REKLAMA
ZAGŁOSUJ

Paryż przez pandemię zarobił na turystyce o 15,5 mld euro mniej

2021-03-29 18:44
publikacja
2021-03-29 18:44
Paryż przez pandemię zarobił na turystyce o 15,5 mld euro mniej
Paryż przez pandemię zarobił na turystyce o 15,5 mld euro mniej
fot. Patrick Zachmann / / Magnum Photos

Francuski region Ile-de-France, w którym leży Paryż, w 2020 r. z powodu pandemii koronawirusa zarobił na turystyce o 15,5 mld euro mniej niż rok wcześniej. Ten spadek dochodów określany jest w raporcie francuskiej Regionalnej Komisji Turystyki jako "historyczny".

AFP podała, że w 2020 r. Paryż odwiedziło o 33,1 mln turystów mniej niż rok wcześniej. Raport Regionalnej Komisji Turystyki (CRT) zwrócił uwagę, że turystyka w mieście i regionie, do którego należy, ucierpiała, jak wszystkie inne podróżnicze destynacje na świecie, z powodu "bezprecedensowego załamania" popytu oraz "wprowadzenia ograniczeń w podróżowaniu".

W zeszłym roku Paryż i resztę Ile-de-France odwiedziło 17,5 mln turystów, w tym 12,6 mln Francuzów, co przyniosło dochody z turystyki w wysokości 6,4 mld euro. Turystów zagranicznych przyjechało o 78 proc. mniej niż w 2019 r., zaś francuskich - o 56 proc. Oznacza to, że odwiedzających region było o 15,7 mln mniej niż rok wcześniej.

"Początek roku (2020 r. - przyp. PAP) był, pomimo kryzysu sanitarnego w Azji oraz niepokojów społecznych we Francji, obiecujący, jednak od połowy marca ruch turystyczny ustał" - podano w raporcie. Od 11 maja jednak odnotowano powrót turystów, na mniejszą skalę - sytuacja ta trwała do wybuchu drugiej fali koronawirusa w październiku. Odwiedzający Paryż i okolice pochodzili głównie z państw sąsiadujących z Francją, czyli Niemiec, Holandii, Belgii, Włoch i Wielkiej Brytanii.

Szczególnie na braku międzynarodowej klienteli ucierpiały hotele w Paryżu - turyści z zagranicy generowali aż 70 proc. ich dochodów. Uderzyło to także w muzea. Luwr oraz Wersal straciły odpowiednio 72 proc. oraz 76 proc. dochodów w 2020 r. (PAP)

skib/ kib/

Źródło:PAP
Tematy
Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Komentarze (2)

dodaj komentarz
lorelie
stracili już w czasie kryzysu imigracyjnego, kiedy śmierdzący nielegalni imigranci zaszczywali i zasrywali wszystkie paryskie chodniki... bród smród, kradzieże i napady to paryska codzienność.
mnm1
Nie wiem jak Wy, ale myślę, że to wina PiS ...
I chyba nie jestm osamotniony

Powiązane: Koronawirus a gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki