Pawlak za utrzymaniem specjalnych stref ekonomicznych po 2020 r.

20.04. Katowice (PAP) - Polska chce utrzymać specjalne strefy ekonomiczne także po 2020 r., kiedy - zgodnie z obecnymi regulacjami - ten instrument powinien wygasnąć. Formuła stref ma jednak zmieniać się w kierunku klastrów - poinformował wicepremier Waldemar Pawlak.

"Mamy zamiary utrzymania stref. Będziemy występowali o przedłużenie tego instrumentu, ale też - co chciałbym podkreślić - będziemy dążyli do przeorganizowania stref ekonomicznych w inicjatywy klastrowe" - powiedział w środę dziennikarzom wicepremier w Katowicach.

Klaster to koncentracja instytucji naukowo-badawczych oraz przedsiębiorców działających w tej samej lub pokrewnych branżach. Dzięki współpracy osiągają lepsze wyniki w działalności innowacyjnej.

Już dziś duża część klastrów znajduje się w specjalnych strefach ekonomicznych. Przykłady klastrów to m.in. dolina lotnicza w okolicach Rzeszowa, która zrzesza ponad 70 firm przemysłu lotniczego i ośrodków naukowo-badawczych. Na Śląsku tworzy się płaszczyzna współpracy skupionych w katowickiej strefie firm motoryzacyjnych; możliwa jest też współpraca przedsiębiorstw zajmujących się zdrową żywnością na Lubelszczyźnie.

Specjalna strefa ekonomiczna to wydzielony obszar, na którym działalność gospodarcza może być prowadzona na preferencyjnych warunkach - przykładowo firmom, które uzyskały zezwolenie na działalność w strefie, przysługuje pomoc publiczna w formie zwolnienia podatkowego.

W Polsce istnieje 14 specjalnych stref ekonomicznych. Do końca ubiegłego roku wydano łącznie 1354 zezwolenia na działalność w nich. Wartość zrealizowanych w strefach inwestycji przekroczyła 73 mld 221 mln zł. Powstało ponad 167,1 tys. nowych miejsc pracy, a dalsze 58,1 tys. zostało utrzymanych.

Największe strefy to: Katowicka (prawie 16,9 mld zł inwestycji i 34,3 tys. nowych miejsc pracy), Wałbrzyska (12,1 mld zł inwestycji i 22,5 tys. nowych miejsc pracy), Łódzka (8,2 mld zł i 16,7 tys. miejsc pracy), Pomorska (6,7 mld zł i 14,3 tys. miejsc pracy) oraz Tarnobrzeska (6,1 mld zł i ponad 20 tys. miejsc pracy).(PAP)

mab/ mki/

Komentuje Łukasz Piechowiak, redaktor Bankier.pl

Ogólnie specjalna strefa ekonomiczna to bardzo dobry sposób na przyciągnięcie inwestorów, których kusi się niższymi podatkami i w miarę dobrą infrastrukturą. Specjalne Strefy Ekonomiczne powstały po to, by ułatwić inwestorom rozpoczęcie działalności na danym terenie. Najwięcej na tym korzystają nowi pracownicy i w zasadzie jest to zawsze główny i jedyny uczciwy argument w propagowaniu SSE.

Firmy, które działają na terenie SSE, bardzo dobrze zdawały sobie sprawę z tego, że preferencyjne warunki skończą się w 2020 roku. Stąd też zbudowane tam zakłady mają raczej charakter tymczasowy - łatwo je będzie przenieść w inny rejon świata, gdzie prowadzenie działalności będzie tańsze. Z tego też wynikała "walka" Ministerstwa Gospodarki o to, by za wszelką cenę utrzymać przynajmniej część preferencyjnych rozwiązań po 2020 roku. Po prostu resort ma świadomość, że gdy koszty działalności wzrosną, firmy opuszczą specjalne strefy ekonomiczne, a dziesiątki tysięcy ludzi straci pracę.

Niestety nie udało się wygrać z Unią, dlatego teraz ministerstwo silnie lansuje potrzebę tworzenia klastrów. Jednak nie będzie to takie proste, bo powinny się one tworzyć samoistnie na podstawie potrzeb rynkowych poszczególnych firm. Sztuczny model, który niestety propaguje resort gospodarki, raczej nie ma szans na sukces, bo firm nie da się przekonać do wzajemnej współpracy, jeżeli nie będą odnosiły z jej tytułu znacznych korzyści. Zresztą sama definicja klastrów nie oddaje tego, czym w rzeczywistości jest ten specyficzny rodzaj struktury i współpracy. Również nie jest pewne to, czy powstałe „klastry” utrzymają się na terenie SSE po 2020 roku, czy nie postarają się wspólnie zmienić lokalizacji. Jedno jest pewne - resort ma problem, coraz mniej czasu i coraz mniej pomysłów.

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne