REKLAMA

Prezes H&M: Ruchy ekologiczne szkodzą gospodarce

2019-10-30 11:10
publikacja
2019-10-30 11:10

Ruchy proekologiczne niosą realne zagrożenie społeczne - to zdanie dyrektora generalnego H&M Karla-Johana Perssona. Uważa on, że w dłuższej perspektywie mogą być szkodliwe dla gospodarki.

fot. Andrzej Hulimka / / FORUM

- To może mieć niewielki wpływ na środowisko, ale będzie miało przerażające konsekwencje społeczne - powiedział prezes H&M podczas wywiadu w Sztokholmie. Odnosił się do ruchów proekologicznych inspirowanych przez Gretę Thunberg, młodzieżową działaczkę społeczną. Protesty prowadzone są pod hasłem ograniczenia konsumpcji. Dotyczą m.in. zmniejszania liczby podróży odbywanych samolotami i samochodami. Uczestnicy występują z hasłami nakłaniającymi do redukcji zakupów odzieżowych.

Według Karla-Johana Perssona lepszym sposobem na mniejsze zanieczyszczania środowiska jest inwestowanie w odnawialne źródła energii oraz ulepszenie materiałów, z których wytwarzane są ubrania. Prezes szwedzkiej firmy mówi, że dla niego większym wyzwaniem jest walka z ubóstwem na świecie niż redukcja emisji gazów cieplarnianych.

H&M do 2040 roku chce zredukować emisję zanieczyszczeń. Sieć korzysta z organicznej bawełny i materiałów pochodzących z recyklingu. W ostatnim czasie H&M uruchomił internetową sprzedaż używanych ubrań w Szwecji. Sieć realizuje projekt wraz ze start up-em Sellpy. Ma zapobiegać marnowaniu ubrań. 

Greta Thunberg to szesnastoletnia Szwedka, aktywista społeczna skupiająca się na grożącym światu kryzysie klimatycznym. W 2019 roku laureatka alternatywnego Nobla.

DF

Źródło:
Tematy
Szukasz kierowcy? Opublikuj ogłoszenie za 89,28 zł

Szukasz kierowcy? Opublikuj ogłoszenie za 89,28 zł

Advertisement

Komentarze (7)

dodaj komentarz
silvio_gesell
Może zacznijcie robić trwałe ubrania, a nie takie w których kieszenie są dziurawe po kilku miesiącach?
po_co
Ja w swojej szafie mam dwa garnitury, miałem trzy ale po 15 latach niemal codziennego używania musiałem się w końcu z nim rozstać. Mam 4 pary butów + parę zimowych. Ostatnie kupiłem dwa lata temu. Mam 4 t-shirty, jedną parę spodni, dwie pary krótkich, kilka koszul i dwa krawaty no i oczywiście bieliznę.
Ubrania kupuję
Ja w swojej szafie mam dwa garnitury, miałem trzy ale po 15 latach niemal codziennego używania musiałem się w końcu z nim rozstać. Mam 4 pary butów + parę zimowych. Ostatnie kupiłem dwa lata temu. Mam 4 t-shirty, jedną parę spodni, dwie pary krótkich, kilka koszul i dwa krawaty no i oczywiście bieliznę.
Ubrania kupuję jak się zużyją albo gdy wymaga tego sytuacja, spotkanie z klientem, ważna uroczystość, ciuchy do pracy.

Panienka Greta Thunberg ma w internecie setki zdjęć i na każdym paraduje w innej koszuli, w innym swetrze, kurtce, butach ale to ona jest aktywistką, a nie ja.
Mam takie nieodparte wrażenie, że chyba czasem trzeba trochę w życiu przeżyć żeby móc wypowiadać się na sprawy globalne.
Ktoś kto urodzi się i wychowa w świecie gdzie nie ma problemu z dostępem do żywności, lekarstw i szkół, gdzie nad głowami nie świstają mu kule, a koledzy nie umierają z głodu albo w wyniku chorób wydaje mi się nie jest w stanie zrozumieć, że świat to nie tylko bogata Szwecja.

Świat jest podły dla człowieka, a nowe technologie pozwalają mu tą podłość okiełznać, być może gdyby panienka Greta Thunberg musiała zmierzyć się z ubóstwem to patrzyła by na ekologię delikatnie inaczej. Przypomina mi się sytuacja gdy poseł Hofman wyszedł do biednych ludzi w drogim garniturze rozmawiając o ich problemach to jest moim zdaniem dokładnie ten sam poziom cynizmu jaki prezentuje panienka Greta Thunberg.
and00
Greta to biedne, chore dziecko które samo ukradło sobie dzieciństwo
A co do zasady to wszyscy ekocelebryci tak robią
Pomyśl ile zanieczyszczeń wytwarza taki ks. Karo, All Gore, Bono?
Jak latają prywatnymi jetami, jeżdżą limuzynami V8 albo V12, ogromne ilości wymyślnych ciuchów, żarcie, armia obsługi...
po_co odpowiada and00
Ja jak najbardziej rozumiem potrzeby planety i zdaje sobie sprawę, że emisja CO2 jest dla niej szkodliwa, że coś trzeba zrobić z odpadami, plastikiem w oceanach.
Jestem tego w pełni świadom ale jednocześnie wiem, że Polska nie może istnieć bez węgla.
Na zwiększony import gazu nas nie stać i to nie kwestia pieniędzy,
Ja jak najbardziej rozumiem potrzeby planety i zdaje sobie sprawę, że emisja CO2 jest dla niej szkodliwa, że coś trzeba zrobić z odpadami, plastikiem w oceanach.
Jestem tego w pełni świadom ale jednocześnie wiem, że Polska nie może istnieć bez węgla.
Na zwiększony import gazu nas nie stać i to nie kwestia pieniędzy, a bezpieczeństwa.
Obecnie w Bałtyku znajduje się już druga nitka omijająca Polskę, która doskonale może posłużyć jako argument przy negocjowaniu cen.
Jeżeli uzależnimy system od gazu (a przecież to też nie trwa rok czy dwa i wymaga sporych inwestycji) to przestaniemy być samowystarczalni w tej materii.
Wybudowanie elektrowni atomowych to też wcale nie prosty proces, trzeba zaplanować ich położenie, całą logistykę - owszem sama budowa potrwa krótko ale zostaje jeszcze presja społeczna.
OWE są w Polsce nieefektywne, do generowania energii z odnawialnych źródeł nadaje się raptem 20% powierzchni Polski, moim zdaniem OWE powinno zostać uwolnione od regulacji, a system energetyczny nie powinien uwzględniać bilansu z tych źródeł (ale tutaj już jest to narzut z UE). OWE może być doskonałe lokalnie, na domu jednorodzinnym czy bloku w postaci ogniw lub niewielkich wiatraków ale niestety nie może stanowić podstawy systemu energetycznego w Polsce - to znaczy jeszcze nie może bo za 20-30 lat pewnie proces zostanie znacząco udoskonalony.

Jestem za tym aby dbać o planetę ale w sposób racjonalny, nie możemy nagle zabrać ludziom tego co przez lata pozwoliło nam znaleźć się tutaj gdzie jesteśmy. Szwecja jest bardzo rozwinięta, a co z Afryką ? Odbierzemy im plastik i powiemy od dzisiaj musicie inwestować w technologie na które was nie stać ?
Ta dziewczyna jest po prostu młoda i patrzy na życie bardzo krótkowzrocznie, nawet jeżeli zwiedziła już kawałek świata to niestety daleko jej do zrozumienia ludzkich problemów.

Chcąc stosować jej rozwiązania powinniśmy zrzucić bomby na największe miasta, zlikwidować z 2-3 miliardy ludzi i zacząć od nowa.
ryszard-taryfiarz
Hiv&Malaria kto ten bazarowy szajs jeszcze kupuje
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
mjwhite
Przerażające jest to jak to niewiele wystarczy sobą reprezentować a można zostać dyrektorem generalnym.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki