Pentagon potwierdził oficjalnie śmierć wpływowego dowódcy Al-Kaidy

Faruk al-Katani jeden z przywódców Al-Kaidy w Afganistanie został zlikwidowany w ataku z powietrza z wykorzystaniem dronów 23 października - potwierdził oficjalnie w piątek rzecznik Pentagonu Peter Cook. Trwa sprawdzanie czy zginął też Bilal al-Utabi - dodał.

Ataki, których celem byli Faruk al-Katani i Bilal al-Utabi zostały przeprowadzone 23 października w prowincji Kunar. Zginął w nich jeszcze trzeci, mniej znaczący członek Al-Kaidy.

Fakt likwidacji wpływowych dowódców Al-Kaidy został potwierdzony bezpośrednio po nalotach amerykańskich samolotów bezzałogowych przez wywiad afgański (NDS).

Zdaniem Pentangonu ich śmierć to znaczący cios dla Al-Kaidy, który zmniejszył zagrożenie dla Afganistanu, USA i ich sojuszników na całym świecie.

Al-Katani był wieloletnim przywódcą Al-Kaidy na północnym wschodzie Afganistanu. Zdaniem amerykańskich ekspertów wojskowych jego zadaniem było wyszukiwanie i tworzenie bezpiecznych kryjówek i baz Al-Kaidy w tym kraju oraz przygotowywania ataków na USA oraz siły międzynarodowej koalicji.

Do zadań Bilala al-Utabiego należały z kolei rekrutacja i szkolenie zagranicznych bojowników.(PAP)

mars/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% IX 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 125,26 zł VIII 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil