Grzegórska-Szpyt

lgs/ drag/

Źródło:PAP
Tematy
Jak zyskać do 160 zł za otwarcie konta osobistego?

Jak zyskać do 160 zł za otwarcie konta osobistego?

Komentarze (10)

dodaj komentarz
jaykob
Polaków bardziej teraz interesuje, czy ich dzieci będą umierały na raka układu oddechowego z powodu zatrutego powietrza w Polsce niż, jakieś tam plastiki, na które nie mają wpływu.
silvio_gesell
To tak jakby skorupiaki zastanawiały się, czy wapień, który produkują jest zagrożeniem. Co takiego złego się stało że powstały góry wapienne? I co takiego złego się stanie gdy powstaną góry plastikowe? Nic.
zan
Głuptasku. Organizmy żywe modyfikują się w tempie ewolucyjnym przez miliony lat i nie dostosują swojego metabolizmu w ciągu 100 lat. Będą się truły. Dotyczy to również homo sapiens.
karbinadel
Największym problemem jest robienie ludziom Zachodu wody z mózgu i odwracanie ich uwagi od bezpośrednich i realnych zagrożeń (ograniczanie wolności jednostki i prawa własności, rosnąca przestępczość, islamizacja)
xiven
mit globalnego ocieplenia przestaje się sprzedawać to teraz wymyślają o plastiku który przy globalnym ociepleniu miał byc zbawienny bo przecież oszczędzaliśmy drzewa
marianpazdzioch
W Polsce problemem jest głównie jakość powietrza i wód, a konkretnie permanentna susza, spowodowanawieloletnimi zaniedbaniami w inwestycjach.
kezsunaj
O rany... Plastik to materiał, który technologicznie można przetwarzać w nieskończoność. Problem z plastikiem polega na tym, że nie opłaca się tego robić. Jednak - jest to problem do rozwiązania. Globalne ocieplenie natomiast - to jest znacznie, znacznie, znacznie poważniejszy problem. Aby zilustrować różnicę pomiędzy O rany... Plastik to materiał, który technologicznie można przetwarzać w nieskończoność. Problem z plastikiem polega na tym, że nie opłaca się tego robić. Jednak - jest to problem do rozwiązania. Globalne ocieplenie natomiast - to jest znacznie, znacznie, znacznie poważniejszy problem. Aby zilustrować różnicę pomiędzy oboma tymi problemami posłużę się analogią kosmiczną: rozwiązanie problemów z plastikiem to skala trudności taka jak zbudowanie stałej, załogowej bazy na Księżycu. Rozwiązanie problemu globalnego ocieplenia to jak zbudowanie stałej, załogowej bazy na planecie "Proxima B" w układzie Proxima Centauri...
zenonn
Globalne ocipienie jest zależne od człowieka.
Na globalne ocieplenie człowiek ma nieistotny wpływ w porównaniu do słońca, ocenanów, wulkanów,...
dasbot
Co na to prezio spod znaku pandy? Co na to ta małolata, która w ONZ lamentuje? Co na to 'zielonopokojowi'?
and00
Zgadzam się, na ocieplenie nie mamy wpływu, na produkcję i stosowanie plastiku tak
Tylko jak zawsze u "ekologów" walka z plastikiem jest prowadzona bez sensu
tzn walczymy z nim w Europie, gdzie raczej nie ma z tym tragedii, a powinni w Azji, gdzie tragedia i syf jest straszny
Wystarczy wyjść w Indiach albo
Zgadzam się, na ocieplenie nie mamy wpływu, na produkcję i stosowanie plastiku tak
Tylko jak zawsze u "ekologów" walka z plastikiem jest prowadzona bez sensu
tzn walczymy z nim w Europie, gdzie raczej nie ma z tym tragedii, a powinni w Azji, gdzie tragedia i syf jest straszny
Wystarczy wyjść w Indiach albo innym dalekim kraju na plażę, pełno butelek, reklamówek, masakra
A ci wszyscy ekoterroryści i tak siedzą w kieszeniach fundacji Sorosa

Powiązane: Wojna z plastikiem

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki